Minister opent deur overname Schotse Huizen WALCHEREN 29 Aannemer Van Oord is bij Perkpol- der begonnen met afgraven van dijk, eerste ontpoldering bijna gereed. PERKPOLDER - De primeur had voor de Hertogin Hedwigepolder moeten zijn. Het verzet tegen de ontpoldering van die polder heeft 'dat feestje' echter verstoord. De in de ogen van velen twijfelachti ge eer valt te beurt aan een stuk polder tussen Perkpolder en Wals oorden. In totaal 75 hectare nieuwe na tuur komt er, dat volledig onder invloed zal staan van eb en vloed. Aannemersbedrijf van Oord heeft daar al veel werk voor ver zet. Een compleet nieuwe zeedijk is om het gebied gelegd. Ook is de binnenzijde van de bestaande zee dijk verstevigd, althans het stuk dat blijft. Het tijdstip is nu aangebroken voor de finale, het slaan van een bres in de dijk langs de Wester- schelde. Vierhonderd meter breed In een brief aan de Tweede Ka mer schrijft hij, naar aanleiding van Kamervragen, dat hij 'het bu sinessplan van de Stichting wil be kijken in verband met de door hen gewenste overname van de Schotse Huizen'. Vorige week vond al een gesprek plaats tussen de Veerse partijen en het Rijk over het financiële plaatje voor wordt die. De aanleg van een dijk vraagt veel vakmanschap, het weg halen van een deel van een dijk ook. Stukje bij beetje gebeurt dat. Rijkswaterstaat spreekt dan ook niet voor niets van 'een beheerst proces'. Het bovenste deel van de dijk, de kruin, wordt de komende tijd al lereerst afgegraven tot vier meter boven Normaal Amsterdams Peil (NAP). Vervolgens wordt de dijk aan de binnenzijde, de landzijde, afgegraven tót de kern van de eeu wenoude kleidijk is bereikt. Die wordt in fasen weggehaald. Tot slot wordt de bres aan de koppen van de zeedijk versterkt met steenbekleding. Om te voorko men dat die door de eb- en vloed beweging uitschuurt en breder zou worden. Het Plan Perkpolder, waar het na tuurgebied deel van uitmaakt, heeft nooit zoveel weerstand op- overname en de exploitatie van de Schotse Huizen. Bestuursvoor zitter van Delta Cultureel Harry Buiter: „De minister zet de deur voor overname weer open. De koopconstructie van anderhalf jaar geleden, samen met Hans Vo gels, is nu weer actueel." Onderhandelingen over die over name tussen Rijksgebouwen dienst, museum, Struyskelder en gemeente Veere waren al verge vorderd, tot minister Blok in 2013 besloot alle 31 rijksmonumenten in één geheel aan te bieden aan de nieuwe Nationale Monumen tenorganisatie (NMO). Die zou het beheer op zich nemen. 'Geen uitzonderingen' was het verdict van de minister destijds. Dat zet te de rem vol op alle plannen. Del geroepen als het ontpolderen van de Hertogin Hedwigepolder. Het heeft alles te maken met de voor geschiedenis van het project, waarvan de gemeente Hontenisse de belangrijkste initiatiefnemer was. De gemeente Hulst heeft het later overgenomen, nadat Honte nisse daarmee was samengegaan. Niet alleen nieuwe natuur komt er tenslotte, maar ook (recrea- tie)woningen, een jachthaven, golfbaan en restaurant. Plan Perk polder is kortom all-inclusive en moet de streek een economische oppepper geven. Het laat onverlet dat (slechts) en kele betrokkenen op de Face- book-pagina Gebiedsontwikke- ling Perkpolder vol leedwezen rea- Aan dit plan zitten mooie kanten, maar het afgraven van een dijk kan ik niet leuk vinden ta Cultureel legde het bijltje er zelfs bij neer en Hans Vogels gaf toen aan 'niet verder te willen in vesteren in een huurpand'. Door de nieuwe opstelling van de minister en het gesprek van vori ge week heeft Buiter er weer alle vertrouwen in. „Ons financiële plaatje is goed. Ook voor de lange re termijn. We moeten straks so wieso onze eigen broek ophou den. Vogels neemt het merendeel over en wij de rest. Gezamenlijk Overname van Schotse Hui zen door Veerse partijen door 'switch' minister toch weer reële mogelijkheid. geren op het afgraven van de dijk. CD A-raadslid Karei Martinet uit Heikant bijvoorbeeld. 'Plan Perk polder heeft mooie kanten', stelt hij, ,maar het afgraven van een zeedijk kan ik niet leuk vinden. De Perkpolder is nooit deel ge weest van de Westerschelde. Het wordt kunstnatuur, zoals ook een polder dat is. Een gruwelijk dure geldverspilling.' Wim van Belle valt hem bij. 