Agenten zijn niet stressbestendig en schieten daardoor vaker mis Het paaltje van Asscher mmi IN HET NIEUWS 5 effeweg.nl FERRY MINGELEN Piketpaaltjes zijn van die kleine houten paaltjes om een nieuw bouwwerk af te bakenen. Politici gebruiken ze graag in lastige onderhandelingen om hun po sitie te markeren: hier staat mijn piketpaal, dat wil ik in ie der geval bereiken. En dan ho pen ze maar dat de politieke te genstanders onder de indruk zijn en het paaltje respecteren. Deze week stond er ineens een vers rood piketpaaltje op het Binnenhof, daar stevig neerge zet door Lodewijk Asscher, de PvdA-minister van Sociale Za ken. Het betrof niet het minste bouwwerk: de herziening van het belastingstelsel, de laatste grote hervorming die het kabi net Rutte hoopt door te voe ren. Asscher had na de pijnlijke onderhandelingen over bed bad en brood kennelijk behoef te aan een meer opbouwend onderwerp. De hele Haagse politiek is het erover eens dat belastingherzie ning en -verlaging nodig zijn. Vraag is alleen hoe precies. Het kabinet wil voor de zomer een plan. WD-staatssecretaris Eric Wiebes praat daarover al enke le weken achter gesloten deu ren met de financiële specialis ten van WD en PvdA. Het ech te werk komt pas na het mei-reces als de partijtoppen De PvdA wil met lagere lasten vooral meer mensen op minimumniveau aan werk helpen zich ermee gaan bemoeien. De meningsverschillen tussen WD en PvdA zijn minstens even groot en ideologisch als de opvang van asielzoekers. De WD wenst een eenvoudig stel sel zonder al die ingewikkelde toeslagen en lagere lasten voor alle inkomensgroepen. De PvdA wil met lagere lasten vooral meer mensen op minimumniveau aan het werk helpen. Toevallig meldde het Centraal Plan Bureau deze week dat dat heel goed kan. Je geeft werkgevers een loonkos tensubsidie (dan kost een werk nemer hen minder) en werkne mers met laag loon een hogere arbeidskorting. Het verschil tussen loon of uitkering wordt daardoor groter. Even toevallig was Asscher er als de kippen bij met zijn reactie: „Dit spreekt mij zeer aan." Daar ging het paaltje de grond in. In het vragenuur deze week gaf hij er nog eens een extra klap op. „Ik ben heel blij met die concrete punten. Daar kan het kabinet mee aan de slag." Dit suggereert dat het kabinet het eens is, maar zover is het nog lang niet. Lastenverlich ting alleen voor de lage inko mens verkleint de inkomens verschillen, nivellering dus. Dat werkt bij andere partijen als een rode lap op een stier. 'We hebben al heel wat nivelle ringsfeestjes gehad, wanneer wordt het ook feest voor de middeninkomens?'vroeg D66. Maar Asscher negeerde die vraag liever. De WD hield zich stil, maar bromde in de wandelgang: 'Dit voorstel van Asscher gaat gewoon niet door, we gaan niet nivelleren'. De hu meuren bij de WD staan niet op soepelheid na het moeiza me compromis over de asiel zoekers. Ook het CDA reageerde nega tief: 'We willen lastenverla ging, geen subsidies', bromde fractievoorzitter Sybrand Bu- ma. Op het Binnenhof liep ik langs het piketpaaltje van As scher. Het was er nog wel, maar inmiddels ruw omver ge reden. MAASTRICHT - Ze waren er bijna. Nog een stukje lopen over gevaarlijk drijfijs en de poolreizigers en onderzoekers Mare Cornelissen (46) en Phi lip de Roo (30) zouden weer vaste, Canadese sneeuw onder hun voeten hebben gehad. En weer een paar dagen later zou hun expeditie van 400 kilome ter over het poolijs ten einde zijn. Een vliegtuig zou hen te rugbrengen naar de bewoonde wereld. Maar zover kwam het niet. Op 29 april ontving het basis kamp in Nederland een nood signaal. Een reddingsoperatie vond slechts sporen die naar een wak leidden. En naar de hond van de twee onderzoe kers. De waarschijnlijke dood van de twee zeer ervaren poolreizi gers is cynisch: zeker Cornelis sen waarschuwt al jaren voor de opwarmende aarde en de alsmaar sneller smeltende Noordpool, die hij altijd 'de mooiste plek op aarde' noem de. „En daarmee krijgen we extre mer weer, meer overstromin gen, een onvoorspelbaar kli maat. De aarde zal niet ver gaan, maar we maken het wel steeds moeilijker om hier te le ven", zei Cornelissen. Nu is hij zelf waarschijnlijk slachtoffer geworden van het smeltende ijs. Hagenaar De Roo en de uit Maassluis afkomstige Cornelis sen vertrokken op 6 april van uit Resolute Bay, op het Noord- pool-ijs ver boven Canada, voor de Last ice survey, een on derzoek naar wat het laatste ijs- gebied wordt genoemd. Ze hebben er de afgelopen weken ijsdiktes gemeten. Het duo had ook een satelliet telefoon mee, maar zette die slechts sporadisch aan om bat terijen te sparen. De twee hadden eveneens een tracer bij zich, die au tomatisch een lo catie doorgeeft. Tot eergistera vond waren al le berichten identiek: hap py travels, all OK. Maar dat veranderde 29 april in de och tend: toen ontving het basis kamp in Nederland een