Benefietvoorstelling Oproep voor jongeren: voor slachtoffers Nepal word zomerondernemer Waarschuwing ZEELAND 27 commentaar Tuinstraat 13, Nieuwerkerk Koudekerkseweg 142, Vlissingen Longfonds houdt bijeenkomsten over longziekten LABEL IS EEN INSCHATTING Arie Vuyk speelt de cabaretshow 'Alles is de rest'. Reserveren voor de benefietvoorstelling kan via spiegeltheater@arduin.nl De cabaretshow begint om 20.00 uur. Arie Vuyk belooft een avond met 'gebulder, gegrinnik en geg- niffel'. Zijn show gaat over Flip de voorleesbeer, een bezoek aan Paas eiland, stratenmakers, Fred uit Crooswijk en nog 'veel meer on zin'. VLISSINGEN - Zeeuwse jongeren krijgen in de zomervakantie bege leiding bij het opzetten van hun eigen bedrijf. De jongeren (15 tot 22 jaar) begin nen na een driedaagse training een eigen onderneming. Daarna komen ze gedurende vier tot zes weken wekelijks bij elkaar voor spreekuren en workshops van on dernemers. Aan het eind van het Afgelopen week viel bij Statenlid Gerwi Temmink de brief in de bus. „Het is een B geworden", zegt de GroenLinks'er enigszins teleurgesteld. Vijftien jaar gele den verruilde Temmink een kier end en tochtend rijtjeshuis in Rot terdam voor het nieuwbouwhuis in Nieuwerkerk. Het was ge bouwd volgens de nieuwste in zichten, qua energiezuinigheid. De energierekening ging fors om laag. „Als het echt om de portemo- nee ging, hadden we destijds een goedkoper huis kunnen kiezen, maar woongenot telt ook", zegt Temmink. Tja, die B: daar gaat Temmink wel licht nog wat aan doen. Zonnepa nelen plaatsen, bijvoorbeeld. „De vraag is alleen: blijven we hier wonen of gaan we verhuizen? Heeft het nog zin hierin te inves teren of stoppen we het geld in een andere woning?" Groenlinks Zeeland liet eind februari nog we ten dat Delta wat haar betreft vol moet inzetten op het energieneu traal maken van Zeeuwse huizen. „Daar gaan we verder op in zoomen. Misschien kan Delta geld lenen, dat kan worden terug betaald via de energierekening." Kijk, er is nu wel een G uit de bus gekomen, maar Michael van Dom melen weet wel beter: dit is een A-locatie. „Dit huis was een krot toen ik het kocht. Ik ben zelf aannemer en heb alles uit de kast gehaald: nieu we kozijnen rondom, nieuwe, dik geïsoleerde dakplaten, binnenin voorzetwanden met vertilerende spouw, zeker 10 centimeter isola tie, een superzuinige cv-ketel, be- tonvloeren opnieuw gestort én geïsoleerd - alleen de gevels zijn blijven staan." De aansluiting voor zonnepanelen is alvast aange legd. In de kamer zorgt een hout kachel voor een nóg lager energie verbruik. „Ik heb wel een pro bleem nu. Die G moet volgens mij een A zijn. Via de webstite www.energielabel.nl moet ik nu om aanpassing vragen, en daar voor moet ik bewijsstukken op sturen. Maar als je dingen zelf doet, heb je natuurlijk geen offi ciële rekeningen. Ja, bonnen van materiaal. Maar die heb ik allang weggegooid!" Geluk voor Van Dommelen: foto's van de verbeterde situatie uploa den is ook goed. Mogelijk komt een expert de klus beoordelen. project presenteren ze hun eigen bedrijf. Het project is een initia tief van onder meer Rabobank, Kamer van Koophandel, en de ge meenten Goes, Terneuzen, Hulst, Borsele, Reimerswaal, Schouwen- Duiveland en Vlissingen. Het duurde wat lan ger dan gepland, maar nu hebben de Zeeuwse huizen een energielabel. Weliswaar een voorlopig label, maar toch. De schatting van de energiezui nigheid is grof. Heel wat bewo ners zullen er vraagtekens bij zetten. Dat kan geen kwaad. Het voorlopige label doet zo precies wat het