Telkens komt de vraag terug: hoeveel doden vielen er tussen '40 en '45? Het blijft gissen. 8 BINNENLAND OORLOGSSLACHTOFFERS ROTTERDAM - Hoeveel slachtoffers herdenken we exact? Het draait bij de herdenkingen in de eerste da gen van mei al jaren niet meer lou ter om de slachtoffers uit de Twee de Wereldoorlog, maar ook om de genen die stierven in conflicten daarna. En toch komt dé vraag elk jaar meerdere keren binnen bij het Na tionaal Comité 4 en 5 Mei en het instituut voor oorlogsdocumenta tie NIOD: hoeveel Nederlanders zijn na de Duitse inval op ro mei 1940 door oorlogsgeweld om het le ven gekomen? Wetenschappers van beide organisaties verrichtten de afgelopen jaren uitvoerig onder zoek en komen vandaag met hun antwoord in de publicatie De Do den Tellen. Hun conclusie: een exact antwoord is niet te geven. De mensheid zal het altijd moeten doen met grove schattingen, stelt de schrijfster van de publicatie, Renske Krimp (32). „Voor een deel komt dat doordat een deel van de persoonsgegevens in de oorlog ver loren is gegaan. In sommige geval len vanwege bombardementen, maar soms ook bewust, zodat één van de strijdende partijen ze niet in handen kreeg. En daarbij is er nog sprake van interpretatiever schillen. Was iemand wel of niet een Nederlander? Is een persoon wel of niet door oorlogsgeweld om het leven gekomen?" Een macaber voorbeeld van dat laatste geeft NIOD-onderzoeker Kees Ribbens in het boek. „We kennen gevallen van mensen die tijdens een bevrijdingsoptocht on der een tank of een vrachtwagen liepen, dat zijn dan aan de oorlog gerelateerde ongelukken." Krimp en haar collega's hebben de oorlogsslachtoffers ondergebracht in verschillende categorieën. „Ik ben daar altijd huiverig voor, om dat het over mensen gaat", zegt Krimp. „Maar om de grootsheid van de oorlog aan te geven en te duiden kun je toch niet om de cij fers heen. We hebben bij elke cate gorie uitgelegd hoe we tot onze cij fers zijn gekomen en een expert geïnterviewd. Zo proberen we de enorme getallen toch een menselijk gezicht te ge ven." Volgens de berekeningen ligt het aantal Nederland- 9 9 se oorlogsslachtoffers waarschijnlijk ergens tus sen de 310.000 en 325.000 personen. Verreweg de grootste groep wordt ge vormd door de Nederland se Joden die in de concen tratiekampen stierven. Hier kunnen de onderzoe kers een redelijk exact aan- tal geven, omdat de Duit sers in 1941 alle Joden in Neder land registreerden. Toch merkt Pim Griffioen, histori cus en expert op het gebied van de Holocaust, op dat een deel van de Joodse slachtoffers waarschijnlijk niet in dat aantal is opgenomen. „Duizenden Joden ondernamen na de Nederlandse capitulatie in mei 1940 een poging om naar En geland te vluchten, vaak via IJmui- den", zegt hij. „Ze probeerden aan boord van een schip te komen of met een eigen bootje Nederland te verlaten. Van historicus Loe de Jong weten we dat ongeveer 400 jo den daarin slaagden, maar anderen zijn toch gepakt of verdronken. De bekende kunsthandelaar Jacques Goudstikker viel aan boord van een schip 's nachts door een open staand luik dood in het ruim. Dat zijn gevallen die moeilijk in de de finitie oorlogsslachtoffer passen, maar toch zijn het slachtof fers van de Jodenvervol ging." Om de grootsheid van de oorlog aan te geven en te duiden kun je niet om de cijfers heen Ribbens, in De Doden Tellen: „Ook het aantal burgerslacht offers dat is omgekomen is niet nauwkeurig te bepalen. Het is bij voorbeeld niet aannemelijk dat een nabestaande na een bombarde ment actief is nagegaan of de doodsoorzaak wel als zodanig gere gistreerd werd. Nabestaanden heb ben zich ook nooit verenigd. We weten wel veel over grote bombarde menten zoals op Rotterdam en Nij megen, maar niet over kleine, meer incidentele bombardementen. Er zat ook minder heroïek bij. Dat is helaas een deel van de verklaring." Krimp: „Die aandacht ging in de eer ste decennia vooral uit naar militai ren en verzetsstrijders die om het leven waren gekomen, niet zo zeer naar de burgers." Toch is het voor overlevenden en hun nakomelingen belang rijk dat het aantal slachtof fers zo scherp mogelijk wordt bepaald, merkt de on derzoekster. „Dat helpt hen in de verwerking, het is een erkenning van hun leed. Vooral mensen die de oorlog in Nederlands-Indië hebben doorgebracht, zijn er van over tuigd dat het aantal dodelijke oorlogsslachtoffers aan die kant van het koninkrijk te laag wordt ingeschat." In het rapport wordt geconclu deerd dat veel cijfers uit Indië ontbreken; het onderzoek naar het aantal slachtoffers in die toenmalige kolonie is veel te laat begonnen. Daarbij stond de Japanse overheerser niet be kend om een precieze admini stratie. Dat het aantal omgeko men militairen uit het Koninklijk Nederlands-Indisch Leger (KNIL) wel heel precies vaststaat, heeft te maken met de schadeloosstellingen die hun nabestaanden in de jaren '50 vanuit Japan ontvingen. Het monument De 102.000 stenen op het voormalige terrein van Kamp Westerbork. foto Bart Maat/ANP Aantal slachtoffers vast te door Jeroen Schmale Renske Krimp, schrijfster foto Marco Okhuizen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8