Nog steeds mensen levend uit puin gehaald Klap tegen politieauto werd Gray fataal 24 maanden 50% korting 400MB DATA 180 SMS BUITENLAND 11 Mount Everest gaat weer open p/mnd Bestel exclusief op: www.vodafone.nl/pzc om het dorpje te bereiken; door een aardverschuiving was de weg tot nu toe onbegaanbaar. Dat er niet eerder reddingsteams naar deze delen van Nepal zijn ge stuurd, met bijvoorbeeld helikop ters, is voor de Nederlanders een raadsel. „Het duurde te lang voor dat we het veld in konden", zegt Ad van der Hoek. Samen met col lega Herman Faber en Mechelse herder Luna doorzoeken ze een in gestort huis in Bharabhese. Al snel wordt duidelijk dat de kans op het vinden van een over levende nihil is. Overal hangt de lucht van lijken. Luna loopt druk heen en weer over het puin, maar slaat niet aan. Dit bevestigt het vermoeden dat er geen levenden aanwezig zijn. Onder het puin ligt het lichaam van Deval Shresta. Zijn vrouw Radha kijkt een stukje verderop toe. Ze is in tranen. Op het mo ment van de beving was ze net boodschappen aan het doen. Haar man was thuis en kon niet op tijd het huis uitkomen. „Gisteren is het leger hier geweest. Ze hebben een paar stenen weggehaald en zijn toen weer weggegaan." Rad- ha is opgelucht dat de Nederlan ders nu naar het lichaam van haar geliefde zoeken. Als het aan het US AR-team had gelegen waren ze al veel eerder naar dit deel van Nepal gekomen. Voor de meeste teamleden werd het in Kathmandu al snel duide lijk dat ze daar niet moesten zijn. „Hier heeft de ramp echt plaatsge vonden, niet in Kathmandu", zegt Van der Hoek. Hoewel de Nepale- se overheid moeite heeft met het coördineren van de reddingswerk zaamheden en ze hulp van buiten- afhard nodig heeft, houdt ze de touwtjes strak in handen. De Nederlandse reddingswerkers schetsen een beeld waaruit blijkt dat ze zelf andere keuzes zouden maken als ze geen gasten waren in dit land. „Er zit een militair naast onze chauffeur die precies zegt waar we moeten zoeken", zegt van der Hoek. Het leidt er toe dat het Nederlandse team soms aankomt op een plek die an dere teams al bezocht hebben. Het is frustrerend. Van der Hoek: „Ik ben een agent, ik wil helpen." Niet alleen onder de hulpverle ners, ook onder de bevolking groeit de onrust met de dag. Als het US AR-team even buiten Bharabhese bekijkt of ze het vol gende dorpje kunnen bereiken, komt er een groepje mannen aan. Geïrriteerd vragen ze of het team hier alleen komt om te kijken of ook gaat helpen. De vraag is be grijpelijk. Het Nepalese leger hangt vaak apathisch rond. Wan neer er bij de markt in het dorp een opstootje ontstaat bij het uit delen van hulpgoederen is er geen militair te bekennen om de orde te handhaven. „Ik heb het idee dat het leger pas in actie komt als er buitenlanders aanwe zig zijn", zegt Radha Shresta. De jonge vrouw is zwanger. De wan hoop is van haar gezicht af te le zen. Nu de kostwinner overleden is, zal het voor haar en haar onge boren baby moeilijker zijn om een nieuw bestaan op te bouwen. De aardbeving kostte zaterdag nog 19 men sen het leven op en bij de Mount Everest. Toch gaat de hoogste berg ter wereld vol gende week waar schijnlijk weer 'open' voor klimmers. Tulsi Prasad Gautam, de baas van het Nepa lese ministerie van Toerisme, zei giste ren 'dat de route die door de lawine is be schadigd volgende week gerepareerd kan zijn'. Het is nog onduidelijk of er ook expedities gebruik gaan maken van de herstelde route. Aan de Nepalese kant van de berg bevinden zich nog zo'n 350 klimmers. Zij hebben duizenden euro's be taald om deel te kun nen aan een expedi tie. Dat geld is van groot belang voor de Nepalese economie. Voor zover bekend hebben de Nederland se klimmers het basis kamp verlaten. KATHMANDU - Vijf dagen na de ver woestende aardbeving in Nepal worden nog altijd mensen levend onder de puinhopen vandaan ge haald. Een man en een vrouw kon den gisteren uit hun benarde posi ties worden bevrijd. Slecht weer bemoeilijkt intussen de reddingswerkzaamheden. Hulpgoederen zijn moeilijk op de plaats van bestemming te krijgen omdat helikopters aan de grond moeten blijven vanwege. Wegen zijn geblokkeerd en onbegaanbaar geworden. In sommige gebieden lopen de spanningen op tussen Nepalezen en buitenlanders die willen wor den geëvacueerd. In de Langtang- vallei gijzelden Nepalezen een he likopterpiloot. Zij eisten dat zij