SPORT 37 U Bournemouth in Engeland, Capri in Italië en FC Ingolstadt 04 in Duitsland promoveren naar hoogste niveau. Mvm NIJMEGEN - Het Engelse AFC Bour nemouth en het Italiaanse Carpi waren op sterven na dood, maar richtten zich op en debuteren vol gend seizoen op het hoogste ni veau. Het verhaal van de aanstaan de nieuwkomer in Duitsland, In golstadt, is minder romantisch. Collecteren in rubberen em mers Iedere 'dime' telde in 1997 voor 'the Cherries'. AFC Bournemouth zat op zwart zaad, kon de spelers salarissen niet betalen en dreigde uit de competitie te worden geno men. Dus gingen spelers in het plaatselijke theater rond met de collectebus, in dit geval grote rub beren emmers. Eén van hen was Eddie Howe, onthoud die naam. Het verhaal gaat verder in 2008, weer kwam de club onder curate le te staan. Het was, letterlijk, vijf voor twaalf. „We hadden een pers conferentie gepland om twaalf uur. Om vijf voor twaalf wist ik nog niet of we het geld hadden om door te kunnen", vertelde cri sismanager Gerald Krasner aan de BBC. „Het was dankzij de gulheid van Jeff Mostyn, de huidige voor zitter, dat we het hebben gered." Degradatie wist Bournemouth niet te voorkomen en vanwege de financiële puinhopen begon de club het seizoen 2008/2009 in Lea gue Two (het vierde niveau) met zeventien minpunten. Op oudejaarsdag werd trainer Jimmy Quinn aan de kant gezet. Kort daarna werd Eddie Howe, toen 31 jaar, aangenomen. Eind april had hij de club in veilige haven ge loodst en behouden voor het En gelse profVoetbal. Nu, zes jaar later, promoveert dat zelfde Bournemouth met dezelf de trainer naar de Premier Lea gue. Althans, als de club zaterdag niet met een doelpunt of twintig van Crystal Palace verliest en Mid dlesbrough wint. Howe maakte tussendoor dan wel een uitstapje naar Burnley, hij wordt toch als de vader van het succes gezien. Hij vertelde pas te geloven wat hem en Bournemouth is overko men als het speelschema voor ko mend seizoen wordt gepresen teerd. En als 'the Cherries' in Match of the Day zitten. Carpi? Nooit van gehoord 4144 mensen gaan erin, het Sta- dio Sandro Cabassi van Carpi FC 1909. De historische stad van ze venzestigduizend inwoners is vol gend seizoen de gastheer als het grote Juventus op bezoek komt. Wat niemand had zien aankomen gaat gebeuren: Carpi naar de Serie A. Of iedereen daar blij mee is? Nee. In februari lekte een opgenomen telefoongesprek uit, waarin Lazio Roma-eigenaar Claudio Lotito zegt dat promotie van het kleine Carpi een ramp zou zijn voor het Italiaanse voetbal. „Die club is geen cent waard", zegt Lotito, die bang is dat de tv-revenuen instor ten. Carpi reageert furieus. „Na tuurlijk zijn er mensen die nog nooit van ons hebben gehoord. Maar of jullie het nu leuk vinden of niet, Carpi bestaat. En we zijn vier keer kampioen geworden in vijfjaar." De lijstaanvoerder in de Serie B werkte onverstoorbaar verder aan het huzarenstukje. Met aan het roer trainer Fabrizio Castori, die wel een lang cv heeft maar een le ge prijzenkast. Hij wist van een le gertje modale voetballers, voorna melijk jonge Italianen, een hecht collectief te smeden. De club die in 2000 bijna failliet ging, van naam veranderde en fu seerde, debuteerde pas twee jaar geleden in de Serie B, maar klimt alweer hogerop. Carpi is niet van plan het in de Serie A allemaal an ders te gaan doen. „We houden vast aan onze filosofie", zegt direc teur Christian Giuntoli. „We zul len aantreden met spelers die nooit iemand heeft zien voetbal len." Nog een fabrieksclub erbij De tegenstanders van 'het moder ne voetbal' vinden het een gru wel. Een club die zijn weg om hoog bewandelt dankzij het geld van een grote sponsor. In Ingol stadt hebben ze er maling aan. De mensen zijn juist blij dat Audi, dat zich in 1949 in de stad vestig de, behalve er geld verdient