Plan Tureluur als inspiratiebron 66 Het wordt steeds drukker, mensen reizen speciaal voor Plan Tlireluur af naar Schouwen-Duiveland 66 Zeldzame plantjes die er al tijden niet meer groeiden, kwamen ineens terug ZEELAND 33 A -» Helma Kotoun woonde samen met haar man jarenlang midden in Plan Tureluur. In 1994 kochten zij een boer derij aan de Slikweg in Moriaanshoofd om daar een Bed and Breakfast te starten. De werkzaamheden rondom het gebied begon nen toen net. „We stonden er heel neutraal in", herinnert Kotoun zich. „Het is altijd maar afwachten hoe dit soort plannen uitpakt, wat het ople vert." Ze zag het landschap om zich heen lang zaam van een bouwput veranderen in een na tuurgebied en werd steeds enthousiaster. „In het begin hoorden we negatieve reacties van andere inwoners. Die vreesden voor muggen plagen door de plassen die binnendijks wer den aangelegd. Maar die bleven uit. Zout wa ter trekt geen muggen aan. Boeren waren daar naast bang voor grote groepen ganzen op hun akkers. Niet onbegrijpelijk, want dat gebeurde ook wel. Maar we kregen er ook veel moois voor terug. Zeldzame plantjes die er al tijden niet meer groeiden, kwamen ineens terug door de veranderingen in het landschap." Kotoun, die beeldend kunstenaar is, keek van uit haar atelier uit op het natuurgebied en liet zich inspireren door wat zij om zich heen zag. „Als ik schilderijen uit die tijd bekijk, zie ik grazende koeien en andere dieren. Het was een heel fijne werkomgeving." En ze was niet de enige die van de natuur genoot. In haar Bed and Breakfast werd het met de jaren druk ker. „Hoe verder Plan Tureluur zich ontwikkel de, hoe meer mensen er kwamen. De groep natuurliefhebbers die het eiland bezoekt wordt elk jaar groter." Inmiddels woont het echtpaar in Goes. „Door de ziekte van mijn man brengen we veel tijd door in Spanje. We hebben de boerderij ver kocht, maar houden nog altijd van deze omge ving. Als we in Nederland zijn rijden we min stens eens per week door Plan Tureluur heen." VRIJDAG 1 MEI 2015 Het natuurgebied beslaat 1200 hectare aan de Schouwse zuid kust. foto's Dirk-Jan Gjeltema -4 A Marijke Lieman, boswachter Helma Kotoun, kunstenaar Tureluur trekt steeds meer bezoekers. Marijke Lieman en Paul Begijn zijn trots op het resultaat. Op zondag 3 mei houden Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten een open dag in Plan Tureluur. Vanuit verschillende loca ties aan de zuidkust worden excursies en activiteiten georganiseerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33