Jongen voor otters Nieuwkoop MSB H Wml Brussel maakt weg vrij voor 8 BINNENLAND DRAAIDEURCRIMINELEN Rotterdamse criminelen worden aan het werk gezet. Anders verliezen zij hun uitkering. www.westcordhotels.nl/voorjaar mm ROTTERDAM - De eerste zes deelne mers hebben er al enkele weken van graven, boenen en snoeien op zitten. Hun 'heropvoeding' is in volle gang. Rotterdam hoopt zo hardnekkige criminelen op het rechte pad te krijgen. Gisteren vond de officiële aftrap plaats van het project Schoon Schip. Veelplegers tussen de 18 en 65 jaar die al meerdere malen ver oordeeld zijn voor overvallen, straatroven en woninginbraken, komen in aanmerking voor het initiatief. Omdat hun delicten gro te impact hebben op slachtoffers, geven gemeente, politie en justi tie in Rotterdam de hoogste prio riteit aan hun heropvoeding. De draaideurcriminelen worden iedere ochtend met een busje op gehaald en aan de fysieke arbeid gezet. „Daarbij moet je denken aan snoeien, schoonmaken en houthakken, maar er wordt ook gesport", zegt stadsmarinier Cori- ne Duitman. Ze is belast met de aanpak van overvallen, straatro ven en woninginbraken. De werkzaamheden vinden plaats op een geheime locatie bui ten Rotterdam. „Het gaat om een plek waar ze weinig prikkels krij gen van buitenaf en waar ze niet zomaar kunnen weglopen", zegt Duitman. „Hier wordt gewerkt aan hun houding en gedrag. Ook wordt hen discipline en structuur bijgebracht." Wie niet komt opda gen of op een andere manier niet meewerkt, krijgt dezelfde dag nog een huisbezoek. De deelnemer voelt het in zijn portemonnee: zijn uitkering wordt gekort of stopgezet. De harde aanpak is vol gens de gemeente, politie en justi tie nodig omdat de kandidaten niet hanteerbaar bleken binnen re guliere hulpverlening. Van de eer ste zes deelnemers aan het pro ject Schoon Schip is al één veelple ger afgehaakt omdat hij 'geen zin meer had'. Hij ontvangt geen uit kering meer. Duitman: „Dit is een interessant persoon voor ons, want hij zal nu op een andere manier aan zijn in komen moeten komen. We laten hem in elk geval niet meer los. Als hij zich na een maand weer voor een uitkering meldt, is dat prima, maar dan wordt hij wel weer naar project Schoon Schip gestuurd." De kandidaten die in aanmerking komen voor het traject, zijn af komstig van een lijst criminelen van de Rotterdamse politie. Vorig jaar stonden daar 665 personen op. 10 procent van hen ontvangt een uitkering en kan als tegen prestatie gevraagd worden deel te nemen aan Schoon Schip. Dit wordt alleen gedaan bij de hard nekkigste veelplegers, benadrukt de gemeente. „Dat zijn er enkele tientallen." Amsterdam heeft goede ervarin gen met een soortgelijk project, genaamd Vinkebrug. In de hoofd stad maakt Vinkeburg deel uit van de aanpak van de top-6oo, Welke methode de lidstaten ook kiezen, het resultaat moet zijn dat consumenten teruggaan van ge middeld tweehonderd tasjes per persoon per jaar nu, naar maxi maal negentig aan het einde van 2019. Daarna moet het aantal da len naar maximaal veertig tasjes in 2025. Nederland gaat veel sneller dan Brussel eist. Met het Europese be sluit van gisteren in de hand wil staatssecretaris Wilma Mansveld (PvdA, Milieu) naar een totaalver bod op gratis plastic tasjes per 1 ja nuari 2016. „Het grote voordeel: de weg daar voor is nu vrij", zegt D66-Europar- lementariër Gerben-Jan Gerbran- dy. Hij ziet in de Nederlandse winkels en supermarkten nu al niet veel lichtgewicht tasjes meer, maar op de markten nog des te meer. Gerbrandy: „Terwijl de con sument dat eigenlijk al lang niet meer wil, krijgt hij ze gewoon bij iedere kraam in zijn handen ge drukt." Niet alleen het milieu gaat erop vooruit, ook de markt koopman bespaart straks honder den euro's. De grote milieuwinst moet zijn dat Europa eindelijk de plastic soep in de oceanen niet verder vergroot. Van al het zwerfvuil in de zee bestaat 70 procent uit plas tic. Weer 70 procent daarvan VLIELAND TERSCHELLING AMELAND of bel 0900-7771117 (lokaal tarief) o.v.v. Voorjaar Wadden „Dit is echt groot nieuws." De aan wezigheid van de otter, die boven in de voedselpiramide staat, geeft aan dat het water van goede kwali teit is en dat er genoeg vis zit. Ook kennen de Nieuwkoopse Plassen voldoende rustgebieden voor de otter om zich voort te planten en een nest te vinden. Nadat de otter 40 jaar geleden was uitgestorven in Nederland, loopt sinds 2002 een herintroduc tieprogramma. In Friesland en Overijssel zijn enkele tientallen otterpaartjes uit Polen en Rus land uitgezet. Nakomelingen ver spreidden zich geleidelijk aan over de rest van Nederland. In 2013 dook de eerste otter op in de Nieuwkoopse Plassen, vorig jaar vormde zich een paartje. De otter is een nachtdier en erg schuw. Het dier laat zich bijna nooit zien. Ook in Nieuwkoop heeft nog niemand het dier zelf gezien: alleen camerabeel den en uitwerpselen bevestigen zijn aanwe zigheid. Grootste vijand van de otter is het wegverkeer. Vorig jaar zijn in Neder land ten minste 41 ot ters doodgereden, op een geschatte populatie van 140 dieren. De Nederlandse otterkenner Ad- dy de Jongh reageert euforisch. De jongen trekken nog zeker een jaar op met hun moeder voordat ze zelf een territorium gaan bevechten 2x overnachting inclusief: uitgebreid ontbijtbuffet, een picknick lunch en een glas wijn met heerlijke tapas. Veelpleger moet door Marjolein Groenendijk- Hendriks en Sander Sonnemans door onze correspondent Frans Boogaard BRUSSEL - Europa doet in rap tem po gratis lichtgewicht plastic tasjes uit winkels en van markten in de ban. Lidstaten mogen kiezen tus sen een verbod of terugdringen van het gebruik door er geld voor te vragen. Nederland is voorstan der van een verbod. Van al het plastic zwerfvuil in de oceanen bestaat 70 procent uit de lichtgewicht plastic zakjes door Hans-Paul Andriessen NIEUWKOOP - De otters in de Nieuwkoopse Plassen hebben jon gen gekregen. Op webcambeelden is een moederotter te zien met twee jongen. De jongen zijn al ten minste 3 maanden oud en hebben het nest al verlaten. Ze trekken nog zeker een jaar op met hun moeder voordat ze vervolgens zelf een territorium gaan bevechten. Europese otter, foto Dreamstime 'W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8