Junioren Driedaagse staat als een huis riHHHHHh Debuterende knecht grijpt zijn kans 34 SPORT FINALE KNVB-BEKER Aanvoerder Bram van Polen en trainer Ron Jans willen drieluik maken met PEC Zwolle. Gisteravond bij de presentatie in Axel bleek dat die 34e uitvoering staat als een huis. „We hebben in de loop der jaren een zekere sta tus verworven", vertelde Bram Cambier. De voorzitter van de Stichting Junioren Driedaagse meldde trots dat die status nu zijn vruchten begint af te werpen. „Waar andere koersen in zwaar weer zitten, mag de Internationa le Junioren Driedaagse zich ver heugen in een sterke deelname en trouwe sponsors en vrijwilligers. „De ploegen melden zich vanzelf massaal aan. Soms moeten we ze zelfs teleurstellen." Desondanks kon wethouder Jack Begijn van de gemeente Terneu- zen geen toezegging doen over een verlenging van de gemeente lijke bijdrage. In 2016 loopt de vierjarige overeenkomst met de driedaagse af. „Maar voor de ge meente is het een ankerevene ment en ook persoonlijk ligt het mij na aan het hart. Dus ik beloof dat ik er mijn best voor ga doen." De 22-jarige Italiaan had wel oren naar de Franse ronde. Maar hij had ook schrik. Wat nou als hij zou falen? Zou hij dan nog wel een nieuw contract krijgen? Om dat probleem te tackelen regelde hij als wisselgeld voor het rijden van de Tour de France een con tract bij Salvarani voor 1966. Wat zal de ploeg achteraf blij zijn ge weest met Gimondi's onzeker heid... Gimondi was vooral gestrikt als meesterknecht van kopman Vitto- rio Adorni. In de ploegentijdrit op de openingsdag deed hij al het meeste kopwerk en toen Gimon di in de zevende rit in het geel reed en zijn kopman onderuit ging, bleef hij keurig wachten. Het kostte hem de gele trui. „Maar ik wist dat er nog genoeg kansen zouden komen om hem te rug te pakken", zei hij later. Twee dagen later had hij in de Py reneeën de gele leiderstrui alweer heroverd op de Belg Bernard Van de Kerckhove en hij zou deze niet meer afstaan. Het uitvallen van Adorni maakte tegelijkertijd de weg vrij om ongegeneerd voor zijn eigen kansen te gaan. Ray mond Poulidor (acht keer op het Secretaris Jan van de Broeke som de in Axel de deelnemende ploe gen op: „Er doen zes nationale ju niorenselecties mee, waaronder die van de USA, Groot-Brittannië en Zwitserland. Daarnaast komen er ploegen uit België, Denemar ken, Duitsland, Engeland, Frank rijk en Nederland. In totaal 34 ploegen van zes renners." De Zeeuwse deelname komt dit jaar van Jens Voet, Vince Geijs, Maurits de Waal, Robin van 't Westeinde en Jarno Mobach, qua uiterlijk de Marcel Kittel van Zeeuws-Vlaanderen. Hij rijdt een thuiswedstrijd. „Daardoor voel je wel meer druk. Er komen meer bekenden en familie kijken", zei de uit Philippine afkomstige ju nior, die voor Willebrord Wil Vooruit uitkomt. Mobach maakte bij de presentatie deel uit van een gastenpanel, dat verder bestond uit Brian van Goethem, tweevoudig oud-deel nemer van de driedaagse en tegen woordig profwielrenner bij Room pot, juniorenbondscoach Piet Kuijs en de assistent-bondscoach van België, Dirk Ongenae. Aan het eind van de avond vertel de voorzitter Cambier dat de drie daagse een nieuwe hoofdsponsor heeft gevonden. „Dit jaar is hij nog sponsor van de gele trui, maar vanaf volgend jaar is Spie voor drie jaar hoofdsponsor." nog dagen TOURHISTORIE Parijse podium, nooit als win naar; hij droeg zelfs nooit de gele trui) kreeg hem niet kapot. Het was op z'n 22e het eerste gro te wapenfeit van Gimondi. En er zouden er zéér veel volgen, zoals bijvoorbeeld Parijs-Roubaix, Mil- aan-Sanremo, het WK en de ron des van Italië en Spanje. Daarmee is hij één van de zes renners die de drie grote rondes op zijn naam schreef. Maar door de opkomst van Eddy Merckx bleef het bij die ene gewonnen Tour van 1965. Als debutant. ÉÉN VAN DE ZES ZEIST - Voor de derde keer in am per twaalf maanden schuiven Bram van Polen en Ron Jans weer aan in Zeist. De traditionele pers conferentie voorafgaand aan de bekerfinale begint vertrouwd te raken voor de aanvoerder en trai ner van PEC Zwolle. Van Polen: „Ik vind het niet erg hoor. Dit mag van mij