Onrust over geld Schande Zorg is gegarandeerd, maar hoe? Televisiedebuut Finn (10) blijft nog even uit Vissen op strand met fuiken blijft verboden ZEELAND 27 commentaar Bioreactoren in proeffabriek Cent in juni kiaar pekaar vlissingen - Iedereen die in 2014 zorg kreeg, krijgt dat in 2015 ook, heeft staatssecretaris Van Rijn be loofd. Voor de aanbieders van zorg in beschermende woongroe pen is onduidelijk hoe ze die be lofte moeten waarmaken, nu het Rijk Zeeland 5 miljoen euro min der toebedeeld heeft dan de instel lingen hebben gevraagd. In Zeeland bieden 23 instellingen beschermend wonen aan. Emer- gis, een grote, komt 2,2 miljoen eu ro te kort op een budget van 16 miljoen en zal bij ongewijzigd be leid niet ontkomen aan ontslagen en sluiting van woonvormen. Gors komt ruim 96.000 euro te kort op een budget van zes ton. Harry Overdam van Gors zegt dat cliënten niet de dupe mogen en zullen worden. „Dat wil ik bena drukken, want dit soort berichten zorgt voor heel veel onrust bij on ze cliënten. Er zijn mensen die niet meer rustig kunnen slapen door al het slechte nieuws en het gevoel dat er iets van hen wordt afgenomen. Sluiting overwegen wij op dit moment niet." De staatssecretaris heeft cliënten gegarandeerd dat ze vijf jaar lang recht blijven houden op de zorg die ze in 2014 hadden. Overdam: „Wij zijn eraan gehouden die te geven en zullen moeten roeien met de riemen die we hebben. De hulpvraag zal niet veranderen: de ze mensen moeten 24 uur per dag een beroep kunnen doen op hoog gekwalificeerd personeel." Vanaf 1 januari 2015 zijn alle gemeenten tezamen verantwoordelijk voor maat schappelijke opvang, waaronder ook beschermend wonen valt. Vanuit het Rijk is Vlissingen aangewezen als centrumgemeente; van daaruit wordt overheidsgeld doorgesluisd naar de afzonderlijke instellingen. Kees Lute- ijn van het CZW-bureau, dat deze taak voor de Zeeuwse gemeenten uitvoert, geeft ogen blikkelijk toe dat er een tekort van vijf mil joen is voor beschermend wonen. Althans, zo als de zaken er nu voorstaan. Luteijn: „In Zee land bieden 23 zorginstellingen beschermend wonen aan. Ze hebben in totaal 34 miljoen aangevraagd om die zorg te kunnen leveren, maar we hebben er maar 29 gekregen van het Rijk. Vijf miljoen erbij breien, dat zal niet gaan, maar misschien komt het nog goed. Van daag hebben alle Nederlandse centrumge meenten een overleg bij de VNG (Vereniging Nederlandse Gemeenten) over deze kwestie." Centraal daarin staat de manier waarop het geld over de gemeenten verdeeld is. Aange zien het totale budget gelijk is gebleven, is het idee dat dat niet goed gebeurd is. De gemeen ten gaan nu bekijken of het Rijk wel de juiste gegevens gebruikt heeft, bijvoorbeeld over de aantallen cliënten. Eén ding staat als een paal boven water: cliënten die in 2014 in een be schermende woonvorm zaten, hoeven zich geen zorgen te maken. Rick Mentjox, genees heer-directeur van Emergis: „De overheid heeft gezegd: hun zorg is gegarandeerd. Al leen valt dat wat moeilijk te rijmen met het ge geven dat er minder geld is. In ons geval gaat het om 2,2 miljoen minder op een budget van 16 miljoen. Dat staat gelijk aan zo'n 35 mede werkers. Als dit niet gerepareerd wordt, is slui ting van beschermende woonvormen onver mijdelijk." Mentjox hoopt, net als zijn collega bestuurders, dat de binnenkort te verschijnen mei-circulaire gemeentefonds goed nieuws be vat. In die circulaire zullen de definitieve be dragen van uitkeringen aan de gemeenten staan. Mentjox: „Bij ongewijzigd beleid moe ten we misschien in VNG-verband een rechts zaak aanspannen om het Rijk te dwingen zijn verplichtingen na te komen." KAPELLE - De tienjarige Finn de Mol uit Kapelle moet nog even wachten op zijn