Onrust in dorpje van Herman de Man DIZZIE 19 Beste Dizzie-recensie van Haruki Murakami Scandinavische topthriller scoort Veel nieuwe titels op bestsellerlijst De documentaire was onlangs op televisie. Andere tijden dook in een van de vele vergeten tragedies uit de Tweede Wereldoorlog waar mee we zeventig jaar na de bevrij ding opeens worden overspoeld. Aangrijpend waren vooral de ge sprekken met de overlevenden: eenvoudige boeren uit Benschop, een klein dorp onder de rook van Utrecht dat nog altijd worstelt met zijn verleden. Een monu ment op de plek waar zeven ver zetsstrijders werden gefusilleerd, herinnert aan de dramatische ge beurtenissen die zich in februari 1945 in het dorp hebben afge speeld. Nu is er ook een boek: Het verraad van Benschop. Journalist Bram de Graaf schreef het vorig jaar. Hij sprak met ooggetuigen en recon- 1 strueert het drama dat die- Êt f7 1 pe sporen naliet in de dorpsgemeenschap, zo treffend beschreven in de streekromans van Her- man cje Man De bekende Het verraad van auteur woonde lang voor de oorlog enige jaren aan Bram de Graaf het dorpsplein van Ben schop. Van hem afkom- 268 blz. stig is de veelzeggende uit- Ambo Anthos spraak: 'In Benschop en 19,99 euro Polsbroek blijft zo weinig geheim'. Blog over dit boek Het boek is er een in de op Dizzie.nl geest van De vergelding, de bestseller van Jan Brok ken. Net als Brokken laat De Graaf zien hoe groot de in vloed van de oorlog was, ook in kleine dorpen als Benschop en het naburige Polsbroek. Na de Duitse inval in t94o bleef het er aanvankelijk rustig. Maar dat veranderde snel. De komst van steeds meer onderduikers en de groeiende activiteiten van het plaatselijk verzet leidden onaf wendbaar tot het drama van t945. Rond Dolle Dinsdag, in septem ber t944, poseren onderduikers en verzetsstrijders gezamenlijk voor een fotograaf. In een vlaag van misplaatste overmoed den ken ze dat de oorlog voorbij is. De gevolgen zijn rampzalig. Uiteindelijk is het een vermomde dorpsbewoner die op de bewuste dag de Duitsers de weg wijst. Hij en de andere verraders wor den na de oorlog veroordeeld, maar lopen na verloop van tijd weer vrij rond. De oorlog is voorbij, maar in Ben schop zou het nooit meer echt vrede worden. Dus moest ik wel in de huiskamer werken. Nu voed ik mijn boeken met alle onderbre kingen en ruis. Ik weet dat als ik niet be denk wat ik nodig heb, het vanzelfbij mij komt. Ik doe geen deuren dicht. De wereld komt bij mij." Voorbeelden te over. Zo zat hij ooit te broe den op een woord, maar kon het niet vin den. Hij had een alternatief, maar er was een nog beter woord. „De televisie stond aan. Een voetbalwedstrijd. In de rust gaf Fulvio Collovati, een oude stopper van AC Milan en speler van het winnende WK-elftal van t982, een analyse. Hij gebruikte op eens precies dat ene woord waar naar ik zocht." Is dat nog het gelukkige toeval van één woord, twee ontmoetingen hebben belangrijk bijgedragen aan Zeldzame aarden. Zo is hij ook aan de titel gekomen en daarmee aan de schitterende metafoor die aan het boek ten grondslag ligt. „Ik werd gebeld door een oud-klas genoot van de middelbare school. We hadden elkaar dertig jaar niet gezien. Hij werkt nu als econoom aan de universiteit van Siena en wilde mij iets voorleggen. Tijdens het gesprek begon hij over zeldza me aarden. Mineralen en andere stoffen die diep verborgen zitten in stenen en waarbij, om die zeld zame grondstoffen vrij te krijgen, al het andere moet worden vernie tigd. Die stoffen zijn heel belang rijk tegenwoordig." Hij wijst op de iPhone. „Dat ding kan niet bestaan zonder die grondstoffen." Veronesi legde de metafoor van de zeldzame aarden in de mond van Paladini's dochter Claudia. „Mine ralen zijn iets waarover je alleen maar hoort en waar je kennis mee maakt op de middelbare school." Zo gaf deze oude vriend hem onge vraagd cruciale bouwstenen voor de roman. „Ik had ook kunnen zeg gen dat ik geen tijd voor hem had, omdat ik aan een boek zat te wer ken. Dat heeft mij geleerd me nooit met deuren en ramen dicht in een kamertje af te zonderen" De roman eindigt met een artikel uit een IJslandse krant. Dat werd hem in de schoot geworpen. „Rol ling Stone vroeg of ik Jovanotti, een van Italië's grootste sterren, wilde interviewen. We hadden al lebei geen tijd om elkaar te ont moeten. De vragen en antwoorden over en weer gingen per e-mail. Nadat het interview was gepubli ceerd, bleven we mailen. Stuurde Jovanotti mij drie weken later een scan van dat krantenstuk. Hij vond het iets typisch 'veronesisch' heb ben. Het perfecte eind van mijn ro man! Had ik de wereld niet bin nengelaten, dan had ik dit boek niet kunnen afmaken. Dus nooit de deur dicht doen." Dat heeft ook te maken met het soort boeken dat hij schrijft, beaamt hij. „Ik voed mijn romans met de werkelijk heid van nu. Geen historische romans. Dan zou ik research moeten doen. Daar kon Col lovati mij niet bij helpen. Ik schrijf over de geschiedenis van nu. In de hoop dat er veel informatie in belandt over hoe het leven in Italië was aan het begin van de 2tste eeuw. Die dingen gebeuren voor je raam. Zet dat raam dan open." derop. „Ik heb nooit een werkkamer gehad. Ik schrijf aan de grote tafel, met mijn kinde ren om me heen. De televisie staat aan. Ze kijken sport of cartoons. Soms vallen vrien den binnen." Hij heeft er niet alleen mee leren leven, het heeft hem juist veel gebracht. „Uiteraard is dat uit nood geboren, omdat ik geen geld had voor een schrijfkamer. Kijk om je heen: Rome is prachtig, maar erg duur. VRIJDAG 1 MEI 2015 HARUKI MURAKAMI WINNAAR Bert van Brakel wint het gesigneerde boe kenpakket van Haruki Murakami met zijn recensie van Hard-boiled wonderland en het einde van de wereld. Op Dizzie.nl staat het juryrapport. Daarin kun je lezen waarom Van Brakel de prijs krijgt. RECENSIE 'Het boek staat bol van de spanning, op naar een zinderende en bloedstollende ontknoping', aldus een Dizzie-recensent. Hij doelt op De doden hebben geen verhaal waarin Gard Sveen het verleden van een vermoorde verzetsstrijder schetst. NIEUWS April was een goede boekenmaand, met veel nieuwkomers die meteen hoog in de bestsellerlijst stonden. Zo kwam De gren zeloze van Jussi Adler-Olsen met stip bin nen op 4. Het is de nieuwe thriller in de Serie Q-reeks. Meer op Dizzie.nl GESCHIEDENIS door Herman Haverkate Dis GKAAl: Het verraad van Benschop Sandro Veronesi foto Steve Bisgrove

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19