Beheerders dorpshuis De Vroone stoppen RWS houdt woningen betaalbaar voor huurders Room broodje Reimerswaal is blij met 'goed plan' Pand voormalige voor braakliggend kavel Yerseke waarde te koop 2 betalen 2 gratis 28 BEVELANDEN en THOLEN TENTOONSTELLING Bijzonder: in mei een expositie van kerststallen. Openingstijden U j peuterspeelzaal %)en Het tweetal heeft De Vroone de afgelopen zes jaar van 'helemaal niks' weer opgebouwd tot wat het nu is: een cultureel centrum waar meer dan twintig verenigingen ge bruik van maken. Hopstaken treedt liever niet in detail over de beslissing, maar familieomstan digheden spelen een rol. „Mijn moeder en ik draaien minimaal honderd uur per week, dat is daar door niet meer te behappen." Hopstaken en Van Rijsbergen zijn al bezig om opvolgers te vinden. De Kapelse wethouder Evert Da- men heeft in een mededeling aan de gemeenteraad laten weten dat de gemeente 'beheerders gaat ver liezen die met grote passie hun werk hebben uitgevoerd'. „We kunnen echter niet anders dan hun keuze respecteren." Damen heeft er wel op gewezen dat toekomstige beheerders reke ning zullen moeten houden met een andere invulling van het dorpshuis. De inventaris moet na melijk ook worden doorverkocht aan nieuwe exploitanten. De gemeente heeft adviesbureau Synarchis ingeschakeld om onder- De woningcorporatie heeft dit be sloten in overleg met Huurders vereniging De Bevelanden omdat beide partijen betaalbaarheid be langrijk vinden. In het Woonak- koord is vastgesteld dat sinds 2013 de huren naar hoogte van inko- zoek te doen naar de toekomst van de Kapelse dorpshuizen. Het college speelt met de gedachte om de subsidie voor de dorpshui zen in Wemeldinge en Schore stop te zetten. Wellicht moeten die, net als De Vroone, ook parti culier worden gerund. De resulta ten staan geagendeerd voor de ge meenteraadsvergadering van 7 juli. Overigens heeft de Anbo-afdeling Kapelle-Biezelinge eerder deze maand al te kennen gegeven aan de gemeenteraad de tarieven van De Vroone te hoog te vinden. In de winterperiode waren er klach ten dat de temperatuur in de zaal te laag was. Het dak zou onvol doende geïsoleerd zijn en de capa citeit van de installatie onvoldoen de. De beheerders erkennen vol gens de Anbo dat probleem, maar stellen dat dat de verantwoorde lijkheid van de gemeente is. „On ze ultieme wens is dat Kapelle weer een dorpshuis krijgt waar de plaatselijke verenigingen en or ganisaties tegen redelijke tarieven gebruik van kunnen maken. Wij zijn van mening dat ons gemeen tebestuur hierin een belangrijke verantwoordelijkheid heeft", al dus het Anbo-bestuur. Mijn moeder en ik draaien honderd uur per week, dat is niet te behappen men verhoogd worden. Met deze maatregel wil het Rijk het zoge naamde scheefwonen tegengaan en de doorstroming op de wo ningmarkt bevorderen. „Wij vin den dat onze huurders niet de du pe moeten worden van de maatre gelen en extra heffingen die cor poraties opgelegd krijgen", zegt di recteur-bestuurder Maarten Sas van RWS. Huurders die het des ondanks niet eens zijn met de huurverhoging kunnen tot 1 juli bezwaar maken. OVEZANDE - „Ja, het is wel apart, een tentoonstelling over kerststal len in mei. Maar in december wil niemand hem uitlenen", zegt Jeannette van Beek, vrijwilliger bij de Tentoonstellinggroep van de rooms-katholieke kerk van Ovezande. Samen met twee ande re vrijwilligers, Els Boonman en Marlies Schenk, is ze bezig de ten toonstelling op te zetten. Rondom de kerkbanken staan ta fels en vitrines vol kerststallen. Voorin de kerk staat de grootste: een stal van zeker een meter. In een vitrine staan kleinere exem plaren, in een notendop en een lu ciferdoosje. Sommige zijn uitge leend door mensen uit de kerk, maar de meeste zijn afkomstig van twee verzamelaarsters uit de buurt. Aanstaande zondag zal de tentoonstelling geopend worden, vanaf dan is hij een aantal zonda gen en op Tweede Pinksterdag te bekijken. De tentoonstellinggroep organiseert ieder jaar in mei een tentoonstelling met elke keer een ander thema, zoals engelen en ro zenkransen. Daar komen dan tus sen de driehonderd en zevenhon derd mensen op af. Er zijn vaste bezoekers, maar ook toeristen die zien dat de kerk openstaat en bin nenlopen. „In deze tijd zijn we het niet meer gewend dat de kerk open staat", zegt vrijwilligster van Beek. Ze hopen natuurlijk dat er veel bezoekers komen die de kerststallen mooi vinden, maar de tentoonstelling heeft