'Hier word je toch niet goed van, een megaproject waar de inwoners van Hulst voor opdraaien. Als dit klaar is en de rekeningen komen binnen, wordt het na vijfjaar weer verkocht aan een particulier voor een prikkie, de inwoners van Hulst mogen dan nog jaren beta len voor deze grootheidswaan zin'. Ach ja, Rijkswaterstaat betaalt de nieuwe natuur. Van Oord voert het uit voor twaalf miljoen euro. En bij de overgebleven deelne mers in Plan Perkpolder, de ge meente Hulst en de provincie Zee land, bestaat nog altijd het geloof dat de andere onderdelen levens vatbaar zijn. Tot 2024 hebben ze zichzelf de tijd gegeven. Of dat haalbaar is, zal de tijd uiteindelijk ook leren. cultureel ondernemerschap. Ik maak me niet al te grote zorgen over ons deel van de financiering ervan." Cijfers wil hij nog niet op tafel leggen. „Eerst even afwach ten op een definitief ja van de mi nister. Dan moeten we er met z'n allen hard aan trekken om alles goed voor elkaar te krijgen." Volgens Buiter steunt de gemeen te de plannen tot overname. Die voerde destijds de onderhandelin gen met eigenaar Rijksgebouwen dienst, omdat die de panden eerst aan een andere (lokale) overheid moet aanbieden. De gemeente zou beide Huizen verwerven en direct doorverkopen. Wethouder René Molenaar wil nog geen com mentaar geven op de 'switch' van Blok en de overnameplannen. Tabletbezitters delen ervaringen In Bibliotheek Vlissingen is vandaag van 14.00 tot 16.00 uur een Tablet Café. De toe gang is gratis. Ipad- en ande re tabletbezitters kunnen hier tips, trucs, apps en ga mes met elkaar delen. Elke laatste donderdag van de maand is er een gratis Ta blet Café in Bibliotheek Vlis singen. Expositie ten bate van weeskinderen Marjon Mijnsbergen expo seert zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur grote shirts bij de stichting MGB aan de Bad huisstraat 66 te Vlissingen. Er zijn ge-airbrushte en ge printe T-shirts te koop, waar van de opbrengst is bestemd voor de weeskinderen van Bulamu Children Village in Bombo (Oeganda). Grootkoor geeft bevrijdingsconcert Het Grootkoor Zeeland geeft donderdag samen met het Canadese Mannenkoor een bevrijdingsconcert in de Nieuwe Kerk te Middelburg. De begeleiding van beide ko ren is in handen van organist/pianist Martin Zon- nenberg. Het concert begint om 20.00 uur. Zie verder www.grootkoor.nl Het Bastion houdt bingo en loterij Activiteitenvereniging Het Bastion houdt zaterdag haar maandelijkse bingo met aan sluitend een loterij. De bin go start om 14.30 uur. Prijs 5 euro voor acht ronden bin go, een lot en twee kopjes koffie of thee. Het adres is Bastion in Middelburg. Man aangehouden na aanrijding In een woning aan de Fazan tenhof is maandagavond een dronken man (30) aange houden. Hij had op de Ha- venpoortweg een ongeval veroorzaakt, aldus de poli tie. Het ongeval, waarbij een andere auto werd aangere den, vond rond 19.15 uur plaats waarna de veroorza ker verder reed. VRIJ SPEL u' WOENSDAG 29 APRIL 2015 augustus onder water door Harmen van der Werf door Annemarie Zevenbergen VEERE - Overname van het rijksmo nument museum de Schotse Hui zen in Veere door Stichting Delta Cultureel en horeca-ondernemer Hans Vogels krijgt opeens weer kans van slagen nu minister Stef Blok te kennen heeft gegeven dat hij die optie onder de loep neemt. Karei Martinet VLISSINGEN VLISSINGEN MIDDELBURG MIDDELBURG MIDDELBURG BERICHT Aardappelen droog uit schuur 40 mm opw. Frites 3,00-€ 6,00; ex port geen not. door ontbreken trans acties. Handel betrokken bij export- not. Uien droog uit schuur zaaiuien 30% grof 16,00-17,00, 60% grof 18,00-20,00; Granen prijzen p. 1000 kg uit collecterende opsl. maaltarwe 157,00 voertarwe 152,00, voergerst. blauwmaanzaad en karwijzaad geen trans.. Hooi, stro per ton weidehooi 80,00-100,00, Engels raaigras 100,00- 25,00, tarwestro gr. pakken uit schuur 80,00-100,00. Volgende week geen beurs, tenzij bijzondere ontwikkelingen Aannemingsbedrijf Van Oord is in de loop van april begonnen met het afgraven van een deel van de zeedijk bij Plan Perkpolder. De werkzaamheden moeten eind augustus zijn afgerond. Het eerste nieuwe natuurgebied aan de Westerschelde, waar eb en vloed vrij spel hebben, is dan een feit. De grond die is vrijgekomen bij de aanleg van het natuurgebied, is hergebruikt binnen Plan Perkpol der, onder meer voor het opho gen van het vroegere Veerplein waar onder meer woningen ko men. Ook de grond uit de dijk wordt binnen het gebied herge bruikt. De verwachting is dat de eerste huizen in Plan Perkpolder in 2017 in aanbouw komen, aanleg van een golfbaan gaat daaraan vooraf. Werkzaamheden voor het nieuwe natuurgebied in Plan Perkpolder. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29