20 Kans op strandje bij toekomstige dam in Thoolse haven is klein 66 Ik vond het 30 BEVELANDEN en THOLEN Langzamer rijden op wegen waterschap Gratis zeilen Schute gaat in de aflevering sa men met presentator Patrick Lo- diers naar het voormalige concen tratiekamp Sobibor in Polen. Daar laat hij onder meer zien hoe het kamp, dat door de nazi's com pleet werd vernietigd aan het ein de van de oorlog, er vroeger uit heeft gezien en geeft vervolgens uitleg over de omstandigheden van toen. „Ik was van jongs af aan al geïnteresseerd in archeologie. Daarom heb ik na mijn tijd in de SSGM-klas een studie Prehistori sche Archeologie gedaan." Toch veranderde de archeologische voorkeur van Schute op een zeker moment. „Sinds mijn bezoek aan de Grebbeberg, wat zes jaar gele den onverwachts op mijn pad kwam, heb ik mij gespecialiseerd in de archeologie van concentra tiekampen. Veel kampen waar ik kom zijn grotendeels afgebroken en vaak staat er niks meer behalve wat bomen en planten. Toch haal ik veel voldoening uit de onder zoeken die ik verricht. Je werkt als oorlogsarcheoloog vaak op het scherp van de snede. Het krach tenveld met politieke en religieu ze belangen speelt daarbij een rol. Ik kan met dit werk namelijk een bijdrage leveren aan de kennisvor- hartstikke leuk om ze na eenendertig jaar weer te zien ming en monumentenzorg rond om de concentratiekampen." De oorlogsarcheoloog heeft sinds 2009 al talloze concentratiekam pen bezocht, zoals Westerbork, Treblinka en Bergen-Belsen, om daar opgravingen te doen. En niet geheel zonder succes. Schute was zodoende verantwoordelijk voor de ontdekking van de fundamen ten van gaskamers in Sobibor. Naast het bezoek aan het concen tratiekamp was het voor Schute ook bijzonder om herenigd te worden met zijn oude klasgeno ten. „Ik vond het hartstikke leuk om ze na 32 jaar weer te zien. Met sommigen heb ik na mijn middel bare schooltijd nog wel contact ge had, maar dat is in de loop der ja ren ook flink verwaterd. Er waren ook oud-klasgenoten die ik niet meer gezien heb sinds ze een tie ner waren. Dan is het best grap pig om te zien hoe deze mensen gevormd zijn en welk pad ze in hun leven hebben bewandeld." Helaas voor Schute konden slechts twaalf klasgenoten wor den uitgenodigd voor het pro gramma. „Dat is nu eenmaal de formule van het programma. Bij elkaar opgesteld bestond onze groep uit zo'n vijfïg tot zestig man. Het was voor de redactie van De Reünie geen optie om al die oud-studenten uit te nodigen. Na de opnames zijn we met de groep nog uit eten geweest. Dat was heel gezellig en we hebben met zijn allen nog een leuke avond gehad. Nu neem ik even tijd voor mezelf en ga ik lekker ge nieten van een welverdiende va kantie." JAAR Het idee voor een strandje komt van inwoners van de wijk Water front. Zij zien het als een mooie voorziening voor zowel inwoners als toeristen. „Veel mensen zwem men daar al", stelde Rob Ligterin- gen. „Een strandje zou een leuk element kunnen zijn. Bovendien worden er straks toch grote ladin gen zand aangevoerd." Het strand je zou aan de buitenkant van de dam moeten komen, aan de kant van de binnenstad. Poppelaars liet weten dat alle aandacht nu eerst uitgaat naar de aanleg van de dam. Toch wil hij de aanleg van een strandje niet uitsluiten. „Ik wil best eens met uw gemeen tebestuur bespreken welke moge lijkheden er zijn en wat wij kun nen betekenen." Hij waarschuw de wel voor al te hoge verwachtin gen. „Wat wij vaak zien als we strandjes aanleggen op plekken waar die nog niet zijn, is dat het zand na een paar jaar allemaal weer is weggespoeld." Sommige bewoners van Waterfront maken zich ook zorgen over het werkver keer dat straks het materiaal aan voert voor de aanleg van de dam. „De Schelde-Rijnweg is daar ei genlijk niet geschikt voor", stelde een woordvoerder van de bewo ners. „Er wonen daar veel gezin nen met kinderen." Het water schap zegde toe chauffeurs te zul len manen tot voorzichtigheid. Bovendien zal zoveel mogelijk aanvoer over water plaatsvinden. Slechts bij hoge uitzondering mag de aannemer op zaterdag aan de dam werken. THOLEN - Waterschap Scheldestro- men verlaagt de maxiumsnelheid van 80 naar 60 kom per uur op de routes Poortvliet-Oud Vossemeer en Sint Annaland-Sint Maartens dijk. Dat gebeurt om de verkeers veiligheid te verhogen, vooral voor (school)fietsers. Op de route Poortvliet-Oud-Vos- semeer gaat het om: Kadijk, Hoge- weg, Duivenkeetseweg. Voor de route Sint Annaland-Sint Maar tensdijk gaat het om de Plaatweg, Vierde Dijk, Oude Sint An- na-landseweg, Smaalzijweg en de Oudelandseweg. De besluiten over zijn in te zien op www.schel- destromen.nl/bekendmaking Interior KORTGENE - Waterfront Jachtchar- ter op Delta Marina aan de Veer- dam in Kortgene houdt zaterdag van 10.00-16.00 uur Open Boten Dag. Belangstellenden kunnen proefvaarten maken met zeilbo ten of sloepen. Voor het programma KRO De Reünie komt de eindexamenklas van de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg uit 1984 weer bij elkaar. foto KRO De Reünie. Zeeuwse uitzending van De Reünie door Kees Rijborz VLISSINGEN - In het kader van de 4-mei herdenking laat het program ma KRO de Reünie komende zon dagavond om 20.20 uur op NPO 1 een aflevering zien waarin de uit Middelburg afkomstige oorlogsar- cheoloog Ivar Schute te zien is. Hij maakte deel uit van de vwo-eind- examenklas van het Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg uit 1984. Ivar Schute, oorlogsarcheoloog Owww.pzc.nl/video: een voor proefje van de uitzending door Rob Paardekam THOLEN - De kans dat er een strand je komt bij de toekomstige dam in de haven van Tholen lijkt niet al te groot. „Het is niet opgenomen in het ontwerp en er is ook geen geld voor gereserveerd", liet dijkgraaf Toine Poppelaars deze week weten tijdens een informatieavond. WOONTREND ZEELAND Woontrend Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65