WONEN 3 VRAAG Ei ANTWOORD Winterpostelein Zwanenzang? Ritnaaldenexplosie VRIJDAG 1 MEI 2015 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa: voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. R. Racer Palthe snijdt twee kwesties aan. „Tegen onze tuin groeien plant jes die ik niet kan thuisbrengen. Wat is het voor plant en wat kan ik doen om te voorkomen dat ze gaat woeke ren? En ons terras heeft veel hoopjes, waar bij warm weer kleine vliegjes in en uit vliegen. Is er wat aan te doen?" „De plant is winterpostelein", weet Romke van de Kaa. „Die groeit vooral op braakliggende grond. Hij is eenja rig, dus geen gevaar voor woekeren. Als u de plant niet mooi vindt, kunt u hem opeten. Als u hem niet lekker vindt, kunt u hem voordat hij is uitge bloeid afmaaien. Winterpostelein overwoekert geen grasland. De hoop- Winterpostelein. jes in uw terras worden veroorzaakt door solitaire bijen. Die worden al ge noeg bedreigd zonder dat ze met mie rengif bestreden worden. Ik zou ze met rust laten." L. Kregting heeft een rododendron van ruim zestig jaar oud. „Die is altijd vrij klein gebleven maar bloeide ieder jaar volop. Tot vorig jaar, toen ging hij plots groeien en bloeide uitbundig. Nu zie ik tot mijn schrik geen enkele bloemknop verschijnen en ook geen nieuwe bladknoppen. De struik staat als het ware stil. Was het vorig jaar de zwanenzang of kan ik nog iets doen om hem te stimuleren?" „Nee, het is geen zwanenzang", stelt Romke van de Kaa gerust. „Door de overdadige bloei is de struik uitgeput. Volgend jaar zal hij wel weer bloeien. Stimuleren kan door voldoende water en mest te geven." L. van Schoonhoven schrijft: „In de wortels van mijn tuinbonen en sla- plantjes zitten kleine, lichtbruine wormpjes. Daardoor gaan de planten dood. Wat is daar tegen te doen? De grond betreft omgespit grasland." „Door om te spitten, bracht u veel or ganisch materiaal in de grond. Zo komt er een explosie van ritnaalden, larven van de kniptor. Spit geen groenbemesters of organische mest onder, dan verdwijnt het vanzelf." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl Henk: „Verhuizen naar Anja's ouderlijk huis zou betekenen dat we flink moesten verbouwen." foto's Marcelle Davidse Terlucht is een prachtplek om te wonen. Anja: „Onbekenden denken dat wij stinkend rijk zijn, maar we zijn maar gewone, hardwerkende mensen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47