Bezorgde Syriër of sluwe smokkelaar? Veel onduidelijk rond theaterbrand BINNENLAND 7 De marechaussee pakte de 35-jari- ge Syriër in november op. Sinds die tijd zit hij vast. Hij is een van de eerste verdachten van men sensmokkel die zich voor de rech ter moet verantwoorden sinds toenmalig staatssecretaris Fred Teeven (Justitie) vorig jaar zomer de noodklok luidde vanwege de grote toestroom van Syriërs en Eritreeërs. Teeven scherpte toen de grensbewaking aan. S. moest gisteren voorkomen voor de rechtbank in Zwolle in een zo genoemde voorbereidende zit ting. Volgens het OM heeft hij sinds november 2013 zeker vijf Sy riërs naar Nederland gebracht. Hij was de laatste schakel in een lange keten van smokkelaars die Syriërs nodig hebben om Europa te bereiken. S. spreekt op telefoon taps over bedragen die betaald moeten worden. En het OM zou camerabeelden hebben waarop hij een Syrische vluchteling in Du bai voorziet van een paspoort. Die valse papieren gebruiken de Syriërs om aan boord van een vliegtuig naar Nederland te ko men. Eenmaal in de lucht spoelen ze de papieren door het toilet, om vervolgens op Schiphol asiel aan te vragen. Een route die een stuk veiliger is dan de boottocht over de Middellandse Zee. Juwan S. woont al tien jaar met zijn gezin in het Zuid-Hollandse Schipluiden. Zelf ziet hij het heel anders, vertelt hij via een Koerdi- sche tolk. „Het is oorlog in mijn land. In de telefoongesprekken met mijn familie ging het inder daad over bedragen en smokke laars. Omdat ik wil dat mijn fami lie hierheen komt en niet daar dood gaat. Ik wilde dingen rege len." Een smokkelaar is hij niet. Elke Syriër praat over de telefoon over vertrek uit dat land en de kos ten daarvan, zegt hij. Dat hij regelmatig naar Turkije vloog, verdacht volgens het OM, is volgens S. omdat zijn familie daar inmiddels heen is gevlucht. De vijf mensen die hij volgens jus titie naar Nederland heeft ge haald, zegt hij niet te kennen. En in Dubai is hij nooit geweest. De ongeveer 6000 euro cash die de politie bij hem thuis aantrof, was geld dat hij mee heeft gekre gen van de familieleden in T\ir- kije. Nodig om de werkloze S. en zijn gezin te onderhouden. „Als ik denk aan veel geld verdienen aan mensensmokkel, denk ik niet aan 6000 euro", zegt zijn advocaat Eduard Bokhorst. De rechtbank besloot gisteren dat S. nog zeker drie maanden vast blijft zitten. Deze zomer wordt zijn zaak inhoudelijk behandeld. Het OM stelde mogelijk zes maan den cel te eisen per gesmokkelde persoon. Na een week eerder in zijn thea ter te zijn overvallen, kreeg eige naar Jan-Paul Beukering tijdens Koningsnacht weer bezoek. Hij werd, zo vertelde hij de politie, vastgebonden, waarna er brand werd gesticht in het theater. Beukering zag beide keren zijn be lagers en hij meent dat het hetzelf de duo is. Bij de overval had Beu kering hen naar eigen zeggen met een luchtbuks verjaagd. Of theatereigenaar Beukering mo gelijk zelf verdachte is, daarop geeft de politie geen antwoord. Zo wordt er ook geen antwoord gegeven op de vraag waar de twee honden van Beukering waren ten tijde van de brand. Hoe het mogelijk is geweest dat de eigenaar zich los wist te ma ken van tie-wraps wordt niet dui delijk. „Dat hij vastgebonden was, is een verhaal dat op straat wordt verteld", zegt de politiewoordvoer der alleen. Een buurman had maandag van Beukering zelf vernomen dat de Palazzo-eigenaar met tie-wraps was vastgebonden. De theaterdi recteur vertelde dat zich ternau wernood tijdig kon bevrijden. Navraag bij WKK Nederland in Tilburg, een van de grootste im porteurs in Europa van kabelbin ders of 'reserve-handboeien', zo als tie-wraps ook wel worden ge- noemd, leert dat het 'bijna onmo gelijk' is voor een mens om zich zelf te ontdoen van de ijzersterke plastic riempjes. Beukering zelf kwam gisteren een kijkje nemen bij het afgebran de pand. „Ik ben de trotse eige naar van deze puinhoop", zei hij cynisch tegen de medewerkers van de Holland Herstel Groep, die de panden in Grave inspecteer den. Beukering wilde niet veel zeggen over de gebeurtenissen. „Ik loop nog", reageerde hij op de vraag hoe het met hem gaat. Zodra hij zich in Grave op straat vertoont, wordt hij door meele vende stadsgenoten aangespro ken. Ik vrees dat dit niet het laatste debat is. Er komt steeds meer naar boven WOENSDAG 29 APRIL 2015 door Cyril Rosman ZWOLLE - Is Juwan S. een men sensmokkelaar die voor geld wan hopige Syriërs naar Nederland haalt? Of is hij slechts een bezorg de man die met familieleden sprak over hoe te ontsnappen uit de hel van de Syrische burgeroorlog? Het landelijk parket van het Openbaar Ministerie denkt het eerste. Fred Teeven luidde vorig jaar de noodklok vanwege de grote toestroom van Syriërs. foto ANP De 35-jarige Syriër Juwan S. werd in november 2014 opgepakt en zit sindsdien vast Het OM verdenkt hem van mensensmokkel. Hij zou zeker vijf Syriërs naar Nederland hebben gebracht Het Palazzo is door een brand totaal verwoest, foto Ed van Alem door Herman Wissink en Dennis Creijn CRAVE - Er zijn nog veel onbeant woorde vragen over de brand die het Palazzo Theater in Grave in de nacht van zondag op maandag heeft verwoest. „We houden alle opties open", is de korte reactie van de politie. Op details wordt niet ingegaan. Het is 'bijna onmogelijk' voor een mens om zichzelf te ontdoen van de ijzersterke plastic riempjes Mona Keijzer, CDA-Kamerlid Martin van Rijn foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7