De zilte zondvloed DIZZIE 17 Het is een afscheid, een laatste groet. Rob de Melker in Groede schreef zijn boek nadat hij het bericht 'ongeneeslijk' had gekregen. Ruben Oreel geboekt Willem Jacobs publiceert eerste dichtbundel Hij noemt het een 'zelf- opdracht', die hem veel vreugde heeft ge schonken. In juli 2014 kreeg Rob de Melker (1930) de diag nose prostaat- en bot- kanker te horen. Toen werd hij gegre pen door een gevoel van urgentie, het vaste idee nog één keer een bevlogen pleidooi te moeten houden voor de poë zie in ons leven. Hij doet dat in zijn boek Bladlezen - een vorm van ademhalen. De schrijver zag de doos met 'verse' exemplaren afgelopen weekeinde bin nendragen worden in zijn huis in Groe de, waar hij bij toerbeurt door zijn vier kinderen, zijn ex-vrouw en het team van Buurtzorg wordt verzorgd. Rob de Melker was van 1957 tot 1988 do cent Engels op het toenmalige Koningin Wilhelmina Lyceum in Oostburg. In 1970 promoveert hij op een proefschrift, waarin hij het Engelse literatuuronder wijs op de middelbare school als thema centraal stelt. Hij speelt van kinds af aan piano. Poëzie en muziek kleuren en be palen zijn leven, staat er achterop het boek. Voor zijn poëziepleidooi neemt De Mel ker de in 1992 verschenen bundel Het sa- aament van de sneeuw van André van der Veeke uit Terneuzen als uitgangs punt. Alle negentien gedichten worden door hem van commentaar voorzien. Hij interpreteert en neemt de lezer mee op reis in de wereld die de gedichten voor hem oproepen. Wat voor de schrij ver een extra drijfveer is (pag. 2): „Het 'grote zwijgen', de stilte die intreedt na verschijning van een nieuwe bundel in ons land, moest en zou verbroken wor den." Rob de Melker droeg het bundel tje van Van der Veeke eerst een tijd over al mee in zijn jaszak. „Het bleek een goe de plaats voor zijn negentien strofische verzen: ze waren me op het lijf geschre ven! Op een goede dag begon ik het echt te lezen: de schellen vielen me van de ogen. Woorden, regels, strofen leken in steen gebeiteld." Vrijwel elk gedicht krijgt twee tot drie pagina's toelichting. Het zijn - zoals De Melker zegt - leeservaringsteksten. Het gedicht 'Taaie witte wortels' laat hij on besproken, omdat het 'te persoonlijk van inhoud' is. Over 'Ingrediënten' - het 'meest intrigerende gedicht' - schrijft hij negen pagina's: Ingrediënten Een vrouw bij de rivier, haar regelmatig handschrift. De dijk die bocht na bocht verdwijnt in het snijden van het scherpe licht. In het botenhuis een duistere stroom alsof daar niets op zijn plaats kan blijven. Voor de zondagsrust uit ijlt het spookschip van verlangen. Rob de Melker zegt in zijn nawoord: „Poëzie is een orale traditie. Zet die voort, als dichter, als lezer. Houdt haar in stand en jong. Wek dode woorden tot leven, geef ze stem. Poëzie is een vorm van ademhalen, een vorm van le ven." Voor Jacques Hamelink zijn de 360 woorden van deze kolom niet genoeg. Even min zouden 3.600 woorden of 36.000 woorden volstaan. Zo oe verloos is zijn oeuvre, on overzichtelijk ook door dat hij in zogenaamde verzamelbundels veel vroeger werk verduister- de. Hij is de dichter die méér woorden in zijn re gels doet, en als hij de kans krijgt méér letters in zijn woorden. En wat voor woorden en regels Jacques Hamelink zjjn het! 