De diepe pijn van Baltimore ligt op straat corendon IN HET NIEUWS 5 Ml PLAYA HOTEL AU Inclusive corendon.nl Op West Pennsylvania Avenue in Baltimore hangt een sterke brand lucht. Een paar honderd meter verderop cirkelen politiehelikop- ters door de lucht, iedere zoveel minuten klinkt wel ergens een loeiende sirene van politie, brand weer of ziekenwagen. De buurt oogt naargeestig, armoe dig en treurig. De huizen zien er uit als barakken. Op straat wordt veel gehangen. Hier wonen alleen maar straatarme Afro-Amerika- nen. Ondanks dat de middag nog maar net is begonnen, wordt er op trappen en in portieken al ste vig gedronken. Bendes zijn hier de baas. De apotheek - de Best Care Phar macy - op de hoek met Dolphin Street is dichtgetimmerd. De rol luiken van de naastgelegen Save A Lot-supermarkt zijn naar bene den. Beide winkels zijn de afgelo pen nacht geplunderd. Op de par keerplaats staat Renata Pattison (28), met bezem en blik in haar handen. Samen met enkele buurt bewoners veegt ze het glas en het puin dat de relschoppers die nacht achterlieten bijeen. Het is een tafereel dat gisteren overdag op nog veel meer plekken in Balti more te zien was. „Nee, ik keur het niet af wat ze ge daan hebben", zegt Pattison. „Nou ja, dat je hier de supermarkt van een lokale ondernemer plun dert is dom. En dat je de apotheek in brand zet, is achterlijk. Want je hebt er je eigen buurtgenoten al leen maar mee. Waar moeten ze nu hun medicijnen halen? Waar moeten ze nu hun boodschappen doen? Maar hun woede snap ik wel", zegt de geboren en getogen inwoonster van Baltimore over de jongeren die die nacht meedogen loos huishielden in hun eigen stra ten, in hun eigen stad. Straatben des voerden gerichte aanvallen op de politie uit. Zeker twintig agen ten raakten gewond, van wie zes ernstig. De relschoppers plunder den winkels, ze staken 144 auto's en 15 gebouwen in brand. „Het is een onhandige manier om uiting te geven aan hun woede. Maar die woede is terecht", zegt Pattison. „Want die heeft natuur lijk niet alleen te maken met de moord op Freddie Gray." Pattison doelt op de uitzichtloze situatie van veel mensen in de stad. De vlam is echter in de pan gesla gen door het overlijden van Gray. De huizen zien er uit als barakken. Op straat hangen veel mensen rond. Bendes zijn hier de baas De 25-jarige buurtgenoot over leed enkele dagen na zijn arresta tie als gevolg van een gebroken nekwervel. Hij liep de verwon ding op bij zijn aanhouding door de politie van Baltimore. Na zijn arrestatie raakte hij in coma. Opnieuw is de Amerikaanse poli tie zwaar onder vuur komen te lig gen, zoals afgelopen jaar zo vaak het geval was - meestal na aanva ringen tussen blanke agenten en zwarte mannen, veelal met fatale afloop. „Ik weet bijna niet waar ik moet beginnen om te beschrijven hoe uitzichtloos het bestaan hier is", zegt Pattison over het leven in Baltimore, een stad met 620.000 inwoners, waarvan 63 procent zwart is, 29 procent is blank. Het is een industriestad in verval, de werkloosheid is er met 8,2 pro cent relatief hoog (5,5 procent lan delijk), een kwart van de bevol king leeft onder de armoede grens. Afgelopen jaar vonden er 217 moorden plaats. „Als je al De buurtbewoners keuren niet af wat de rellende jongeren hebben gedaan. Ze snappen de woede werk hebt, verdien je als je geluk hebt iets meer dan het minimum loon van 8 dollar per uur. Ga je drugs verhandelen dan verdien je zo een veelvoud daarvan. Vaders zijn vaak uit beeld, niemand die je terechtwijst of een draai om je oren geeft. Het onderwijs is hier erbarmelijk. Scholen worden aan de lopende band gesloten, docen ten hebben er allang geen zin meer in." Om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen heeft een politie macht van meer dan vijfduizend man sterk de straten van Baltimo re ingenomen. Er geldt een avond klok. Voor een dichtgetimmerde kapperszaak aan Saratoga Street durven ze er niet op te vertrou wen dat het nu gedaan is met de onrust. Grote plakkaten vermel den dat dit een 'zwarte' zaak is. „Zo hopen we dat de plunderaars aan ons voorbij gaan. Ik vind het maar niets wat ze doen, ze vernie len namelijk hun eigen stad. Maar één ding hebben ze wel voor el kaar: er komt nu aandacht voor de echte problemen. Dat is een eeu wigheid niet het geval geweest", zegt Brandon Cottman (31). President Barack Obama zei giste ren dat het publiek zich niet moet laten misleiden door de beelden van brandende gebouwen. Hoe wel hij de rellen scherp veroor deelt, zegt hij dat de goedbedoe lende demonstranten in Baltimo re wel degelijk een punt hebben. Cottman: „De pijn zit diep in Baltimore." 8 DAGENva 023-75106 06 0fbi' D reTzen WOENSDAG 29 APRIL 2015 Rellende jongeren vernielen een politieauto uit protest tegen de dood van Freddie Gray in Baltimore, foto Michael Reynolds/EPA door Stijn Hustinx BALTIMORE - Inwoners van Baltimo re ruimden gisteren de puinhopen van hun plunderende kinderen op. Ze praten de rellen niet goed, maar ze snappen de achterliggen de frustratie wel. Verslag uit een getto in Baltimore. Door Kids Co goedgekeurd Aan het zandstrand Winnaar Hotel of the gear award '14 Buffet- a-la-carterestaurant Gratis wifi in de openbare ruimtes Kindertheater en Nederlandstalige miniclub Health Living Center Vertrek 11 18 30 mei 13,20 27 juni €399 Prijzen zijn p.p. en gebaseerd op een 2 pers. bezetting voor 8 dagen. Reissom exclusief Calamiteitenfonds van €2,50 en administratiekosten per boeking. Druk- en zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5