Huishoudelijke hulp goedkoper op Walcheren De 'Peukenzuiger' kan overal bij 28 WALCHEREN FIETSTRANSFERIUM Gewonde bij ongeluk in Koudekerke Ds Smink vertrekt naar Wierden Cyclehub Middelburg maakt van transferium voor fietsers een toeristische trekpleister. exclusief De huishoudelijke hulp is het zwaarst getroffen door bezuinigin gen in de zorg. Staatssecretaris Martin van Rijn stelde daarom in totaal 1,8 miljoen euro beschik baar aan de drie gemeenten voor die HHT. Doel; behoud van werk gelegenheid en lagere kosten voor hulp voor mensen die geen recht hebben op financiële ondersteu ning. De toelageregeling loopt tot eind 2016. De budgetten voor dit jaar zijn ruim 135.000 euro voor Veere, 353.000 euro voor Middel burg en 400.000 euro voor Vlis- singen. Maximaal gebruik zou 71.000 uur per jaar opleveren. Be gin maart constateerden de ge meenten dat er niet op grote schaal gebruik van wordt ge maakt. Daardoor bestaat de kans dat aan het eind van de rit geld overblijft. Dat moet terug naar het rijk. De gemeenten staken de koppen bij elkaar en deden sa men met zorgaanbieders een voor- KOUDEKERKE - Bij een eenzijdig on geval aan de Dishoekseweg in Kou dekerke is donderdagmiddag een vrouw gewond geraakt. Rond tien voor vijf reed een personenauto te gen een boom. De weg werd afge zet. Brandweer en ambulance kwa men ter plaatse. De auto werd vol ledig vernield. Over de toestand van het slachtoffer en eventuele an dere inzittenden is niets bekend. stel aan de minister om het bud get beter in te zetten. Dit resul teerde in de tijdelijke korting van vijf euro tot eind dit jaar. De ge meenten passen nu dus vijf euro extra bij. Er kan maximaal drie uur hulp per week ingekocht wor den. De zorgaanbieders regelen dat huidige gebruikers van de HHT automatisch de korting van vijf euro krijgen. De toelage is ook beschikbaar voor mantelzor- gers. Tot nu toe hebben die er nog geen beroep op gedaan. Veere wil 120.000 euro van het beschikbare budget reserveren voor die groep mantelzorgers. Middelburg heeft als enige Wal- cherse gemeente een Persoons Volgend Budget (PVB) en wil de groep die daar gebruik van maakt ook bij de regeling betrekken. Gemeenten denken dat de minis ter de regeling na 2016 handhaaft, maar dan wel met minder rijks- geld. Dat zou betekenen dat de klant meer moet betalen, tenzij gemeenten er zelf extra geld inste ken. Veere wil dat in overweging nemen als de HHT succesvol is. Inwoners van de Walcherse gemeenten kunnen dit jaar met korting huishoudelijke hulp inkopen via de HHT. NIEUWERKERK - De Protestantse ge meente van Nieuwerkerk moet op zoek naar een nieuwe predi kant. Dat komt doordat dominee T. J. Smink (44) het beroep heeft aan genomen dat op hem werd uitge bracht vanuit Wierden. Smink werkt sinds 30 september 2007 in Nieuwerkerk, zijn eerste gemeen te. MIDDELBURG - Fiets op de gevel. Fietsen voor de deur. Fietsen in het café. Fietsen in de stalling. Fietsen in de werkplaats. Fietsen op foto's. Fietsen te huur. Fietsen te koop. Het nieuwe fietstransferium aan de rand van Middelburg, bij de oostelijke toegang tot de stad, is zo veel meer dan een plek waar de automobilist zijn vierwieler parkeert en de tweewieler ge bruikt om verder te reizen. Me de-eigenaar David Quist windt er geen doekjes om: „Cycle Hub moet het meest swingende fietsca- fé van Nederland worden." Cycle Hub, zo heet het transfe rium aan de Oude Veerseweg op het bedrijventerrein Ramsburg. Als sobere voorziening in de vorm van een kleine stalling waar mensen die in het centrum wer ken hun fiets kunnen oppikken en achterlaten als ze hun auto op het gratis parkeerterrein zetten, bestaat het al wat langer. Als uitge breide voorziening voor werkers in de binnenstad en toeristen, moet Cycle Hub Middelburg nog officieel geopend worden. Vol gens Quist wordt hard gewerkt om alles af te krijgen voor