Klimmer hekelt evacuatie leden van expeditie Nederlan terug uit Nepal 4 IN HET NIEUWS AARDBEVING NEPAL Nepalezen leven in tentenkampen. Elke dag zijn er naschokken die de angst van zaterdag weer doet opleven. KATHMANDU - In Tu Di Khel, het grootste tentenkamp van Kath- mandu, zit de schrik er vier dagen na de aardbeving nog goed in. Van de meeste bewoners staat het huis nog overeind, maar ze zijn te bang om terug te gaan. Elke dag zijn er naschokken geweest en el ke schok brengt de angst van afge lopen zaterdag weer naar boven. De 67-jarige Chandra Maya woon de met haar negen familieleden op de zesde verdieping van een flatgebouw, niet ver van het ten tenkamp. Ze was in de kerk toen de aarde begon te trillen. „We hebben ons aan een pilaar vastge grepen. Iedereen begon te hui len", vertelt Chandra. In de die rentuin naast de kerk raakte het verblijf van een leeuw door de aardbeving zo zwaar beschadigd, dat het dier kon ontsnappen. Daar door wilde Chandra eigenlijk de kerk niet verlaten. Eenmaal bui ten kreeg ze van medewerkers van de dierentuin de opdracht zo hard mogelijk weg te rennen. Haar huis bleek geen veilige ha ven met de scheuren in de muur van haar flat. Daarom besloot de familie naar Tu Di Khel te komen. „De naschokken blijven maar ko men. We wilden eigenlijk al eer der terug naar huis maar we blij ven het na elke schok uitstellen", zegt Chandra. De familie woont nu in een 'tent', een plastic zeil dat met stokken omhoog wordt gehouden. Het vinden van voed sel was daags na de ramp een pro bleem. „Een hele dag zoeken le verde slechts een paar waterme loenen op." Nu komt er mondjes maat weer groente beschikbaar op de markt. Aan het einde van de ochtend trekken wolken zich samen bo ven de hoofdstad van Nepal. De dag begon zonnig, maar er komt regen aan. Terwijl de eerste drup- pels vallen, zitten Satish Raj Bhan- dari en zijn familie even verderop te eten. De moeder van een vriend heeft thuis eten voor ze ge kookt. Volgens Satish is dit het beste eten dat ze in dagen gehad hebben. De groep maakt zich niet erg druk over het weer, omdat Sa tish een bestelbusje heeft. Samen met zijn vrouw, een vriend, zijn moeder en zoon slapen ze zij aan zij in de achterbak. Hoewel het krap is, is het tenminste droog en ze voelen zich er veiliger dan thuis. Satish moet lachen als hij vertelt dat hij op het toilet zat toen de aardbeving begon. In paniek greep hij zijn negenjarige dochter en verstopte zich achter de kast. „Toen de aardschokken maar ble ven doorgaan, dacht ik echt dat we dood zouden gaan." Zijn twee dochters heeft hij naar zijn ouders gestuurd. Het kamp is geen plek voor kinderen, zegt hij. Er is geen plek om te douchen en de gemeenschappelijke toiletten zijn smerig. De meeste mensen doen daarom hun behoefte aan de rand van het veld. Satish woont in het kamp omdat hij alleen nog maar buiten wil zijn. „Mijn huis was vroeger de veiligste plek die ik kende, maar nu krijg ik er hartkloppingen van", vertelt hij. Als Satish vertelt hoe teleurge steld hij is over de hulpverlening door de Nepalese overheid, wordt hij onderbroken door zijn vriend.„Laat die zich vooral bezig houden met de mensen die het echt nodig hebben", zegt hij. Morgen willen ze verhuizen naar een tentenkamp van het leger. Ze hebben gehoord dat daar goede tenten staan en het veld schoner is. Zo proberen ze de situatie een beetje onder controle te houden. „Het moeilijkste is de machteloos heid", zegt Satish. „Dat ik niks kan doen om de situatie te veran deren maakt me angstig." KATHMANDU - Toen de meeste bergbeklimmers die na de aardbeving van zaterdag vastzaten op de Mount Everest waren geë vacueerd, ontstond op de flanken van de hoogste berg ter wereld gisteren een ongemakkelijke dis cussie. Sommigen willen hun duur betaalde expedi tie (vanaf 30.000 euro per persoon) toch voortzetten, ondanks alle slachtoffers. Aan de Chinese kant van de Everest wordt vanwege de tragedie tot aan de zo mer niet meer geklom men, aldus Chinese staats media. In Nepal ontstond erger nis in klimmerskring toen twee Amerikaanse expedi ties overwogen toch naar boven te gaan. „Er is zeker de realiteit van bodybags, maar aan de andere kant: we zijn klimmers en dat is zo'n beetje wat we doen", aldus de Canadese bergbe klimmer Nick Cienski. Hij wil dit jaar per se zes pie ken van boven de 8000 meter bedwingen. De Roe meense alpinist Alex Ga- van reageerde in een tweet: „Dit is niet de tijd voor klimmen, maar om het Nepalese volk te hel pen." Dat laatste deed hij ook. Helikopters hebben inmid dels 180 bergbeklimmers van de berg gehaald. Hun dramatische avonturen zijn vaak breed uitgeme ten in de media. Tot erger nis van de beroemdste al ler bergbeklimmers, de Ita liaan Reinhold Messner, die vindt dat de hulptoe stellen wel elders hadden kunnen vliegen. Messner hekelt ook de hype rond de evacuatie van degenen die tienduizenden dollars neertelden voor Mount Everest. „De echte trage die speelt zich afin de Ka- thmanduvallei en omlig gende dalen. De klimmers kunnen wel voor zichzelf zorgen, zelfs als dat erg moeilijk is. Ze hebben art sen, brandstof en voed sel", foetert Messner. Dat ingehuurde sherpa's (loka le dragers en gidsen) bij hun klanten moeten blij ven terwijl hun dorpen misschien zijn wegge vaagd, vindt hij schanda lig. Hoe pijnlijk de discus sie ook is, Nepal heeft groot belang bij een spoe dige hervatting van de bergklimindustrie. Die le vert het land vele miljoe nen aan broodnodige in komsten op en bezorgt een sherpa een maandsala ris van zo'n 600 euro. Het gemiddelde jaarsalaris in Nepal bedraagt nog geen 900 euro. Naar verluidt wa ren er op het moment van de beving duizend men sen op de flanken van de Everest: vierhonderd beta lende klimmers met hun sherpa's. Tenminste twin tig van hen werden ge dood in de lawine. speciale vlucht is gis teren een eerste groep van 44 evacués terug gekeerd uit het ramp gebied in Nepal. De meeste passagiers ko men uit Nederland. Op de vlucht zaten ouderen, zwangeren, mensen met kleine kinderen en lichtge wonden. Zij werden op de luchthaven ver welkomd door tiental len familieleden. In Rotterdam komt van daag een toestel met tachtig repatrianten aan. Binnen een dag is er bijna 580.000 euro binnengekomen op Girosss voor de slacht offers in Nepal. Maan dag openden de Sa menwerkende Hulpor ganisaties (SHO) het gironummer 555. Vrij dag vindt een Neder land Helpt Nepal-dag plaats. Die staat in het teken van een oproep om in actie te komen voor de slachtoffers van Nepal. 'Mijn huis was vroeger de veiligste plek die ik kende' door onze correspondent Devi Boerema door Bob van Huët eindhoven - Met een De 16-jarige Anna-Sophie komt aan op vliegveld Eindhoven met een speciale vlucht uit Nepal. Ze raakte gewond door een lawine. Haar ouders zijn nog in Nepal, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4