moet doen: de aandacht vestigen op het ener gieverbruik. De eerste reacties van huiseige naren zijn zeer uiteenlopend. Die met een lage G blijft laco niek en ziet het wel als het ooit zover komt dat hij z'n huis moet verkopen. Die met de B wil juist naar een A, het label voor de zuinigste huizen. Zo gaat iedereen op zijn manier om met de informatie die de overheid aanreikt. Dat mag. Maar sinds we weten van de schaarste aan grondstoffen en van de milieuschade die op treedt bij energieopwekking, is er geen excuus meer voor ver spilling. Het energielabel wijst ons daar terecht nog eens op. Volgens het Longfonds zijn de 'Longpunten' de plekken bij uit stek voor patiënten en zorgverle ners. Wie kan je beter vertellen hoe je in het dagelijks kleven om kunt gaan met je ziekte, dan een patiënt? En wie kan beter vertel len hoe je je medicijnen op de juiste manier kunt innemen dan de longverpleegkundige? Longpunt Zeeland houdt dit jaar drie keer op de woensdag van 14.00 tot 16.00 uur in De Spinne aan de Joseph Lunslaan in Goes een bijeenkomst. Ook in SVRZ 't Gasthuis Middelburg zijn er drie bijeenkomsten, de eerste donder dag 30 april om 14.00 uur. Long arts G. van Pottelberge van ZorgSaam houdt dan een inlei ding over longen en longziekten. De onderwerpen in Goes en Wal cheren zijn altijd hetzelfde, zodat mensen niet ver hoeven te reizen. Het is de bedoeling om in 2016 ook bijeenkomsten in Zeeuws- Vlaanderen te houden. Lontpunt staat open voor ieder een. Meer informatie is te vinden op www.zeeland.longfonds.nl De organisatie vraagt om geen par fum of andere geurtjes op te doen. Veel longpatiënten hebben daar last van. In Nederland heb ben een miljoen mensen last van een longziekte. WOENSDAG 29 APRIL 2015 Gerwi Temmink foto Dirk-Jan Gjeltema Een energielabel is tien jaar geldig. Wie geen geldig energielabel had, kreeg de afgelopen week een voor lopig energielabel toegekend. Dat is een inschatting van de ener giezuinigheid. De overheid kijkt daarbij onder meer naar bouwjaar, woningtype en woonoppervlak. Als een van deze gegevens niet klopt, moet dat bij de leverancier van die gegevens rechtgezet wor den. Klopt het energielabel volgens u niet, omdat veel aan het huis is verbeterd, dan kunt u een nieuw en definitief label aanvragen via de website www.energielabel.nl Bewijzen, zoals nota's en aankoop bonnen, moeten worden meege zonden. Heeft u geen nota's, bij voorbeeld omdat u zelf geklust heeft, dan is het uploaden van fo to's ook goed. Eventueel zal een expert komen beoordelen of de verbeteringen in derdaad een hogere beoordeling rechtvaardigen. Alleen bij verkoop heeft u een defi nitief label nodig. Daar zijn kosten aan verbonden, maar die zijn laag: tussen een paar euro en enkele tientjes. MIDDELBURG - Cabaretier Arie Vuyk speelt zaterdag 9 mei een gra tis voorstelling in het Spiegelthea- ter in Middelburg. De toegang is gratis, maar aan het einde van het optreden wordt met de pet rondge gaan en dat geld komt ten goede aan de duizenden slachtoffers van de aardbeving in Nepal. Aanmelden voor het project Zomer ondernemer kan nog tot 20 mei, via www.zomerondernemer.nl GOES - Zeeland krijgt 'Longpunten', bijeenkomsten waar mensen met een chronische longziekte, hun fa milie en zorgverleners elkaar ont moeten om informatie te krijgen en hun ervaringen te delen. De eer ste bijeenkomst wordt vandaag ge opend door burgemeester L. Ver hulst van Goes en directeur H. Wit te van het Longfonds. Michael van Dommelen foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27