Tachtig vragen voor wetenschapsagenda Maatwerk wordt niet meer geleverd, zo verzucht officier van justitie Oranjebitter 66 We hopen dat meer Zeeuwse vragen door de wetenschap behandeld worden Instellingen voor beschermend wonen hangt een tekort van 5 miljoen boven het hoofd. BESCHERMENDE WOONVORMEN 26 ZEELAND vrijdag Wat is de overeen komst tussen Koningsdag en de film Michiel de Ruyter? Beide bezorgen me een onbehaaglijk gevoel. Of, om preciezer te zijn, hun natio nalisme geeft me dat gevoel. Ik vind het ingewikkeld om mijn ongemak onder woorden te brengen. Misschien wel om dat het nationalisme in Neder land lastig te definiëren is. Want 'De Nederlander' is geen eenduidig fenomeen. Gaat het om de zuiverheid van het bloed? Zelfs de leden van het koningshuis zijn een gezellige mengelmoes van Duits, Argen tijns en een scheutje Neder lands bloed. Niks mis mee, maar 'De Nederlander" zijn ze niet. Ook cultureel is 'De Neder lander' moeilijk te omschrij ven. Gaat het om stamppot en boerenkool, klompendansen en tulpenvaasjes, openheid en tole rantie? Ik ken weinig mensen bij wie al deze stereotypen een rol spelen. Wat is dan het nationalisme dat in genoemde film en tij dens Koningsdag zo hartstoch telijk wordt uitgedragen? Het lijkt eerder met uitsluiting te maken te hebben: als je niet voor ons bent, dan ben je tegen ons. Want een 'wij' impliceert altijd een 'zij'. In de film Michiel de Ruyter is dat lekker makkelijk: die nare Britten. Maar wie zijn die 'zij' tijdens Koningsdag? Misschien heeft mijn ongemak wel een historische reden. De collaboratie tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het koloniale verleden. Ik weet het niet. Wat ik wel weet, is dat kritiek niet geduld wordt. Want waag het eens vraagtekens te zetten bij de uitspattingen van nationalis me die we de afgelopen tijd ge zien hebben. Van Koningsdag tot het WK tot de nationale rouw na de MHi7-ramp. Ik heb zelf ondervonden hoe extreem de reacties zijn als je de oranje- mania de maat neemt. Maar ik weet ook: eigenlijk mag ik niet klagen; we hebben best wel reden tot trots. Verge leken met de meeste landen in de wereld gaat het ons uitzon derlijk goed. Dat zal ik dan maar proberen te onthouden als ik weer in een oranje men senmassa verzeild raak. Onlangs riep de PZC lezers op om vragen in te dienen voor de Nationale Wetenschapsagenda. Die bundelt de thema's waar de wetenschap zich de komende ja ren op gaat richten. Behalve inwo ners bedachten ook kennisinstel lingen (Zeeuwse Bibliotheek/ Scoop, University College Roose velt en Imares) vragen. De Wetenschappelijk Raad Zee land heeft ze allemaal gebundeld en ingestuurd. Een mooi resul taat, vindt voorzitter Ton Bran- denbarg. Hij doelt zowel op het aantal als de inhoudelijke kwali teit. „We hebben bewust alle vra gen gebundeld. Zeeland is de eni ge provincie waar dat op deze ma nier gebeurt. We hopen dat er daardoor meer Zeeuwse vragen door de wetenschap behandelt gaan worden." De vragen gaan over allerlei the ma's, zoals: geluk, DNA van Zee land, water, gezondheid, kennis, krimp, aquacultuur en kustbe heer. Een paar voorbeelden: wel ke families in Zeeland hebben vanuit de geschiedenis de meeste invloed gehad op Zeeland? Hoe kan de kwaliteit van onderwijs groeien bij afnemende leerling aantallen? Hoe versterken we de natuurwaarden door middel van schelpdierkweek. En: welke typen voorzieningen zijn van belang voor de leefbaarheid in gebieden met een dalende en vergrijzende bevolking? Vijf jury's maken een selectie van de ingediende vragen. Er wordt op gelet dat vragen: uitdagend zijn voor de wetenschap; nog niet beantwoord zijn en kansen bevat ten voor wetenschappelijke onder zoeksterreinen waar Nederland sterk in is. De geselecteerde vra gen worden in juni bediscussi eerd op een aantal conferenties. Eind november 2015 vindt de pre sentatie van de Nationale Weten schapsagenda plaats. Slapen, eten, koken, schoonmaken, bood schappen doen. Dood normale zaken. Maar voor 'kwetsbare bur gers', zoals mensen met een psy chiatrische aandoening of een au tistische stoornis, ligt dat toch heel anders. Zij moeten kunnen terugvallen op intensieve begelei ding om een gewoon leven te