Waarom zijn de meeste planten eigenlijk groen? Eigen Huis: lagere rente bij alle banken 1 2 WONEN 0 Antwoord willen hebben op al lerlei tuinvragen? Denk aan: kun je planten lui maken? Waarom schiet een slak liefdespijlen af? Waar bewaart een onthoofde worm zijn herinneringen? Gerda Bosman en Corlijn de Groot proberen in hun boek 'De tuin als lusthof en slagveld' ant woord te geven met hulp van we tenschappers en door zelf experi menten uit te voeren. De uitge ver belooft dat - na het lezen van dit boek - mensen nooit meer met dezelfde ogen naar hun tuin kijken. Want, de tuin is geen lief lijk paradijs, maar een slagveld waar planten en dieren elkaar be strijden, maar waar soms ook on verwachte bondgenootschappen ontstaan. Bosman en de Groot schrijven over het seksleven van de slak, tellende appelbomen, vleesetende planten en de won derbaarlijke wederopstanding van supermarktsla. De auteurs zijn wetenschapsjournalist. Bos man probeert een bostuin te ma ken met enkel eetbare planten. De Groot wil in haar achtertuin waar ze planten het bij voorkeur met elkaar laat uitvechten. Tussentijds overstappen naar een nieuwe, rentevaste periode met la gere hypotheekrente moet bij alle banken kunnen, vindt de Vereni ging Eigen Huis. Op haar website www.eigenhuis.nl staan twee voorbeeldbrieven die woningeige naren kunnen gebruiken om de geldverstrekker te vragen naar ren temiddeling. Rentemiddeling is een manier om een lagere hypotheek (en dus ook lagere maandlasten) te krij gen. Dat is vooral interessant voor huiseigenaren die nog enkele ja ren een rentevaste periode heb ben, terwijl de rente intussen fors is gedaald. Dankzij rentemidde ling kunnen zij toch profiteren van een langere rente en dus lage re maandlasten. Bij rentemiddeling krijgen wo ningbezitters een nieuwe, rente vaste periode, waar de eerder afge sproken rente wordt gemiddeld met de actuele rente. Die is dit jaar zeker enkele procenten lager dan bijvoorbeeld in 2010. Rente middeling aanvragen kan alleen bij de eigen hypotheekverstrek ker. Bij een overstap is dat niet mogelijk. CÉ LU OU Wanneer je over de Nieuwe Rijksweg richting Heinkens- zand rijdt, kom je langs buurtschap Terlucht. Aan de rech terkant van de weg is een idyllisch plaatje te zien, bestaand uit een boerenwoning te midden van veel groen. Een loca tie waarop veel voorbijgangers heimelijk jaloers zullen zijn, want het is een prachtplek om te wonen. Henk en Anja van Brakel vinden in ieder geval van wel. „We genieten dage lijks van de rust en ruimte." ndanks het fijne wonen in Terlucht heeft Anja er wel eens moeite mee om aan men sen te vertellen waar ze woont. ,Je ziet hun ogen gro ter worden. Onbekenden den ken dat wij stinkend rijk zijn, maar we zijn maar gewone, hardwerkende men sen. Als mijn ouders hier niet gewoond had den, waren wij hier nooit terechtgekomen." Tot 2007 woonden Henk (62) en Anja (57) met hun kinderen Tomas (27) en Rosanne (24) in het nabijgelegen 's-Heer Hendrikskinderen. De ouders van Anja werden ouder en haar vader had na enkele TIA's meer zorg nodig. Zijn huis in Terlucht inwisselen voor een plekje in een verzorgingshuis, was voor hem geen optie. „Mijn vader was erg gehecht aan zijn onafhan kelijkheid. Het idee dat een ander voor hem zou beslissen, vond hij heel akelig", weet Anja. Toen vader vroeg of Henk en Anja het zagen zit ten om het huis over te kopen en bij hen te ko men wonen, stonden ze niet gelijk te springen. „Verhuizen naar Anja's ouderlijk huis zou bete kenen dat we flink moesten verbouwen en dat de zorg voor haar ouders grotendeels bij ons zou komen te liggen", legt Henk uit. „We wil den daar goed over nadenken en niet zomaar ja of nee zeggen." Het werd ja, en dus zetten Henk en Anja in de cember 2006 hun eigen huis te koop. Binnen an derhalve week meldde zich al een koper en be gin april was het tijd om het 'nieuwe' huis te betrekken. De boerenschuur van de ouderlijke woning moest in slechts drie maanden tijd wor den omgetoverd tot appartement, zodat de ouders van Anja een eigen plek hadden. Het meeste deed Henk zelf, met hulp van collega's, vrienden en familie. En ja, af en toe ging er wel eens wat mis. „Ik kan me nog goed herinneren dat ik op een zonnige dag bezig was aan het dak van het ap partement toen er uit het niets een enorme hoosbui losbarstte", vertelt Henk. „De hele in boedel was nat, er stond zelfs water in de televi sie. Mijn schoonouders zaten er zo verslagen bij, dat vergeet ik nooit meer." De bouw van het appartement was slechts het begin van vele karweien. Klus twee werd het aanleggen van slaapkamers voor de kinderen, daarna volgde een uitgebreide renovatie van de boven- en benedenverdieping. Henk: „Wij kam peerden met zijn vieren in de schuur. Zaten we met onze jassen aan televisie te kijken. Bij het uitademen bliezen we rookwolkjes uit, zo koud was het. Toch hebben we er altijd de lol van in gezien." Alles bij elkaar zijn Henk en Anja zo'n vijftien maanden aan het klussen geweest. En net toen het einde in zicht kwam, stierf moe der onverwacht. Vader overleed slechts ander halfjaar later. „Je weet dat er een tijd komt dat je ze moet missen, maar dat dat al zo snel zou zijn, had ik niet voorzien", zegt Anja. „Waar ik blij om ben, is dat ze allebei nog het eindresul taat hebben gezien." De grootste verandering is dat de woonruimte lichter van kleur geworden is. „In de inrichting van mijn ouders was veel donkerbruin te vin den", legt Anja uit. „Plafondbalken, lambrise ring, stoelen... Door de grote en vele ramen was het binnen nooit echt donker, maar wij wilden toch graag wat lichtere kleuren in huis." Veel spullen van haar ouders zijn in het woonhuis niet te vinden. Gelukkig hoeft Anja de tussen deur naar het appartement maar open te doen om zich ermee te omringen. Het meeste van de ouderlijke inboedel is overgezet naar het appar tement, dat nu dienst doet als bed and break fast. „Ik vond het zonde om niets met de leeg staande woonruimte te doen. De slaapkamer had een opknapbeurt nodig, maar verder heb ben we het meeste gelaten zoals het was." Anja vertelt haar gasten altijd over de ouderwetse in richting en de bijzondere geschiedenis van het appartement. „Zo houden we de herinneringen aan vader en moeder levend." DE TUIN ALS 1 1 1 1 LU f ïl Een huis vol verhalen door Ellen Jobse Henk en Anja van Brakel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 46