ECONOMIE 15 RONALD VAN DER MARK interview Waar de oer-Hollandse monumenten als Hema, Blokker en V&D in zwaar weer verkeren, scoort budgetwinkel Action. ZWAAGDIJK-OOST - Verfspullen en schoonmaakmiddelen. Maar ook: een melkopschuimer met koeien- print, een lichtgevende badeend, polyester schuttingpapegaaien en satéprikkers XXL. Welkom in de Action, de meest florerende bud getketen van Nederland. Het bedrijf presenteerde gisteren mooie cijfers over 2014: er kwa men 108 nieuwe winkels bij in Ne derland, België, Frankrijk en Duitsland (er zijn er al meer dan 500), de omzet steeg naar 1,5 mil jard euro en het aantal medewer kers groeide van 16.500 naar 22.000. Toch loopt topman Ro nald van der Mark (48) tijdens de lunch gewoon met een dienblad met een broodje kaas door de kan tine. Succes viert hij met een slag roomtaart in plaats van bubbels. Dat past goed bij de West-Friese mentaliteit vinden de medewer kers op het hoofdkantoor in Zwaagdijk-Oost. Van der Mark geeft liever geen interviews. Maar met verdere uitbreiding op komst - Action wil in Frankrijk 1.000 winkels en in Duitsland 1.500 - kweek je met openheid meer goodwill, aldus zijn adviseurs. Wat hebt u zelf in huis van Action? „Veel dingen voor dagelijks ge bruik. Zoals schoonmaakmidde len en artikelen voor persoonlijke verzorging. Maar ook kaarsen, speelgoed voor mijn kinderen, in terieurdecoratie. En printpapier." Denkt u wel eens: wat moet een mens met een polyester schuttingpa pegaai? „Nee. Klanten bepalen zelf wat ze nodig hebben. Hoewel onze werk wijze (producten heel laag prij zen) er soms toe leidt dat mensen meer meenemen dan ze vooraf be dachten. Maar is dat onze verant woordelijkheid of die van de con sument? Ons beleid heeft ook so ciale impact op klanten die min der te besteden hebben: zij kun nen toch meedoen aan verjaarda gen, Kerstmis en Sinterklaas. Lang niet alles is succesvol, hoe wel onze inkopers vaak goed aan voelen wat onze klanten willen. Ik begrijp niet dat een miniatuur tje van een fee op een eenhoorn een hit is. En evenmin waarom we bleven zitten met silverplated servies. Of met een partij van 25.000 minischildpadjes met glit ters. Maar als er geen missers wor den gemaakt, is er geen risico ge nomen. Zolang de hits de missers overtreffen, ben ik tevreden." Wat vindt u van de kritiek dat het hoge wegwerpgehalte bij Action niet bijdraagt aan duurzaamheid? „Wij stellen steeds strengere voor waarden aan onze leveranciers op het gebied van kwaliteit en ar beidsomstandigheden en lonen. We testen producten en eisen con trole in fabrieken. We willen geen geld verdienen over de rug van anderen. Kunnen we 100 pro cent garantie bieden? Nee. Als ie mand bewust stiekem bezig is, is dat moeilijk. Maar komen we er achter, dan treffen we maatrege len. Daarnaast zetten we de meest energiezuinige vrachtwa gens in voor transport, gebruiken we ledverlichting in onze winkels en distributiecentra en zijn we ook door vijfduizend nieuwe ba nen te creëren maatschappelijk goed bezig. Bij Action pretende ren we niet perfect te zijn. Maar als mensen zonder te checken al lerlei vooroordelen spuien, stoort dat me wel. Dan vind ik dat ons onrecht wordt aangedaan." HEMA, V&D en Blokker zitten in zwaar weer. Hoe ziet een winkel straat er over vijfjaar uit? „Supermarkten en discounters zo- als wij blijven. Net als het duurde re segment en kleinere gespeciali seerde winkels. Het zal draaien om beleving en service. Wie niet meekan, haakt af. De leegstand neemt toe en er zullen plannen moeten worden gemaakt om cen tra weer levendig te maken." Wanneer is groot groot genoeg? Te veel uitbreiden is vaak een valkuil? „Er zit nog rek in deze markt voor Action. Dan moet je in actie ko men. Niemand neemt toch genoe gen met het regiokampioenschap tennis als hij Wimbledon zou kunnen winnen?" Grote order voor Damen Shipyards De Nederlandse scheepsbou wer Damen Shipyards, met een vestiging in Vlissingen, bouwt twaalf vaartuigen voor de kustwacht van de Caribische eilandenstaat Tri nidad en Tobago. Dat heeft een woordvoerder van Da men donderdag gezegd. De order is enkele tientallen miljoenen euro's waard. 'Beveiliging veel webshops slecht' Twee derde van de honderd grootste webwinkels in Ne derland hebben hun digitale beveiliging niet op orde, blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Bij 38 procent werd een ernstig lek aangetroffen. Alle shops met lekken zijn geïnfor meerd. Sommige shops heb ben het lek direct gedicht. DNB start nieuw corruptieonderzoek De Nederlandsche Bank (DNB) begint een nieuw on derzoek naar de beheersing van de risico's van corruptie bij pensioenfondsen. DNB heeft al een selectie ge maakt van instellingen met een hoog risicoprofiel. Met deze fondsen wordt contact opgenomen om het onder zoek aan te kondigen. Aantal kopers fairtrade stijgt Het aantal Nederlandse huis houdens dat fairtrade levens middelen koopt, is vorig jaar met bijna 500.000 (6 pro cent) gestegen tot 4,8 mil joen. Dat betekent dat 63 pro cent van alle huishoudens in 2014 een of meerdere van deze duurzame producten kocht. Het gaat vooral om koffie en chocolade. Nout Wellink commissaris PwC Oud-president van De Ne derlandsche Bank Nout Wel link treedt toe tot de raad van commissarissen van ac countantsfirma PwC Neder land. Wellink wordt tevens vicevoorzitter van het toe- zichtsorgaan. Wellink is een van de zes nieuwe commis sarissen die vanaf 1 mei de nieuwe raad vormen. 'Schot in Griekse onderhandelingen' Er lijkt schot te zitten in de gesprekken tussen Grieken land en de andere eurolan den over een akkoord over de verdere verstrekking van noodleningen aan Grieken land. De onderhandelaars streven ernaar zondag een voorlopig akkoord te slui ten, dat vervolgens op 11 mei bekrachtigd moet worden. VRIJDAG 1 MEI 2015 Action, een pretpark vol met prullaria door Annemart van Rhee 108 Het bedrijf uit Zwaagdijk-Oost presenteerde gisteren mooie cijfers over 2014: er kwamen 108 nieuwe winkels bij in Nederland, België, Frank rijk en Duitsland. MUURVffl PfINTUftf wandfam Action-topman Ronald van der Mark tussen een aantal favoriete artikelen uit zijn winkel. foto Pim Ras GORINCHEM DEN HAAG AMSTERDAM AMSTERDAM AMSTERDAM ATHENE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15