ook iets terugdoet voor de regio. En dat doet het niet alleen via het sponsoren van een voetbalclub. FC Ingolstadt 04 heeft nul histo rie. De club bestaat ook pas elf jaar. Het is wat ze in Duitsland een Werksverein noemen, een fa brieksclub. Zoals Bayer Leverku- sen en VfL Wolfsburg dat ook zijn. Maar Ingolstadt is bepaald geen koopclub. De duurste trans fer ooit werd vorige zomer geno teerd, toen Mathew Leckie voor zevenhonderdvijftigduizend euro werd overgenomen van FSV Frankfurt. De begroting van de club is 8,5 miljoen euro, voor Duit se begrippen bepaald niet veel. De rol van Audi, hoofdsponsor en aandeelhouder (twintig procent) moet dus niet worden overdre ven, tegelijkertijd had Ingolstadt niet aan kop van de 2. Bundesliga gestaan zonder het automerk. Het succes van dit seizoen zit hem niet in Audi, maar in de Oos tenrijkse trainer Ralph Hasenhüttl. Die speelt met de 'Schanzer' een systeem van hoge druk, verdedigen dat op de helft van de tegenstander begint. Met nog vier duels te spelen staat kop loper Ingolstadt vijf punten los op nummer twee Kaiserslautern en zeven punten op play-off-plek drie. Dat zou moeten lukken. Eén minpunt: het Audi Stadion, dat met 15.800 stoelen al niet groot is, zit ondanks het succesjaar gemid deld nog niet voor tweederde vol. Kennelijk loopt niet iedereen in de stad warm voor de club. Wel licht verandert dat als straks Bayern München op bezoek komt. Froome slaat met Sky meteen toe Chris Froome heeft met Sky de eerste tik uitgedeeld aan de concurrentie in de Ron de van Romandië. De Britse wielrenner, die de afgelopen twee jaar de etap pekoers door Zwitserland won, zegevierde met zijn teamgenoten in de ploegen tijdrit over 19,2 kilometer. Geraint Thomas drukte als eerste renner van de Sky-ploeg zijn wiel over de streep en mag zich daardoor de eerste leider noemen. Arnemuiden klopt thuis WHS In de tweede klasse E zette Arnemuiden gisteravond het inhaalduel met WHS om in een 2-0-zege. Daar mee neemt de Walcherse ploeg afstand van de tweede degradatieplek. Na ruim een half uur kreeg de thuisploeg een strafschop die werd be nut door Michael Moerings. Vlak voor tijd belandde een inzet van Werner van Bel- zen via een WHS-speler in het doel: 2-0. Van Drongelen in EK-selectie Rick van Drongelen uit Axel is door bondscoach Maarten Stekelenburg opgenomen in de EK-selectie van Oranje -17. Die ploeg gaat naar het Europees kampioenschap in Bulgarije. De verdediger van Sparta Rotterdam O.17 speelt dan in de poule tegen Ier land, Engeland en Italië. Het Nederlands team werkt zijn wedstrijden in de poule fase af van 6 tot en met 13 mei. Aan het EK doen in to taal zestien landen mee. Dante de Ruysscher wint Waod-koers De erewedstrijd ter gelegen heid van de vijftigste verjaar dag van Erik Vereecken trok maandagavond 74 wielren ners aan in Sint Jansteen. Dante de Ruysscher toonde opnieuw aan in de Zeeuws-Vlaamse wedstrij den van de Waod het sterkst voor de dag te komen. Vorig jaar won de Oostburger ook al in Westdorpe en in Sint-Jansteen was hij ook na drukkelijk aanwezig. Sjoerd de Ridder verkast naar Goes Goes heeft de vacature voor de rechtsbackpositie inge vuld. De zondag-eersteklas ser beschikt volgend sei zoen over de diensten van Sjoerd de Ridder, die over komt van tweedeklasser Ar nemuiden. De Ridder is de zesde nieu weling in de selectie van Goes met het oog op vol gend seizoen. Hiermee is de selectie van trainer Jan Poortvliet bijna rond. WOENSDAG 29 APRIL 2015 Voetbalsprookjes, ze bestaan nog echt door Rik Spekenbrink I Real Madrid-aanvaller Cristiano Ronaldo (links) scoort in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Bournemouth. De Engelse club is gepromoveerd naar het hoogste niveau, foto AFP JURAPARC ARNEMUIDEN ZEIST SINT JANSTEEN GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 56