'Zeehondhelo- (Driewegen, 1939) gig ontwaakt uit een Het plantaardig slaap met schollen', bewind (debuut in schalt het in een gedicht 1964) 'Zeemorgen' dat vol Vigerende Zeeuwse verwijzingen oudelandse grond zjt. Onvervalst Zeeuws (2014) zjjn ook 'de mendeuren Constantijn Van de hooischuur' uit Huygensprijs voor een gedicht 'De bittere zijn gehele oeuvre geUr van zomer'. 0 988) Eerst en vooral is hij de zanger van Zeeuws- Vlaanderen, hoewel hij al vrij snel zijn gebied voor Amsterdam verruilde. Misschien daarbij ge sterkt door de woorden van A. Ro land Holst dat hij een 'onmisken bare aanleg' had. Hij werd in 1939 geboren in Driewegen, een buurt schap in Terneuzen, de stad waar hij een paar jaar leraar was. Zijn vader, herdacht in 'Pro memorie', een van de mooiste vaderverzen uit onze literatuur, kwam uit de streek, net als heel Hamelinks voorgeslacht. In een essay 'Het wandelende woord' uit 1972 ver diepte hij zich in zijn land van herkomst: 'De lucht rook naar de zilte zondvloed die om de zes uur heen en weer zwalpte en voortdu rend de bakens verzette.' Vanaf zijn allereerste boek, de nog altijd bijzondere verhalenbun del Het plantaardig bewind (1964), tot en met zijn meest recente werk, Vigerende oudelandse grond (2014), gaat het over Zeeuws- Vlaanderen. Het verhaal 'Brandof fer op zondag' uit zijn debuut speelt zich in het meest zuidwes telijke puntje af, de knapenvereni- ging gaat in de zomer van 1951 kamperen in de buurt van het Zwin: 'De zee een groot blinkend beest, een vis, de staart roerloos, vaag ademend, maar waakzaam, gereed.' In een gedicht uit Ge mengde tijd (1984) bevindt hij zich op het Verdronken Land van Saef- tinge, waar hij ontdekt dat er tus sen zijn vertrek en terugkeer, van 'hiervandaan tot hiertoe' niets is veranderd: 'Hier is,/ hoe ik ook wegging, de wereld nog precies zo redeloos/ levend, zich red dend, ademend,/ en weer verdrin kend als ik toen al wist'. 9789082376906 15,95 euro VRIJDAG 1 MEI 2015 35 JAAR PERSFOTOGRAFIE Ruben Oreel is persfotograaf sinds 1980. De meeste Zeeuwen kennen hem van zijn foto's in de PZC. Hij publiceerde di verse boeken, onder meer Vlissingen De Boulevard en Walcheren de dorpen onder de duinen. Volgende week verschijnt zijn nieuwe boek: Ruben Oreel, 35 jaar persfoto grafie op Walcheren. WANDELEN OP DE WOLKEN Willem Jacobs - pseudoniem van Melis Willem Jacob van den Hoek - debuteert met de dichtbundel Wandelen op de wol ken (Boekscout.nl, 13,95 euro). Hij is ge boren in Klaaswaal en woont en werkt sinds 1975 in Zeeland: als rij-instructeur en als leraar Nederlands en maatschappij leer aan het MBO in Middelburg. De bun del bevat vijftig gedichten, die thema's behandelen als natuur, geloof, dood, lief de en maatschappijkritiek. Drie gedich ten gaan over dialyseren en transplante ren. De dichter heeft dit jaar een geslaag de niertransplantatie ondergaan. De vol gende bundel verschijnt waarschijnlijk eind dit jaar: Hunkeren naar de horizon. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf Bladlezen tot het einde door Jan van Damme Rob de Melker Bladlezen - een vorm van ademhalen Bladlezen - een vorm van ademhalen Rob de Melker Eigen uitgave 104 pagina's ISBN: Rob de Melker (links) overhandigt het eerste exemplaar van Bladlezen - een vorm van ademhalen aan dich ter André van der Veeke. foto Annette Heijens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17