lei den. In beschermende woonvor men kan dat. Neem nu ]an (niet zijn echte naam). De zestigjarige Zeeuw zat tientallen jaren weggestopt op ge sloten afdelingen van een psychia trische instelling. Hij gebruikte drugs, was vaak psychotisch, had waandenkbeelden en ontwikkel de complottheorieën. Buiten de instelling gleed hij onvermijdelijk af tot het punt waar opname weer noodzakelijk was. Maar zes jaar geleden begon voor Jan een nieuw leven. Nieuwe, be tere medicatie maakte zijn ziekte beeld beheersbaarder. Bovendien: ook Jan werd ouder en wijzer. Hij maakte de stap naar een bescher mende woonvorm, en met succes. „Wat je bij Jan zag, en bij meer van onze bewoners, is dat hij weer de kans kreeg mens te zijn in plaats van patiënt", zegt Ralph Gilissen, leider van twee beschere- mende woonvormen van Emer- gis. „Ze zijn méér dan hun ziekte. Ze hebben een verleden, volgden ooit een opleiding, ze kunnen iets. Jan bijvoorbeeld ging zelf zijn deur schilderen, toen dat no dig was. Zoiets hadden we hem in jaren niet zien doen." Beschermende woonvormen ge ven 'kwetsbare burgers', zoals Gil lissen zijn cliënten het liefst om schrijft, hun leven terug. „In zo'n gesloten instelling zit je dag in, dag uit, met mensen waar je niet voor gekozen hebt op een afde ling. Hier in de beschermende woonvorm in de Jasmijnstraat in Goes zit je ook in een groep; maar die is veel kleiner. Er is meer pri vacy, meer ruimte om jezelf te zijn en los te komen van dat stig ma van psychiatrisch patiënt. Jan is nog steeds kwetsbaar en kan nog steeds erg verward zijn, maar zijn leven is veel prettiger." Beschermende woonvormen zijn een uitkomst gebleken voor tien tallen Zeeuwen zoals Jan, geeft Gi lissen aan. Mensen die eerder een groot deel van hun leven noodge dwongen sleten binnen de muren van een psychiatrische instelling. „Hier krijgen ze hulp, met alles. Van opstaan tot eten en hun ka mer onderhouden. Midden in de wijk, midden in de maatschappij, op een mooie plek met gewone buren." Het gaat nu weer redelijk goed met hem, zo bleek gisteren tij dens de rechtszaak tegen hem. Al leen konden de rechters zijn zaak niet behandelen omdat met name de Reclassering in gebreke is ge bleven. Die instelling zou rappor ten over hem maken maar heeft dat niet gedaan. Volgens raads man Eduard Smit omdat er door verschillende deskundigen niet is gecommuniceerd of dat er langs elkaar is gecommuniceerd. Daar door zit zijn cliënt nog steeds vast en kan hij niet terugkeren naar zijn ouders die alles in gereed heid hebben gebracht om hem op te vangen. Smit toonde zich duidelijk geïrri teerd over de gang van zaken bij vooral de Reclassering. Hij vroeg de rechtbank dan ook om een spoedopdracht uit te doen gaan richting Reclassering en andere instellingen die bij deze zaak zijn betrokken om zo snel als moge lijk de benodigde rapporten op te stellen zodat de rechtbank snel een besluit kan nemen. De rechtbank vroeg vervolgens aan de officier van justitie om ook haast te zetten achter alle on derzoeken. Daarop liet Suijker- buijk weten dat hij daar als offi cier geen invloed op heeft. Maar dat al die instituten werken vol gens protocollen en niet bereid zullen zijn bepaalde rapporten snel samen te stellen. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Is Zeeland ontstaan uit een krater? Is het eten van Zeeuwse mossels gezond? En: waar om is er geen of nauwelijks onder zoek verricht naar de effecten van de Watersnoodramp op de volgen de generaties? Het zijn zomaar drie van de tachtig vragen die over de provincie binnenkwamen bij de Wetenschappelijke Raad Zeeland. Ton Brandenbarg, WRZ Gewoon leven kost veel geld door Ondine van der Vleuten Rick Mentjox, geneesheer directeur van Emergis door Emile Calon MIDDELBURG - We hebben te ma ken met instituten die werken vol gens protocollen. Maatwerk wordt niet meer geleverd, zo verzuchtte officier van justitie Wilfred Suijker- buijk gisteren. Aan de orde was de voorwaardelijke beëindiging van de tbs van een inwoner van Axel. De man (33) leed in 2005 aan para noïde schizofrenie en mishandelde zijn moeder toen de hulpverlening niet adequaat reageerde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26