Geld stroomt binnen voor slachtoffers Nepal 10 BUITENLAND AARDBEVING NEPAL Er is buiten Kathmandu weinig gedaan om overledenen van de aardschok te bergen. BHARABHESE - Het Nederlandse reddingsteam US AR bereikte van daag als eerste internationale team het district Sindhupal- chowk, met 1.587 doden het zwaarst getroffen district in Ne pal. De bewoners van het dorpje Bha- rabhese zagen na vijf dagen einde lijk hulp verschijnen vanuit Kath mandu. Op zo'n drie uur rijden van de hoofdstad van Nepal is de omvang van de ramp pas echt goed te zien. Hier zijn de mensen al dagen verstoken van hulp. Hoe verder je de bergen in rijdt, hoe minder huizen nog overeind staan. De geur van de dood walmt je tegemoet. Niemand heeft hier een poging gedaan de doden te bergen. Laat staan om te zoeken naar overlevenden. Daar voor ligt dit dorpje te ver van de bewoonde wereld. Pas gisteren werd het mogelijk Een fantastisch resultaat, noemde actievoorzitter Gijs de Vries van de Samenwerkende Hulporganisa ties (SHO) het gisteren. „Nu de omvang van de ramp steeds duidelijker wordt, komen mensen spontaan in actie voor de vele slachtoffers. Kinderen maken sieraden, bakken cupcakes of stel len de opbrengst van de vrijmarkt op Koningsdag beschikbaar." Ook bekende bedrijven laten van zich horen, waaronder Friesland- Campina, iTunes, Booking.com en KLM. Zij doneren niet alleen geld, maar sturen ook hun perso neel met de collectebus op pad. Tegelijkertijd mobiliseren zij hun klanten. Die kunnen onder meer spaarpunten doneren of sms-do- naties doen. Vandaag, als de actiedag voor de Nepalese slachtoffers wordt ge houden, gaat de kassa pas echt rin kelen. Iedereen die iets wil geven of een actie wil houden, wordt op geroepen om naar de studio in cultureel centrum De Hallen in Amsterdam te komen. Vanaf deze locatie nabij het Leidseplein wordt op radio 2 live verslag ge daan van wat mensen allemaal be denken om de slachtoffers in Ne pal een welgemeend hart onder riem te steken. Op tv is de aandacht beperkt tot sommige programma's die live overschakelen naar Amsterdam. Een urenlange uitzending op één van de tv-netten was op korte ter mijn niet haalbaar. „De ramp is zo groot dat we heel snel deze ac tie wilden houden. Er moet nu hulp komen", zegt Barbara Bosma van Giro 555. Het actieteam nodigt uit Nepal te ruggekeerde Nederlanders uit om vandaag naar De Hallen te ko men. Ook mensen die nog familie in Nepal hebben zitten, wordt ge vraagd naar Amsterdam te ko men. In het 555-Café is een hoek ingericht waar deze genodigden elkaar kunnen ontmoeten. Met nog ongeveer tweehonderd Nederlanders in Nepal is na de ca tastrofale aardbeving nog geen contact geweest. Op het moment van de ramp waren er ongeveer achthonderd landgenoten in het Aziatische land. Gistermorgen landde rond 04.00 uur een toestel met circa vijftig Nederlanders aan boord op de luchthaven in Rotterdam. In Brus sel kwam rond 11.00 uur een mili tair toestel aan met onder ande ren 42 Nederlanders aan boord. In dat toestel zaten onder meer ook Belgen, Fransen, Duitsers en Zwe den. Morgenvroeg komt er weer een toestel aan op luchthaven van Rot terdam met ongeveer tachtig Ne derlanders. Lucht door onze correspondent Devi Boerema 5 In het district Sindhupalchowk, op drie uur rijden van de Nepalese hoofd stad Kathmandu, zijn pas vijf dagen na de aardbeving internationale hulpver leners aangekomen. Er heeft nog nie mand in de streek een poging gedaan de doden te bergen. van de dood hangt door Raymond Boere HILVERSUM - Dat de ramp in Nepal veel Nederlanders raakt, werd gis teren al duidelijk. Twee dagen na dat het speciale gironummer was geopend, stond de teller al op 2,2 miljoen euro. 2,2 Twee dagen na het openstellen van Giro 555 is al ruim 2,2 miljoen euro binnengekomen. Ad van der Hoek en Herman Faber doorzoeken met Luna een ingestort huis in Bharabhese. foto Devi Boerema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10