Meer klachten misbruik rk-kerk A Gestolen fiets doet vermeende jihadronselaar de das om 6 BINNENLAND UITGEPROCEDEERDEN De oppositiepartijen eisen meer helderheid over bed, bad en brood, maar krijgen die niet. De katholieke kerk wil het onaf hankelijke meldpunt vandaag slui ten. Het is 3,5 jaar open geweest, dat vindt de kerk lang genoeg. De VPKK, de slachtofferorganisa tie van misbruikte vrouwen, wil dat het meldpunt open blijft. Veel vrouwen zijn mentaal nog niet klaar voor het doen van aangifte. „Getuigen zwijgen nog te vaak", zegt woordvoerster Annemie Knibbe. De kerk wilde het meld punt al in 2014 sluiten, maar daar stak de rechter een stokje voor. Vandaag praat de Tweede Kamer over het dossier. Coalitiepartij PvdA vindt dat het meldpunt lan ger open moet blijven, de WD zal 'dat niet tegenhouden'. D66 en SP zijn kritisch. „Een slachtof fer zei: 'niemand heeft het recht te bepalen wanneer ik mijn zwijg zaamheid doorbreek'. Dat is een goede zin", zegt D66-Kamerlid Magda Berndsen. Minister Ard van der Steur (VVD, Justitie) liet eerder weten bij de kerk aan te dringen op hulp en er kenning, en een voorziening voor schrijnende gevallen. Hij gaat de kerk ook vragen op te treden te gen missionarissen die in Neder land of in het buitenland van mis bruik worden verdacht. De kerk komt vandaag zelf met een nieuw meldpunt. Daar kun nen slachtoffers van 'oud' mis bruik terecht voor hulpverlening, maar niet langer voor financiële compensatie. De kerk heeft sinds 201117,5 miljoen euro betaald aan 578 slachtoffers. Honderden dos siers zijn nog in behandeling. deerde mensen nu bed, bad, brood, rust en ruimte om te ver trekken. De liberalen vinden juist dat het uitzetbeleid is aange scherpt. „Dit is één akkoord van twee gescheiden werelden, en er is felle kritiek van buitenaf', con stateerde D66-voorman Alexan der Pechtold. Die kritiek komt vooral vanuit de gemeenten, die in groten getale hebben aangegeven dat ze hun op- vanglocatie niet willen sluiten. Het kabinet dreigt deze onwillige gemeenten met boetes. En dat zet te gisteren weer kwaad bloed bij verschillende oppositiepartijen in de Kamer. Want gemeenten zitten ook opge scheept met uitgeprocedeerde ille galen die wel terug willen, maar niet terug kunnen. „Het ei van Co lumbus is er niet voor deze groep mensen", aldus SGP'er Kees van der Staaij. „Dan begrijpen we het barmhartige beleid van gemeen ten wel." Ook de WD geeft toe dat het niet de bedoeling is dat we in dit land 'iemand laten doodvriezen'. Frac tievoorzitter Halbe Zijlstra: „On der een beperkt aantal weken op vang verstaan we niet vele maan den en ook niet twee weken. Het kabinet gaat het gesprek met de gemeenten aan om de juiste ter mijn vast te stellen." Ook het aan tal opvanglocaties noemde hij 'geen dictaat van bovenaf. Deze polderopstelling van de libe- DEN HAAG - Na negen dagen kei hard onderhandelen, spraken rege ringspartijen WD en PvdA on langs af dat uitgeprocedeerde asielzoekers straks in vijf grote ste den plus het uitzetcentrum in Ter Apel voor 'een beperkt aantal we ken' onderdak kunnen krijgen. Mits ze meewerken aan hun ver trek uit Nederland. De overheid zal hiervoor betalen, maar wil dat tientallen andere opvanglocaties in het land dan stoppen met hun werk. De oppositie kwam gisteren met geslepen messen naar het debat over deze deal, omdat zowel WD als PvdA die in de media verschil lend uitlegde. Volgens de sociaal democraten krijgen uitgeproce- Dresselhuysprijs voor Anniek Pheifer Anniek Pheifer heeft gistera vond de Mary Dresselhuys Prijs 2015 gekregen. De jury roemt de actrice om haar bevlo gen talent. „Ze schakelt schijn baar moeiteloos van doorvoeld realisme naar droogkomisch na turel of hilarische slapstick." De Mary Dresselhuys Prijs is in 1992 in het leven geroepen door Joop van den Ende. Anniek Pheifer is onder meer bekend van films als Costa! en Bellicher. Ze speelde ook in se ries als Westenwind, Grijpstra De Gier en was op tv te zien in De vloer op en De Prooi. En ze speelt veel in het theater. Een 30-jarige man uit Tilburg zit nog zeker een maand vast, omdat hij jonge asielzoekers zou hebben geronseld voor terreurorganisatie IS. De man werd vorige maand bij toeval aangehouden. Hij reed op een gestolen fiets. Een medewerker van een opvang- locatie voor asielzoekers in Til burg waarschuwde vorige maand de politie. Een onbekende man had jonge vluchtelingen bena derd met de vraag of ze als jiha- dist wilden afreizen naar het IS-kalifaat, bevestigt het Open baar Ministerie. Toen politieagenten eind maart een man op een gestolen fiets aan hielden, bleek op het politiebu reau dat het om de vermeende ronselaar ging. De man zit vast en is overgebracht naar de speciale terroristenafdeling van de gevan genis in Vught. De rechter heeft zijn voorarrest deze week met der tig dagen verlengd. Het is onbekend of de man daad werkelijk asielzoekers heeft geron seld. Zowel het OM als de advo caat van de man willen uit onder zoeksbelang niets over de zaak kwijt. Extra tijd voor belastingaangifte Nederlanders krijgen van de fiscus enkele dagen extra om belastingaangifte te doen: de aangifte hoeft nu pas uiterlijk dinsdag 5 mei binnen zijn. De coulance is mogelijk nu de verwerking van al ingestuurde aangiften boven verwachting verloopt. Hierdoor is er ruimte ontstaan om mensen een paar dagen extra de tijd te geven, zegt directeur-generaal van de Belastingdienst Peter Veld. De aangiften inkomstenbelasting, omzetbelasting en toonheffin gen die tot 5 mei binnenko men, worden behandeld alsof ze ingediend zijn op 30 april. door Cyril Rosman ROTTERDAM - De afgelopen twee maanden zijn er bij het Meldpunt Seksueel Misbruik in de Rooms-Ka- tholieke Kerk nog eens honderd meldingen binnengekomen. Het be treft vooral misbruik door religieu zen in de jaren '50 en '60. Veel misbruikte vrouwen zijn nog niet klaar voor het doen van aangifte, zeggen slachtofferorganisaties Bed-bad-brood niet in door Edwin van der Aa AMSTERDAM I f' TILBURG I Anniek Pheifer foto ANP DEN HAAG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6