als eersten zouden worden geëva cueerd. Het dodental is gestegen tot bo ven de 5.800. Bijna 11.000 mensen zijn gewond geraakt. Volgens me dici zijn de eerste ziektes uitgebro ken onder de overlevenden door onder meer een gebrek aan schoon drinkwater. Het Belgische reddingsteam B-Fast keert terug naar huis. Het kwam dinsdag aan in Nepal en be reikte een dag later de stad Gor- kha. Daar bleek de schade wel mee te vallen en in de bergen kon het team geen hulp bieden door gebrek aan materiaal. Mededaders aanval Malala 25 jaar cel in Tien mannen die in 2012 mede plichtig waren aan het neer schieten in Pakistan van de tie ner en activiste Malala Yousaf- zai, zijn gisteren tot 25 jaar cel straf veroordeeld. Malala voer de campagne tegen de taliban en voor onderwijs voor meis jes toen ze onderweg van school naar huis werd neerge schoten. De schutters zijn nog niet aangeklaagd. Zij zouden naar Afghanistan zijn gevlucht. Grootste drugsvangst ooit voor Britse kust De Britse marine heeft aan boord van een sleepboot op de Noordzee drie ton cocaïne ge vonden met een straatwaarde van 500 miljoen pond (688 mil joen euro). Naar eigen zeggen is het de grootste drugsvangst ooit in Groot-Brittannië. De in Tanzania geregistreerde sleep boot werd vorige week onder schept voor de kust van Aber deen. Negen mensen zijn aan gehouden. 'Linkse' Sanders daagt Hillary Clinton uit De progressieve senator voor de staat Vermont, Bernie San ders, wil namens de Democra tische Partij president van Amerika worden. Hij heeft zich gisteren kandidaat gesteld en is daarmee de eerste uitda ger van Hillary Clinton. San ders (73) wordt betiteld als links. Hij wil minder inko mensongelijkheid en aandacht voor klimaatverandering. Derde uitbarsting van Chileense vulkaan De vulkaan Calbuco in Chili is gisteren opnieuw uitgebarsten. De Calbuco stootte een pluim rook en as van 4 kilometer hoog de lucht in. Voor het zui den van Chili, waar de vulkaan ligt, geldt weer code rood. In een straal van 20 kilometer rond de vulkaan moet ieder een (opnieuw) zijn huis uit, meldden media. Ruim zesdui zend mensen waren na de eer ste uitbarstingen geëvacueerd. Farage klaagt over satirisch programma De Britse partij UKIP heeft aan gifte gedaan, omdat UKIP-lei- der Nigel Farage werd bespot in het satirische programma Have I Got News For You. Tij dens de show werd gezegd dat Farage zelden zijn eigen kies district bezoekt. UKIP vindt dat een schending van de wet die het verbiedt leugens over kandidaten te verspreiden. De politie laat de zaak rusten. Hij zou zijn nek hebben gebroken toen hij tegen de achterkant van de politiewagen werd geklapt. Ook liep hij een hoofdwond op die te herleiden is naar een bout in de auto. Eerste onderzoeksre sultaten wijzen er niet op dat hij de verwondingen opliep toen hij werd gearresteerd. De dood van Gray was aanleiding tot hernieuwde demonstraties te gen het vaak brute politieoptre den in de VS. Betogingen liepen uit op rellen. Politiegeweld tegen zwarte inwoners is al tijden de bron van veel woede. Agenten worden beschuldigd van racisme. Het bekendste voorbeeld is de situatie in Ferguson, een voorstad van St. Louis, waar vorig jaar zomer een ongewapende zwarte tiener werd doodgescho ten door een blanke agent. De po litieman werd daar uiteindelijk niet voor vervolgd. Freddie Gray zou zijn nek hebben gebroken toen hij tegen de achterkant van de politiewagen werd geklapt. Exclusief voor de lezers van deze krant 2> inci. iPhone 5c t.w.v. e399,- Ander toestel of abonnement? Kijk op de website! VRIJDAG 1 MEI 2015 overal PESHAWAR ABERDEEN WASHINGTON Malala Yousafzai foto EPA SANTIAGO LONDEN BALTIMORE - Freddie Gray is overle den aan verwondingen die hij op liep in de politieauto waarmee hij werd afgevoerd. Dat stelt een pa tholoog anatoom die het lichaam van de zwarte man uit de Ameri kaanse stad Baltimore heeft onder zocht, volgens de zender ABC. Weer Klok Kaarten Videos Notities Hennnenngen Aandelen Game Center Kiosk iTunes Store App Store Passbook Kompas instellingen Telefoon Mail Safari Muziek 22 50 Telefonisch bestellen kan ook. Bel: 0900-0603 (€0,45 per gesprek, ma t/mvr van 8-18uur) Een actieabonnement heeft een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen €30,- en de bezorgkosten zijn gratis. Actie geldig tot minimaal 06-05-2015 en alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11