I PZC MIJN PZC *3 WORDT ONZE PZC BEL 088 013 9913. Eindelijk foto van COLOFON 66 Als kinderen naar de middelbare school gaan, hebben ze niet genoeg geoefend 2 IN HET NIEUWS VERKEERSONGEVALLEN OM naar Hoge Raad om schat kraanmachinist roos EN HENK ZIJN OP VAKANTIE paul kusters ioosenhenk nlB T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111- 45 4650 DEN HAAG - Dertien jonge kinde ren op de fiets zijn vorig jaar om gekomen, acht meer dan in 2013. Iedere statisticus zal zeggen dat er met dergelijk lage aantallen geen conclusies zijn te trekken over de fietsvaardigheid van kin deren en erop wijzen dat er in 2012 óók dertien fietsertjes om het leven kwamen. Gevoelsmatig zit het anders. Iede re ouder die zijn kind met wiebe lend stuurt je naar de basisschool ziet peddelen, schrikt van de stij ging. „Het zijn dertien verschrik kelijke drama's voor de families en de scholen", zegt Martijn van Es van de Fietsersbond. „We kun nen het niet 100 procent bewij zen, de omgeving waar een onge luk gebeurt wordt niet geregis treerd, maar de omgeving van scholen wordt steeds gevaarlijker. Ouders bellen ons er vaak over. Steeds meer kinderen worden met de auto gebracht en gehaald." Ook Veilig Verkeer Nederland waarschuwt specifiek voor levens gevaarlijke situaties bij de poort van de school. Onervaren fietser tjes moeten laveren tussen de au to's die lukraak op het fietspad en het trottoir staan geparkeerd. Op natte dagen, als het aantal breng- ouders explosief stijgt, zijn de au toruiten bovendien beslagen door dat de motor nog koud is. „Zo dichtbij wonen ze", schampert José de Jong van WN. VVN heeft al op 40 procent van de basisscholen verkeersouders die proberen in overleg met de ge meente, de school en de ouders de verkeersveiligheid te verbete ren. „Op sommige dagen delen ze groene en rode kaarten uit." Niet zelden een rood exemplaar. Want alle brengouders hebben haast om op tijd op het werk te kunnen zijn en dat gaat vaak voor. Van Es: „Ik ken in Utrecht een situatie waar sommige ouders tegen het verkeer inrijden omdat ze zo een paar seconden eerder op de rond weg zijn." Niet alleen levert het halen en brengen van kinderen gevaar op voor de kleintjes die wél fietsen, het is indirect ook gevaarlijk voor het kind op de achterbank want hij doet geen meter fïetservaring op. „Als kinderen dan later naar de middelbare school gaan, heb ben ze niet genoeg geoefend." De Fietsersbond roept gemeenten op om de omgeving van scholen zo fïetsvriendelijk mogelijk te ma ken door auto's en fietsers te scheiden. In een straal van 100 meter rond de school zouden au to's geweerd moeten worden. En feiss&ride-parkeerplaatsen voor brengouders zouden op 500 me ter moeten liggen. Dat ontmoe digt om met de auto te komen. VVN wil dat ouders veel meer fietsen met hun kind. „Naar school, de sportclub en de winkel. Pak de fiets. Meters maken, alleen zo leren kinderen het." Scholen vinden eveneens dat de fietsvaardigheid van kinderen be ter moet. Bij de Fietsschool van de Fietsersbond loopt het storm. Vorig jaar kregen 141 klassen, zo'n 4.000 kinderen, fietsles, meer dan een verdubbeling van het aantal uit 2013. De bond biedt ook indivi duele fietslessen, bijvoorbeeld om de weg van school naar de bso te verkennen. WN pleit ervoor dat het verkeers- examen verplicht wordt. Nu biedt 90 procent van de scholen het theoretisch examen en 80 procent ook het praktijkexamen aan in groep 8. Dat examen vervroegen om kinderen veiliger door het ver keer te laten fietsen, is niet zin nig, zegt woordvoerster De Jong. „Kinderen jonger dan 11 jaar kun nen verschillende verkeerssitua ties nog niet inschatten. Je kunt een jong kind leren hoe het in een rustige wijk veilig naar school kan, maar compleet nieu we verkeerssituaties zijn te moei lijk." Vorig jaar kwamen op de Neder landse wegen 570 mensen om het leven. Evenveel als in 2013. De stij ging onder jonge fietsers is opval lend. Ook in de leeftijdscategorie 12- tot 17-jarigen was een stijging van het aantal dodelijke ongeval len: van 18 naar 24. Ook onder hen waren veel fietsslachtoffers. Profiteer als abonnee van onze aanbieding. Draag nu een nieuwe abonnee aan en ontvang ieder 33% KORTING op het abonnement. GRONINGEN - De Hoge Raad moet zich binnenkort uitspreken over de toewijzing van ruim 50.000 eu ro aan een kraanmachinist, die het bedrag anderhalf jaar geleden vond tijdens graafwerkzaamhe den in Groningen. Het Openbaar Ministerie legt zich niet neer bij de uitspraak van de rechter die woensdag de inhoud van de ge vonden weckfles vol bankbiljet ten aan de kraandrijver toewees. De man bracht het geld in 2013 naar de politie, maar die nam het in beslag omdat het om crimineel geld zou gaan. De rechter achtte dat niet bewezen en beval het be drag aan de vinder terug te geven. tSA<3 VAM DE APtBEIC>. WELKE &AS IS HET VAMBAAS 'Kind in blik' leert niet veilig fietsen Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl door Toon Voermans Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl Martijn van Es, Fietsersbond De derde van links is mogelijk Van Gogh. De foto is gevonden in een collec tie van Ronald Davis, een kleine uitgever die actief was in Parijs rond 1920.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2