de ope ning op 29 mei. Twee jaar geleden benaderde de gemeente Middelburg fietsenma kers in de regio met de vraag of ie mand het transferium wilde uit baten. Quist had net een fietsen winkel in Vlissingen overgeno men en zijn eigen winkel daar mee uitgebreid. Een jaar geleden greep hij de kans alsnog. Hij was inmiddels in Vlissingen ook een fietsenmakersopleiding begon nen voor cliënten van Orionis die geen werk konden vinden. Die op leiding is nu verplaatst naar Rams burg en maakt deel uit van Cycle Hub. „Dat geeft meteen een goed doel aan het totale project met het transferium. En ik doe graag iets terug voor de samenleving." Zijn partner in het project, Her- bert Dettingmeijer van Wende personeelsdiensten, begeleidt de opleidingen in de werkplaats en de horeca in Cycle Hub. Quist be moeit zich met de fietsen. Hun ex pertise komt samen in de werk plaats. Daar worden nieuwe fiet sen gemaakt uit oude onderdelen. „Upcyclen", noemt Quist dat. „Het is meer dan recyclen." Cycle Hub past in het beleid van de gemeente om Middelburg zo fietsvriendelijk mogelijk te ma- We maken van onderdelen van oude fietsen één nieuwe. Upcyclen noemen we dat ken. Dus: auto's uit het centrum, goedkoop of gratis parkeren op af stand en dus een fietstransferium op Ramsburg. Volgens Quist is al een contract gesloten met de pro vincie, die veertig plaatsen in de fietsenstalling heeft gehuurd en voor bezoekers van het provincie huis bij Cycle Hub een huurfiets aanbiedt. „Zo willen we meer kan toren en winkels benaderen. Dan hoefje als werknemer niet een deel van je salaris in de parkeer automaat te steken." De ambities van Quist en Detting meijer reiken verder dan die van een functionele voorziening voor Middelburg. Zij willen van Cycle Hub een toeristische trekpleister maken. Een arrangement met mu sea in Veere waar toeristen naar toe kunnen fietsen en toegang krijgen. Ze kunnen zelfs een pick nickmand meenemen die Cycle Hub klaarmaakt. In het café heeft al de eerste vergadering van een fietstoerclub plaatsgevonden. Af en toe zullen er bandjes optreden. Besloten feestjes zijn volgens de vergunning ook mogelijk, zegt Quist. „En we doen onderzoek naar de behoefte bij camperaars op de openbare parkeerplaats hier naast aan bijvoorbeeld een ontbijt service." verkrijgbaar Lage Fusion hapjespan 028 met glasdeksel VLISSINGEN - „Je zou zeggen dat er minder mensen moeten zijn gaan roken, maar daar merken we niets van. Integendeel, we merken de laatste jaren dat er veel meer siga rettenpeuken op straat liggen", zegt Pim Schuit, medewerker van de Buitendienst van de gemeente Vlissingen. Hij introduceerde gis teren met wethouder Dick Ver boom de 'Peukenzuiger', zoals de dienst het apparaat heeft gedoopt. De elektrische zuiginstallatie van Belgische makelij is relatief licht en wendbaar, kan een fikse hob bel in de straat nemen en zuigt ook wel een hondendrol mee. Ve le malen prettiger dan de handkar met veger en blik, vindt Schuit. De dienst ziet het evenementen jaar met vertrouwen tegemoet. Nieuwe schakel door Annemarie Zevenbergen VLISSINGEN - Inwoners van Walche ren kunnen dit jaar voor vijf in plaats van tien euro één uur huis houdelijke hulp inkopen via de Huishoudelijke Hulp Toelage (HHT) van de drie gemeenten. De HHT is bestemd voor mensen van wie de indicatatie voor hulp begin dit jaar stopte. door Maurits Sep David Quist, Cyclehub Op vrijdag 8 mei houdt Cyclehub een open dag van 10.00 tot 16.00 uur. Adres: Stadsambachtweg 6, Middel burg. Info: www.cyclehub.nl Marcus Juhlin volgt een opleiding tot fietsenmaker in de werkplaats. „De basis ken ik nu, maar ik leer nog iedere dag nieuwe dingen. Dat is zo leuk." NU Met ideale warmteverdeling door de koperen, omkapselde bodem. Middelburg Peeters Geschenken Nieuwe Burg 8 peetersgeschenken.com foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28