televisiedebuut. Hij heeft de finale van de Jeugd journaal presentatiewedstrijd niet gewonnen. Hij eindigde wel in de top drie. De leerling van basisschool De Moolhoek werd in de voorronde geselecteerd uit inzendingen van bijna zevenhonderd kinderen. Finn mocht vervolgens met ne gen andere finalisten een screente st doen in de studio in Hilver sum. De elfjarige Bo Dortland uit Vlaardingen is de winnaar van de wedstrijd. Hij mag zaterdag het jeugdjournaal presenteren. Staatssecretaris Sharon Dijksma (Visserij) antwoordt dat op vra gen van WD en PvdA. Die rie pen haar op om met de provincie Zeeland, de gemeente Veere en de vissers een oplossing te zoe ken. Maar Dijksma wil van geen wijken weten. Het verbod op re creatief vissen met fuiken geldt voor heel Nederland, schrijft ze de Kamer. „Ongeacht de omvang of historie van de visserij." Het verbod geldt dus ook voor de Waddeneilanden. Dijksma wil geen overleg met Zeeland, Veere en de vissers. Volgens haar geven de Zeeuwse vissers zelf aan dat ze vissen met fuiken met een maas wijdte van zes centimeter. Daar mee is het volgens haar mogelijk om volwassen naar zee trekkende paling te vangen. Dat is strijdig met het aalbeheerplan. Extra con trole op de maaswijdte kost te veel geld. Volgens de Europese Commissie gaat het nog lang niet goed met de aalstand. Dus vindt Dijksma het onverantwoord om de teugels te laten vieren. De Zeeuwse instellin gen die kwetsbare burgers beschermd wonen bieden, trek ken aan de bel. Er hangt hen een zware bezuiniging boven het hoofd. Of maakt het Rijk een grote rekenfout? In elk geval lijkt de zorg voor tiental len Zeeuwen in het gedrang te komen. Beschermd wonen is vaak de enige manier waarop mensen met een geestelijke aandoening min of meer normaal kunnen leven, in een kleine groep en met relatief veel privacy. Be schermd wonen is doorslagge vend voor hun kwaliteit van leven. Dat mag dus wel wat kos ten. Misschien is het dreigende te kort slechts een tijdelijk onaan genaam bijverschijnsel van de overheveling van taken naar de gemeenten. Daarbij gaan wel meer dingen fout. Hoe dan ook, en of de bodem van de schatkist nu in zicht is of niet, op dit deel van de zorg mag niet worden gekort. Want dat zou een schande zijn. De reactoren - grote vaten van roestvrij staal - hebben elk een ca paciteit van 15.000 liter. Daarmee kunnen bedrijven hun productie op basis van groene grondstoffen opschalen. Volgens Bio Base Euro pe bestaat daar vraag naar. Bedrij ven kunnen vanaf de zomer aan de slag in Gent. Aan de bioreacto ren zijn ook twee fermentoren ge koppeld van elk 1200 liter om de grote vaten te voeden. Die kun nen ook individueel worden ge bruikt. De nieuwe voorzieningen zijn daarom geschikt voor zowel grote bedrijven als het midden- en kleinbedrijf. Grote bedrijven die al zelf een bioreactor hebben, maar nog capaciteit missen, kun nen in Gent hun productievolu me vergroten. Ze hoeven zo niet zelf te investeren. De bioreacto ren worden voor een belangrijk deel bekostigd met geld van Euro pa en Vlaanderen. VRIJDAG 1 MEI 2015 door Jeffrey Kutterink Finn de Mol uit Kapelle DEN HAAG - Het strandvissen met kleine fuiken, een typisch Walcher- se vorm van visserij, blijft verbo den. GENT - Bio Base Europe in Gent, waarin ook Zeeland deelneemt, opent 16 juni op de proeffabriek in Gent twee grote bioreactoren voor de groene industrie in Zuid west-Nederland en Vlaanderen. Kanaalweg 83 4401 PEVLAKE Tel: 0113 381662 info@pekaar.com www.pekaar.com bestratingsmaterialen bv Gebakken klinkers, natuursteen, betonklinkers, tegels, grind split, schelpen zand, tuinverlichting Beschermende woonvormen zijn een uitkomst gebleken voor tientallen Zeeuwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27