ook een ander doel: ontmoeting. Dat is vol gens de vrijwilligers ook een be langrijke functie van de kerk. Er zijn zo'n driehonderd kerststallen tentoongesteld. Ook exemplaren uit andere landen - afkomstig van de verzamelaars -, zoals Zweden, de Dominicaanse Republiek en Tsjechië. Het zijn niet allemaal tra- De tentoonstelling is te zien in de rooms-katholieke kerk Ove zande, Hoofdstraat 60. Openingstijden: 3 mei 11.00 uur tot 16.00 uur 10 mei 13.00 uur tot 17.00 uur 17 mei 11.00 uur tot 17.00 uur 25 mei 13.00 uur tot 17.00 uur (2e pinksterdag) 31 mei 13.00 uur tot 17.00 uur ditionele stallen: zo staat er een gemaakt van ijsstokjes, is er een kerstpoezengroep, een simpel zelf gemaakt stalletje uit de Tweede Wereldoorlog en een antroposo fisch setje met stoffen personages. „We zijn altijd ongeveer een week bezig met opzetten", vertelt vrijwilligster Boonman. „Daar kle den we ons op: geen schoenen waar je uitloopt of wijde mou wen. Je zou er toch wat afsto ten. Schenk lacht en vertelt dat ze bij de engelententoonstelling droomde dat ze tegen de mooiste engel aanliep en 'hij in een mo zaïek op de grond lag'. Maar geluk kig worden de dames er naar ei gen zeggen steeds beter in. Inmid dels staat bijna alles op zijn plek en is de tentoonstelling klaar om bekeken te worden. „De komende dagen zijn we nog bezig met de 'finishing touch', zoals kijken of de opstelling klopt, vertelt Schenk. „Het hoort natuurlijk niet dat Maria van het kind weg kijkt." Heijmans wil op oude locatie van cbs Het Kompas zeven gezinswo ningen en vier seniorenwoningen bouwen. Een jaar geleden is het plan al voorgelegd aan de opinie- raad. Raadsleden uitten toen kri tiek op de grondprijs. Wethouder Jaap Sinke beaamt dat de prijs rela tief laag is, maar geeft tegelijk aan blij te zijn dat er een concreet plan op tafel ligt voor de al jaren braakliggende kavel. De onderhandelingen met Heij mans, die een bouwclaim heeft op de grond, lopen al jaren. Oor spronkelijk was er geen eindtijd aan de claim verbonden. De ge meente is nu overeengekomen dat het bedrijf de grond moet ko pen als 75 procent van de huizen is verkocht. Als dit op 1 septem ber nog niet is gelukt, moet Heij mans de lap grond kopen. Zo niet, dan heeft de gemeente het recht om de grond aan een andere pro jectontwikkelaar te verkopen en vervalt de bouwclaim. Uit gemeentelijke stukken blijkt dat de Heijmans 'een lastige partij is om te contracteren'. Zo wilde de aannemer dat de gemeente de grond bouwrijp en voorzien van een woonbestemming zou over dragen. Dat was voor Reimers waal onbespreekbaar. Sinke stelt echter ook dat de ge meente zelf ook veel strenger is geworden. „Wij bepalen gewoon welke woningen daar komen. Met het oog op de bevolkingsontwik keling willen wij geen kleine sta tershuizen meer, maar gezinswo ningen én seniorenwoningen." WAARDE - De voormalige peuter speelzaal in Waarde staat te koop. De gemeente Reimerswaal ver huurde het gebouw tot septem ber 2013 aan Kibeo. De kinderop vangorganisatie is inmiddels ver huisd. Aangezien het pand nu al gerui me tijd leeg staat, wil de gemeen te het vastgoed verkopen. Inmid dels staat het pand te koop via ma kelaardij Hartoorn. Bij verkoop wil de gemeente 83.000 euro op voeren als kostendrager voor het in 2013 gerealiseerde project Meer waarde. Eventuele extra opbreng sten gaan naar potje voor groot onderhoud aan het gemeenthuis. In december leent niemand de kerststal uit Boven en rechtsonder voorbeelden van de beeldjes die in de kerk in Ove- zande te zien zijn. door Luc Oggel KAPELLE - De beheerders van dorps huis De Vroone stoppen ermee. Pri- vé-omstandigheden liggen aan het besluit ten grondslag, zegt Jelle Hopstaken, die de 'huiskamer van Kapelle' sinds 2009 samen met zijn moeder José van Rijsbergen exploi teert. COES - Woningcorporatie RWS brengt, net als in 2014, ook dit jaar niet de maximale inkomensafhan kelijke huurverhoging in rekening bij haar huurders. Dat scheelt tot twee procent. Jelle Hopstaken, beheerder door Joanne Karkdijk BAKKERIJ J WEEKENDAANBIEDING www.densoeteninval.nl VERKOZEN TOT BESTE BAKKER VAN ZEELAND! door Joeri Wisse YERSEKE - De gemeenteraad van Reimerswaal besluit volgende maand over de definitieve verkoop van de 'Kompaslocatie' aan bouw bedrijf Heijmans. Als het aan het college van B en W ligt, wordt de grond voor bijna 160 euro per vier kante meter verkocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63