wel een jaarlijks ri tueel worden." Of bij PEC de verzadiging al is in getreden nu de derde finale in een jaar tijd (na de bekerfinale (5-1) en de Johan Cruijff Schaal (1-0), beiden tegen Ajax) wacht? Jans en Van Polen kunnen wel la chen om die vraag. Natuurlijk wil len ze dolgraag voor de tweede keer op rij de beker winnen, dit maal tegen FC Groningen. Vol gens de captain uit Harderwijk maakt het niets uit dat PEC Zwol le het afgelopen jaar al vaker dit soort wedstrijden heeft gespeeld. „Dat speelt nauwelijks een rol, dat zag je vorig jaar wel aan Ajax. Toen hoopten we op voorhand dat het een beetje een echte wed strijd werd, dat pakte behoorlijk anders uit. Tegen Groningen is het op voorhand echt fiftyfifty, de details zullen beslissend zijn wie er met de beker vandoor gaat." Zijn trainer is het daarmee eens. Daarom hebben Jans en zijn staf opnieuw een filmpje gemaakt om de spelers extra te motiveren. Daarmee win je geen wedstrij den, maar het helpt wel om de juiste focus te hebben. „Ik ga nog niet verklappen wat het is. Maar dit wordt echt een hoogtepunt, dit valt bijna niet te overtreffen." Dankzij de ervaringen van vorig jaar leeft Jans ontspannen toe naar zondag. „Ik geniet nu meer dan vorig jaar. Alleen al van het hele proces naar zondag toe. Het voorbereiden van de ploeg, de spanning die steeds meer toe neemt: doordat je het al eens hebt meegemaakt, kun je er nu meer van genieten." Dat merkt Van Po len ook aan zichzelf: „Het is alle maal iets relaxter, omdat je weet wat je kunt gaan verwachten. Daardoor raak je minder snel van de leg." Het Zwolse duo wacht rustig af totdat het eindelijk zondagavond zes uur wordt. Jans hoopt dat twee uur later zijn 87-jarige vader Dries, bij winst, de trofee mag overhandigen. „Mijn vader hoopt dat hij dat nog mag meemaken. Als hij zoiets zegt, dan is-ie er zondag echt wel bij hoor." Jans senior werd drie weken gele den al gevraagd voor de eventuele plichtpleging, maar moest al die tijd zijn mond dichthouden. „Dat vond hij zo moeilijk. Hij had een nieuwtje dat hij graag wilde ver tellen tijdens het koffiedrinken in het verzorgingstehuis. En nu mocht het eindelijk naar buiten. Ik ben ontzettend trots dat hij daarvoor is gevraagd door de club. Nu moeten we alleen die beker nog zien te winnen." De Kuip, zondag 3 mei, 18.00 uur f EMS Bekerfinale 2015: FC Groningen - PEC Zwolle Finales wennen nooit in Zwolle door Willem Adriaansens AXEL - Het duurt vandaag nog pre cies drie weken voordat de Interna tionale Junioren Driedaagse van start gaat. Op vrijdag 22 mei begin nen tweehonderd junioren uit de hele wereld in Sluiskil aan de 34e editie van dit wielerevenement. door Rudy Boogert VLISSINGEN - Felice Gimondi was niet geselecteerd voor de Tour de France van 1965. De Italiaan was nog jong, had de Giro al in z'n be nen en de Salvarani-ploeg had zijn tien Tour-starters al op papier staan. Geen Gimondi. Maar toen een handvol van de geselecteerde renners kort voor de Tour ziek werd, kwam Gimondi alsnog in beeld. Felice Gimondi is één van de zes renners die de rondes van Frank rijk, Spanje en Italië heeft gewon nen. In 1965 won hij de Tour de France, in 1967 de Giro d'ltalia en in 1968 de Vuelta d'Espagne. Vorig jaar was Vincenzo Nibali de tweede Ita liaan die dat presteerde. De andere vier grootverdieners in de grote rondes waren Eddy Mer ckx, Bernard Hinault, Jacques An- quetil en Alberto Contador. door Jeroen Kuiper I Li Jie (rechts) valt haar Poolse dubbelpartner Li Qian in de armen na winst in de kwartfinale van het WK. Omdat er geen strijd om de derde plaats wordt gespeeld, is het duo nu zeker van een medaille, foto Rolex dela Pena/EPA Opgericht: 1971* Bekerfinale: 2e keer Profclubs met meeste bekers Ajax 18 Feyenoord 11 PSV 9 AZ FC Twente Sparta FC Utrecht ADO Roda JC FortunaS. Willem II #5 xx aantal finales xx O beker winst ####7 ##5 ##5 ######8 ####6 ##4 #3 Trustbri.. Opgericht: 1910 Bekerfinale: 4e keer Bekerwinst: 2014 Scheidsrechter: Richard Liesveld ANP bron: knvb *Voortgekomen uit GVAV (1915), sinds 1923 bekend als GVAV-Rapiditas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34