Internetaangifte politie eenvoudiger 6 BINNENLAND PVDA-STAATSSECRETARIS Hij was de 'golden boy' van de PvdA. Maar Martin van Rijn zakt steeds verder weg in het moeras van veranderingen in de zorg. 'Automatisering SVB faalt' Camera op uniform conducteur is optie De Nederlandse Spoorwe gen gaan met de politie en gemeenten overleggen of het zinvol is conducteurs uit te rusten met een kleine ca mera. CDA en PW dringen daar bij staatssecretaris Wil- ma Mansveld (PvdA, Infra structuur en Verkeer) op aan om geweld van reizigers te voorkomen. Militair weg na 'per ongeluk schot' Een Nederlandse militair in Mali is naar huis gestuurd, omdat hij een 'ongecontro leerd schot' had gelost tij dens zijn wacht op de basis in Gao. De marechaussee on derzoekt de zaak. De kogel werd afgevuurd doordat de militair onzorgvuldig om ging met zijn wapen, aldus een Defensiewoordvoerder. Nederlander aan België uitgeleverd De Nederlander die wordt verdacht van betrokkenheid bij de kasteelmoord in Bel gië is gisteren uitgeleverd aan België. Justitie denkt dat hij de tweede uitvoerder van de moord is. Het DNA van de Nederlander komt overeen met een gevonden spoor. De moord in 2012 hield België weken bezig. Gier valt bezoeker dierentuin aan Een bezoeker van Blijdorp in Rotterdam is belaagd door een gier. De vogel liet een flinke kras achter op het hoofd van het slachtoffer. Het incident gebeurde in een verblijf, waar bezoekers kunnen wandelen in één ruimte met vooral aaseten- de vogels. Blijdorp houdt de gieren extra in de gaten. Politievervoer opnieuw aanbesteed De politie is begonnen met een nieuwe aanbesteding voor politieauto's, -busjes en -motoren. In totaal gaat het om ruim 11.000 voertui gen. De beslissing moet voor 1 juli 2016 vallen. De vo rige aanbesteding van poli tiewagens was omstreden. De nieuwe aanbesteding is daarom anders van opzet. DEN HAAG - „Martin, ik wist dat je goed was, maar zó goed." Zijn partijleider Diederik Samsom stak twee jaar geleden de loftrompet over Martin van Rijn tijdens een PvdA-congres. Van Rijn was volgens Samsom de man die de oplossing had voor de almaar oplopende kos ten in de ouderen- en gehandi captenzorg. En die dat ook nog deed met behoud van 'maat schappelijke draagvlak'. Twee jaar later heeft het imago van Van Rijn de nodige butsen en scheuren opgelopen. De enorme reorganisatie in de zorg, de overheveling van ta ken naar gemeenten en de daar aan gekoppelde bezuiniging zijn niet probleemloos verlo pen. Een van de beste koppen van het kabinet, zoals premier Rutte hem noemde, dreigt te stranden in een moeras van in grijpende systeemveranderin gen in de zorg. Door de gemeenten verant woordelijk te maken voor een groot deel van de ouderen- en gehandicaptenzorg, zou de zorg meer 'op maat' worden ge leverd. Aan de keukentafel zou worden bekeken wat iemand nodig had en niet vanuit ano nieme kantoren ver weg. Maar de praktijk blijkt weerbarstig. Ouderenorganisaties Unie KBO, PCOB en Omroep MAX presenteerden gisteren een zwartboek met 2200 klachten van ouderen. Veel gemeenten zouden mensen van het kastje naar de muur sturen. Ook zijn er gemeenten die de simpele huishoudelijke zorg niet meer vergoeden. Tegelijk met de reorganisatie werd ook het systeem met persoonsge bonden budgetten (pgb's) ver anderd. Om fraude te voorko men, kregen mensen niet meer zelf een geldbedrag uitgekeerd waarmee ze hun eigen zorg konden regelen. Sinds 1 januari moeten bonnetjes en formulie ren bij de Sociale Verzekerings bank worden ingeleverd, die daarna het geld overmaakt. Tienduizenden mensen zijn sindsdien verstoken van geld. Eerst beloofde Van Rijn dat de problemen binnen tien dagen verholpen zouden zijn. Later werd besloten het geld onge controleerd over te maken. Nu moet alles voor 15 mei zijn op gelost. De Tweede Kamer is woest dat Van Rijn waarschu wingen dat alles te snel werd ingevoerd, in de wind sloeg. Een deel van de oppositie heeft het al een tijdje met hem gehad. Zij geloven niet dat Van Rijn de boel nog op de rit krijgt. Hij vaart maar door op de ingeslagen koers. „De chaos wordt elke dag groter", vindt SP'er Renske Leijten. Van Rijn is er de