Radijs 6 WONEN GROENE VINGERS Romke van de Kaa De moestuin is hot. Er zijn bij AH meer dan 44 mil joen bakjes met groente zaden uitgedeeld. Je zou denken dat de grootgrutter hier mee in zijn eigen vlees snijdt: als iedereen thuis groente teelt, zit ten we aan het eind van het groei seizoen met een tomatenberg, een paprikapiek en een broccolimas- sief. En ik denk niet dat AH de overschotten zal terugnemen. Misschien ben ik cynisch, maar ik vermoed dat ze bij AH denken dat het met het succes van de door hen gepromote groenteteelt zo'n vaart niet zal lopen. Het valt nog helemaal niet mee broccoli te te len. En toen een tijdje geleden het gerucht de ronde deed dat de pa prikazaden van AH geleverd wa ren door bestrijdingsmiddelengi gant Monsanto, heeft een deel van de aspirant-groentetelers hun bak jes met zaden waarschijnlijk woe dend in de vuilnisbak gegooid. Over broccoli gesproken: ik heb net een leuke ontdekking gedaan. In mijn moestuintje staan nog wat boerenkoolplanten die de af gelopen winter niet in de stamp pot zijn verdwenen. Het was geen echte stamppotwinter en mis schien had ik wel iets te veel boe renkool geplant. Nu schieten de planten door. De bloemknoppen lijken niet alleen op broccoli, ze smaken er ook naar. En laat boe renkool nu veel gemakkelijker te telen zijn dan broccoli. Ik was gewend bij het oogsten de hele stronk uit de grond te trek ken, maar volgend jaar stroop ik al leen het blad van de koolstengels af. Dan kan ik in de winter van stamppot genieten en later, in de lente, nog eens van mijn boeren- broccoli. Totdat Monsanto octrooi aanvraagt op duoboerenkool na tuurlijk. Dan is het uit met de pret. Maar eigenlijk wilde ik het heb ben over radijs. De moestuintjes actie van AH is ten dele gericht op kinderen, al zijn er als bijvangst ook volwassenen enthousiast ge maakt. Kinderen zijn ongeduldig. Geef ze geen peterselie te zaaien. Want als er een week na het zaaien nog niets te zien is, denken ze dat er iets aan het zaad of aan hun zaaimethode mankeert. En dan verliezen ze belangstelling. Het kiemen van peterseliezaad kan wel acht weken duren. Als je kinderen wilt interesseren voor de groenteteelt, moet je ge wassen kiezen die snel kiemen en vlug oogstbaar zijn. Het is niet voor niets dat wij vroeger in ons schooltuintje begonnen met onze naam in sterrenkers te zaaien; ster renkers kiemt waar je bijstaat. Hetzelfde geldt voor radijs; ook met radijszaad zou je de eerste let ter van je voornaam kunnen zaaien. Of, als er ruimte is, je hele voor- en achternaam. Radijszaad kiemt binnen een paar dagen, of je het nu binnen of buiten zaait. SEVENTIES BACK TO THE Zaten we vorig seizoen in the eighties, met een enorme revival van Memphis-design (zwart, wit, geometrische vormen, mintgroen, roze, geperforeerd staal), deze jaargang duiken we nog dieper de geschiedenis in. De cactus en andere planten, de zitzak en de grote leren bank zien we terug. Net als kurk, ook weer op de wand. Oranje, geel en bruin zijn geen vieze kleuren meer en weven is opnieuw hip. De seventies-stijl is terug, maar dan wel eigentijds. Zo komt het Italiaanse ontwerpbureau Dossofiorito met de moderne versie van het hangpotje met plant: hangende vazen waarin planten groeien. Dossofiori to geeft kamerplanten zo de vrijheid zich te gedragen als in de natuur. Ikea presenteerde in Milaan een flinke collectie van de hand van de Engelse ontwerpster Ilse Crawford. De tafels, krukken, schalen en lampen zijn pas aan het eind van de zomer te koop, maar de Sinnerlig-collectie staat al op de verlanglijst van menig woonliefhebber. Kurk speelt een hoofdrol in die collectie. Ook zijn er - typisch seventies - gevlochten hanglampen. Subtiel zijn de van bamboe gevlochten lampen van het merk Sozen. Dat Chinese bedrijf wil Chinese ambachten voor het voetlicht brengen en maakte een serie items die niet zouden detoneren in de jaren zeventig. Hanglamp Bean is absoluut de moeite waard. UM Pasteltinten, daar zijn we de laatste jaren mee overspoeld. Vooral de Scan dinavische merken zoals Muuto, Normann Copenhagen, Hay en Ferm Li ving kunnen er wat van. Dat overmatige gebruik van pastel lijkt voorbij, diepere kleuren zijn nu meer in. Maar niet overal. Heel opvallend is het gebruik van pasteltinten in transparante materialen als glas en kunststof. Vooral designdiva Patricia Urquiola gaat er wild mee aan de slag; onder meer in een serie glazen meubels in glas met zeepbellenkleur voor Glas Italia, en haar Jellies Family voor Kartell. Daarvoor maakt ze servies, kle dinghangers en wandschappen van doorschijnend kunststof in snoeperi ge kleurtjes. Urquiola is niet de enige; ook de Tsjechische designstudio Dechem pakt uit met een serie glazen lampen, kandelaars en vazen in bubblegumkleuren. Pastel mag, als je er maar doorheen kunt kijken. Kiemplanten van radijs. Me6r is meer Back to the seventies, met veel planten. De potten van Dossofiorito geven kamerplanten meer vrijheid zich te ge dragen als in de natuur. De Sinnerlig-collectie van Ikea bevat veel kurk. foto's DesignPress reageren? wonen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50