66 Het minste dat we konden doen was een nieuwe thuisbasis creëren voor de vogels lil* 32 ZEELAND NATUURHERSTEL Na een kwart eeuw ontwikkeling is Plan Tureluur aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland afgerond. Maar, lang niet iedereen kent het verhaal achter dit grote natuurherstelproject. Beheerders Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten willen dat veranderen. Boswachters Paul Be gijn en Marijke Lie- man glunderen van trots. De aanleg van Plan Tureluur, het na tuurgebied dat zo'n 1200 hectare van de Schouwse zuidkust be slaat, is na 25 jaar officieel afge rond. Reden voor een feestje, vin den Staatsbosbeheer en Natuur monumenten. Maar, belangrijker nog: tijd om eilandbewoners en toeristen nu eens écht kennis te laten maken met het gebied. De boswachters kunnen zich name lijk best voorstellen dat bewoners niet precies weten wat zich daar eigenlijk afspeelt. Begijn tuurt over het kolkende water van de Oosterschelde. Hij wijst enthousiast naar een grote zwerm vogels. „Zonder Plan Ture luur, zouden die hier simpelweg niet vliegen. Dat heeft alles te ma ken met de Deltawerken. Nadat we de stormvloedkering in 1986 in gebruik namen, werd het veili ger op het land. Het water in de Oosterschelde had niet langer vrij spel. Een geruststelling na de ramp in 1953. Maar, de dam ver oorzaakte ook veel schade aan de natuur. Het water verloor dyna miek. De slikken en platen waar kustvogels tot die tijd voedsel ver zamelden en broedden, verdwe nen grotendeels onder water. De vogels konden nergens meer naar toe. Wij hebben hun rustplaats om zeep geholpen. Het minste dat we konden doen was een nieu we thuisbasis creëren." De plannen die de Zeeuwse Milieufederatie en de provincie in 1991 presenteerden, bezorgden vooral bij boeren in het gebied op getrokken wenkbrauwen. Zij moesten hun grond 'teruggeven' aan de natuur. Toch leverde dit uiteindelijk geen grote proble men op, weet Begijn. „De provin cie koos er bewust voor om het natuurgebied aan de zuidkust van Schouwen-Duiveland aan te leg gen. Door zoute kwel is land bouwgrond daar niet veel waard. De meeste boeren waren uiteinde lijk blij dat ze op een ander stuk grond verder konden. Ze gingen erop vooruit. En de natuur ook, want in die zoute grond ontwik kelden zich nieuwe plantensoor ten." Ook andere bewoners rea geerden in het begin soms vol on begrip. Landschap dat zomaar on der water wordt gezet wordt, dat voelde niet goed. „Maar, mensen geven ons tegenwoordig steeds va ker de kans om uit te leggen waar om het gebied belangrijk is. En als ze eenmaal weten hoe het zit, begrijpen de meesten het wel", merkt Lieman. Plan Tureluur levert de natuur veel op, weet Begijn. „De kluut is inmiddels goed vertegenwoor digd met 484 broedparen. Dat is tien procent van de populatie in Nederland. De visdief doet het zelfs nog beter. We telden on langs 675 paren. Tijdens hun trek in augustus strijken hier zo'n dui zend rosse grutto's neer om aan te sterken. Dat zijn mooie aantal len, al zijn we niet over alle soor ten tevreden. Het aantal grote sterns moet bijvoorbeeld nog flink omhoog. Daarnaast hopen we meer noordse woelmuizen te ontdekken. Die stamt uit de pre historie en doet het goed in natte gebieden. Er zijn er nog maar wei nig van." Het is soms ook lastig, al dat moois, vindt Lieman: „Het wordt steeds drukker, mensen reizen speciaal voor Plan Tureluur af naar Schouwen-Duiveland. We willen hen zoveel mogelijk laten zien, maar de natuur niet versto ren. Sommige gebieden laten we met rust, dat kan nu eenmaal niet anders." Steeds meer begrip voor Plan Tureluur Paul Begijn, boswachter door Sharon van Oost 'A:~ i '0* - .^N|. De tureluur I Tureluur ligt bij Kerkwerve. Kiekendief met prooi Kiekendief met prooi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32