man niet naar zich door het getoeter van de oppositie van de wijs te laten brengen. Hij kent de zorg van haver tot gort. Ingrij pende veranderingen roepen altijd weerstand op, zei hij. Als topambtenaar van het mi nisterie was hij destijds verant woordelijk voor de invoering van het nieuwe zorgverzeke ringsstelsel. Nu moet hij de las tigste bezuinigingsoperatie van het kabinet in goede ba nen leiden: 3,5 miljard euro wordt er gekort op de politiek uiterst gevoelige ouderen- en gehandicaptenzorg. De chaos met de pgb-uitkeringen had hij niet verwacht en kan hij er niet goed bij hebben. Een eventuele motie van wan trouwen zal ook vandaag geen meerderheid krijgen. Van Rijns politieke baas Diederik Samsom erkent dat de ver strekking van pgb-gelden niet goed genoeg loopt. „Het is nog geen 15 mei. De Kamer wilde zelf dat de pgb's niet meer rechtstreeks werden uitbe taald. En dat het snel moest." Van Rijn zegt dat hij verbete ringen ziet. Maar het geduld van de Kamer raakt op. CDA' er Mona Keijzer: „Ik vrees dat dit niet het laatste debat is over dit onderwerp, er komt steeds meer naar boven." Ook kun je als aangever geen fo to's van bijvoorbeeld je gestolen fiets meesturen. „Tot nu toe was het doen van aangifte behoorlijk ingewikkeld", erkent Ruud Pau- lusse, projectleider van politie.nl. „Mensen raken gefrustreerd door dat ze veel tekst moeten lezen en steeds vastlopen. Zo lopen we het risico dat slachtoffers afzien van aangifte." Wie online aangifte doet, kan van af morgen eerst invullen wat er precies is gebeurd. Die vraag kwam tot nu toe pas als laatste, nadat slachtoffers een waslijst aan andere vragen hadden beant woord. „Een slachtoffer is vaak nog emotioneel over wat hem of haar is overkomen", zegt Paulus- se. „Dan moet je niet eerst allerlei vragen stellen die niets met het delict te maken hebben. Dat werkt ontmoedigend." Aangifte doen kan vanaf morgen ook op een smartphone of tablet. Tot nog toe was de website alleen goed leesbaar op een computer. Aan de vernieuwde site is drie maanden gewerkt. „Dat was te kort om nieuwe functionaliteiten toe te voegen, zoals het uploaden van foto's. Dat staat nog wel op ons verlanglijstje", zegt Jaap van den Beukei van Capgemini, dat de ict'ers voor het project leverde. Inloggen met DigiD is evenmin Slachtoffers moeten nu nog een waslijst aan vragen doorploegen. Dat werkt ontmoedigend mogelijk. Deskundigen waarschu wen dat het daardoor eenvoudi ger is valse aangifte te doen en persoonsgegevens van slachtof fers te stelen. De politie verwacht dat later dit jaar wél aangifte kan worden gedaan met DigiD. Via internet kan slechts aangifte gedaan worden van een beperkt aantal overtredingen, te weten diefstal en vernieling. Als er spra ke is van geweld, als iemand de dader heeft gezien of als er spo ren van het misdrijf zijn, moet het slachtoffer naar het politiebu reau. Ook voor de diefstal van pas poorten is internet niet de aange wezen route. Dan moet de gedu peerde naar de gemeente. DEN HAAG DEN HAAG BRUGGE De aangevallen man ROTTERDAM DEN HAAG Van Rijn is zorgenkind j e door Hans van Soest DEN HAAG - Het computersysteem van de Sociale Ver zekeringsbank (SVB) waarmee de betaling van pgb's wordt geregeld, is niet goed genoeg. Tot die slotsom komt het bureau dat op verzoek van Van Rijn het sys teem heeft beke ken. Door fouten in het systeem krij gen mensen geen pgb, of juist een te hoge vergoeding. De bewindsman meldt nu dat hij na de valse start ver beteringen ziet. De reguliere uitbeta lingen van pgb's zijn op stoom. De meeste declaraties (94 procent) wor den binnen vijf tot tien dagen betaald. Uit een SVB-rap- portage bleek gis teren al dat de kos ten van het nieuwe pgb-trekkings- recht vorig jaar zijn beland op 11,1 miljoen, mil joenen meer dan begroot. door Peter Winterman DRIEBERGEN - Aangifte doen via in ternet wordt vanaf morgen simpe ler. Na een storm van kritiek heeft de politie de aangiftewebsite poli- tie.nl aangepast. Deskundigen zijn kritisch: het is nog altijd niet moge lijk in te loggen met DigiD, iets wat op andere overheidsites al jaren kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6