sig naal dat een 'urgente pick-up gewenst is'. „Een noodsig naal", zegt Mariëlle Feenstra van Cold Facts, een organisa tie voor wetenschappelijk pool- onderzoek, opgericht door Cor nelissen. „Zij geven dat signaal zelf, handmatig, als er wat mis is. We hebben vanuit het basis kamp meteen proberen con tact te zoeken, maar dat lukte niet." Een helikopterpiloot zag tij dens een zoektocht op het ijs een hond van de twee Neder landers lopen. In de buurt was ook een slee te zien. De slee was half uitgepakt. De andere slee lag in het water. Sporen van de slee op het ijs liepen wel naar het water, maar niet meer terug. „Het meest waarschijnlijke is dat een van de twee door het ijs is gezakt. De ander is daar op omgedraaid om te gaan hel pen, maar is zelf ook door het ijs gegaan" zegt Wilco van Rooijen, contactpersoon en een goede vriend van de twee mannen. Van Rooijen is een ervaren poolreiziger en bergbeklim mer. Hij sprak Mare Cornelis sen een dag voor het incident nog. „Hij maakte zich zorgen over de situatie in Nepal. Hij vertelde ook dat het weer bij hen veel te warm was. Daar door waren de omstandighe den slecht. Dat ijs onbetrouw baar is, weten ze. Dit jaar was het extreem slecht. Er was veel open water." De twee zei den een omweg te plannen vanwege dun ijs. De twee onderzoekers waren zeer ervaren. De Roo was dan wel pas 30 (hij vierde zijn ver jaardag op het ijs), maar ging op zijn 15de al namens het We reld Natuur Fonds naar Antarc tica voor klimaatonderzoek. Mede-onderzoeker Cornelis sen maakte zijn eerste poolex peditie in 1993. Samen met Van Rooijen trok hij in 2000 over Antarctica. De waarschijnlijke dood van de twee komt hard aan bij vrienden en familie. 'Lieve, knappe, dappere broer...', schrijft Marcs zus Stella op Facebook. Van Rooijen: „Mare heeft een tienerdochter. Iedereen is er kapot van. Het is zo zuur dat dit juist deze twee mannen overkomt. Ze deden daar on derzoek om de wereld verder te helpen." De expedities op het ijs zijn nodig omdat de ijsdikte niet al leen met satellieten in beeld gebracht kan worden. De Royal Canadian Mounted Poli ce heeft de zoektocht opgege ven. Zij gaat ervan uit dat de poolreizigers zijn verdronken. Het is nu aan familieleden om een eventuele bergingstocht op touw te zetten, aldus een woordvoerder van de Canade se politie. Een mens houdt het in het koude water slechts een paar minuten vol. Van Rooijen, die zelf ook eens drie dagen ver mist was in het hooggebergte: „Ik blijf hopen, maar het zou een wonder zijn als ze nog le ven." Dat blijkt uit onderzoek van de Vrije Universiteit. Door de stress schieten agenten 20 procent min der vaak raak als ze worden be laagd. Ook tonen ze zich afwach- tender en treden uit angst minder kordaat op. Bovendien kunnen ze zichzelf minder goed verdedigen als gevolg van de stress. De onder zoekers waarschuwen ervoor dat agenten vaker fouten zullen ma ken als ze niet beter worden ge traind. Dat is te meer nodig om dat ze steeds vaker op straat wor den geconfronteerd met geweld en vaker hun wapen moeten trek ken. Agenten raken vier keer zo vaak gewond tijdens hun werk als 20 jaar geleden. Nu zijn trainingen vaak te gemoe delijk en niet realistisch. „Als er ie mand met een mes op je afkomt, schrik je enorm. Je hartslag gaat omhoog en je fijne motoriek valt weg. Dan moet je weten wat je moet doen", zegt Peter Renden, een van de onderzoekers. Ervaren agenten blijken al veel beter om te gaan met gevaarlijke situaties. De prestaties van leden van arres tatieteams, die vaak met geweld te maken hebben, verslechteren bijvoorbeeld niet door stress. „El ke agent kan schieten", zegt on derzoeker Raoul Oudejans. „Maar het gaat erom dat je dat ook goed kunt als je onder grote druk staat. Dat kun je leren door te oefenen onder stress." Agenten zelf klagen dat ze te wei nig training krijgen. Ze besteden slechts 4 tot 6 uur per jaar aan zelfverdediging. De Politieacade mie gaat de trainingen aanpassen. jiili -V 3-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 VRIJDAG 1 MEI 2015 Bathurst island Laatste signaal: 29 april Cornwallis island Resolute Bay 6 april ïïfe De Roo en Cornelissen door Cyril Rosman door Deborah Jongejan APELDOORN - Politieagenten zijn on voldoende getraind om met stress volle situaties om te gaan. Ze ma ken daardoor fouten als ze met ge weld worden geconfronteerd. Ge streste agenten schieten vaker mis en gedragen zich angstiger. 3 DAGEN VA Jijijjij'lllin iiiiiïiïi* Inclusief: 2x hotelovernachting, 2x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: de Meir, Grote Markt, Diamantpaviljoen, het Rubenshuis, de Schelde Hotel op een toplocatie in hartje Antwerpen! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Parijs - Praag - Kopenhagen Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Ijj1^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5