Al helft van geld binnen om bruinvissen te horen Toeristen dobberen kunnen gaan in 't Klompje 34 SCHOUWEN-DUIVELAND De provincie is mede afhankelijk van de gemeente Borsele om het project Verdubbeling Sloeweg snel bij te sturen. HEINKENSZAND - „Wij hebben uw hulp nodig. Het zou mij heel wat waard zijn als de raad van Borsele zegt: U kunt verder. Kunnen wij rekenen op uw steun?" Provinciaal bestuurder George van Heukelom wond woensdag in Heinkenszand geen doekjes om de ernst van de zaak. In zijn nadagen als gedeputeerde heeft hij het explosieve dossier Verdub beling Sloeweg N62 op zijn bord gekregen. Woensdag was hij op bezoek bij de gemeenteraad van Borsele. De raad liet zich tijdens een ingelaste vergadering informeren over de stand van zaken. Omdat het pro ject financieel uit de bocht vliegt, moet er stevig worden bijge stuurd. Hoe eerder, hoe liever. Want tijd is geld in dit project. Heel veel geld. Elke maand vertra ging kost een half miljoen euro. Hoe snel bijgestuurd kan worden is in de eerste plaats afhankelijk van Provinciale Staten. Zij kun nen op het gaspedaal drukken. Maar de gemeente Borsele, die tot nu toe vooral vanaf de achterbank moest toezien welke kant de pro vincie opreed, kan de voet op het rempedaal zetten. Er zijn gewijzigde bouwvergun ningen nodig om de aanpassin gen mogelijk te maken. Vergun ningen die meer Borsele moet ver lenen. De Borselse politiek is zich zeer bewust van haar plots in de schoot geworpen machtspositie. Burgemeester Jaap Gelok herin nerde de gedeputeerde eraan dat zijn gemeente 'veel heeft moeten slikken'. „Ik heb nooit het idee gehad dat het 'ons' project was", zei PvdA-raadslid Arno Witkam. Vei ligheid, bereikbaarheid, doorstro ming en beeldkwaliteit, zo somde wethouder Kees Weststrate de cri teria op waarop de gemeente de vergunningsaanvragen zal beoor delen. En dan dat fietstunneltje. Dat kwam er volgens de provin cie onder meer niet vanwege de kosten (circa 2 miljoen), de socia le onveiligheid en het kruisen van een hogedrukgastransportleiding. Vanuit de raad werd die wens nog eens geuit, met de suggestie dat constructief meedenken met een tunneltje in het vooruitzicht een stuk gemakkelijker is. Van Heukelom heeft alle wensen geno teerd met de belofte ze onder de aandacht van de Staten te breng en. Die praten er op 3 juli over. ZEEHONDEN VRIJ Dat schijnt de beste plek van heel West-Europa te zijn om bruinvis sen te zien en dus te horen. 45.000 euro heeft de Velpenaar al bij elkaar, de resterende 40.000 euro moet via crowdfunding bij elkaar worden geharkt. De instal latie die Studio Bruinvis heet, ver- Toeristen en overige liefhebbers kunnen vanaf juni het klompen bootje van Watertaxi Vlissingen huren: vijftien euro per half uur. Het bootje heeft een elektromo tor die een gematigd vaartje haalt. taalt het geluid van een bruinvis naar de waterkant. Waarom? „Het is zoiets als luisteren naar bulde rende edelherten op de Veluwe", verklaart Zanderink. „Dat vinden we ook allemaal prachtig." Zande rink vindt het doodzonde dat de meestvoorkomende walvissoort in Nederland, de bruinvis, zo wei nig geliefd is. Het beest kan 1.90 meter lang worden en weegt zes tig kilo. In september moet Stu dio Bruinvis er staan. Een tochtje naar 'buiten' door de sluizen de zeearm op is niet aan te raden, maant eigenaar Wilko Kokje. „We hebben dit bootje ooit gekocht om als watertaxi in te zetten, maar het is daarvoor te klein. Er kunnen vier mensen in." Inmiddels zijn de geel-zwarte wa tertaxi's al vier jaar een bekend ge zicht op hun tocht tussen de kade bij het NS-station en de Dokha ven. Komende maand wordt het Klompje netjes in de lak en ver nis gezet, met de Zeeuwse leeuw voorop. m m Borsele: voor wat hoort wat De Sloeweg gezien vanaf de voetgangersbrug tussen 's-Heerenhoek en Le- wedorp. foto Mechteld Jansen ANALYSE door Theo Ciele VELP - Bruinvisliefhebber Frank Zanderink uit Velp probeert 85.000 euro bij elkaar te krijgen, om te zorgen dat op het haven hoofd van Zierikzee een installatie geplaatst kan worden waarmee je kunt luisteren naar bruinvissen. door Claudia Sondervan VLissiNGEN - Je moet het niet erg vinden om bekijks te trekken. Ver der is er geen bijzondere vaardig heid nodig om met het gele klomp bootje van Watertaxi Vlissingen door de Binnenhaven te varen. crowdfundingvoorna- tuur.nl/Studio-Bruinvis TH c\l Cnjl rrAVlf RENESSE - Jack Sparrow en Syl(foto) heten ze, de twee zeehonden die giste- J tfVJv Jpdl 1LF W ren 0p het strand van Renesse hun vrijheid terugkregen. Het tweetal is enkele n d 7kY maanden verzorgd bij de stichting A Seal in Stellendam. Gistermiddag zwom- AlddA men ze naar hun soortgenoten in de Voordelta. A Seal heeft momenteel nog acht zeehonden in de opvang, foto Marieke Mandemaker 't Klompje trekt altijd veel bekijks, foto Watertaxi Vlissingen De heer M.J.A. (Marcel) Delhez MSc wordt op dinsdag 12 mei 2015 geïnstalleerd als nieuwe burgemeester van gemeente Noord-Beveland. Wij nodigen u van harte uit voor zijn openbare kennismakings receptie op dinsdag 12 mei aanstaande van 16.30 uur tot 18.00 uur. Deze receptie vindt plaats in het gemeentehuis van Noord-Beveland, Voorstraat 31 in Wissenkerke. U bent allen van harte welkom. Met vriendelijke groet, het gemeentebestuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 100