Gemeenten overwegen jeugdzorg zelf te regelen 'Nadelen tracés windpark goed wegen' De blinde ecologische geitenboer Zeeland is hekkensluiter in de landelijke operatie 'elk huis een energielabel'. 26 ZEELAND ENERGIELABEL Vogelstraat 16, Middelburg woensdag Een kleine lach krulde m'n mondhoeken, mijn tanden vielen bloot en voor ik het wist stond ik hardop te gieren. In m'n uppie in een studenten kamer in Maastricht, lachend tot ik bijna geen lucht meer kreeg. Ik weet nog wat toen de aanlei ding was. Die dagen woonde ik in Maastricht omdat ik stage liep bij Dagblad De Limburger. Die bewuste dag had ik een ver haal gemaakt over de invoering van plastic oormerken voor gei ten. Mijn taak was het bij de gei- tenboeren langs te gaan om hen te vragen wat zij vonden van een plastic plaat door de oren van hun dierbare melkgei- ten. De hele dag hield ik mijn smoel in de plooi. Ik lachte niet toen de blinde geitenboer zei dat hij voor dit speciale ras koos, niet vanwege de op brengst maar omdat hij dat de mooiste geiten vond. En 's avonds zei ik tegen me zelf: 'Nu ben je vandaag naar een blinde, ecologische geiten kaasboer in Ospel geweest'. Het leven is soms heerlijk bizar. Als je er maar oog voor hebt. Een goeie week geleden moest ik weer lachen. Ik lag op een operatietafel in Zierikzee waar ik de chirurg hoorde zuchten en steunen. Door het gordijntje dat me het uitzicht op het bloedbad bespaarde kon ik het niet zien maar ik wist dat de chirurg met al zijn kracht aan mijn linkerpink trok. Mijn pink die er zeven jaar geleden bijna aflag nadat ik in een vallende cirkelzaag greep. De pink stond sindsdien vreemd krom. Ik ben geen held wanneer het operaties of zelfs bloedprikken betreft. Dat wisten ze in de Zie- rikzeese operatiekamer ook. Vandaar ook de zorgelijke blik toen ik daar een beetje dom lag te grijnzen. Binnenkort ga ik aan de slag als verslaggever in Zeeuws-Vlaan- deren. Ik zeg het maar vast. Neem het me niet kwalijk als ik op locatie soms wat vreemd grijns. Ik heb een raar gevoel voor hu mor. De dertien Zeeuwse gemeenten sloten eind vorig jaar een overeen komst, waarin ze afspraken om de jeugdzorg gezamenlijk in te ko pen bij de zorgverleners. Ze heb ben onlangs afgesproken ook vol gend jaar nog gezamenlijk op te trekken. „We gaan de komende tijd de mo gelijkheden voor de toekomst on derzoeken", zegt de Middelburgse wethouder Saskia Szarafinski. „Voor de Wet Maatschappelijke Ondersteuning werken we als Walcherse gemeenten ook sa men. Als we dat ook voor jeugd zorg doen, kunnen we wellicht dichter bij ons eigen beleid blij ven en zaken meer op een Wal cherse manier regelen. Bijvoor beeld door veel meer vraaggericht te werken en producten ontwik kelen die passen bij wat gezinnen nodig hebben." Ook in Hulst denken ze meer vrij heid te hebben als ze de jeugd zorg zelf regelen. „Het zou ons meer mogelijkheid kunnen geven om te schuiven met budgetten tussen jeugdzorg, WMO en parti cipatie", zegt wethouder Frank van Driessche. „Je kunt meer in zetten op de behoeften." De Goese wethouder Jo-Annes de Bat, voorzitter van de Task Force Jeugd Zeeland, benadrukt dat de ontwikkelingen geen nadelige ge volgen hebben voor de jeugdhulp in Zeeland. „Alle voor- en nade len worden afgewogen om te kij ken hoe de gemeenten het zo goed mogelijk kunnen regelen voor cliënten." Voor juli moet duidelijk worden of de Zeeuwse gemeenten het be schikbare geld voor de jeugdzorg ook volgend jaar bij elkaar leggen. Nu wordt het geld op één hoop ge gooid, op basis van solidariteit: al le gemeenten betalen mee aan kosten van heel Zeeland. De Bat: „Een uitkomst zou kunnen zijn dat de gemeenten alleen nog voor duurdere vormen van jeugdzorg solidair met elkaar zijn." Alle voor- en nadelen worden afgewogen om het zo goed mogelijk te regelen VLISSINGEN - Begin januari dit jaar was de eerste regio aan de beurt: Zuid-Holland. Vorige week kre gen, met de nodige vertraging we gens computerproblemen, de Zeeuwen te horen hoe hun huis scoort qua energielabel. Let wel: het voorlopige energielabel. Een in schatting, op basis van algemene kenmerken van huizen in een be paalde buurt. Middelburger Eric Vos woont in een vrijstaand huis, bouwjaar 1895. Niemand had toen nog ge hoord van dubbel glas of zonnepa nelen, en dat is te merken. Afgaan de op de kenmerken van het huis, heeft het ministerie van Binnen landse Zaken en Koninkrijksrela ties de Vogelstraat 16 ingeschat op energiezuinigheid G. „Dat is min der energiezuinig dan gemiddeld alle woningen in Nederland", ver klaart Vos. „Nee, dat geeft niet zo'n goed gevoel. Ik heb het idee dat het niet helemaal klopt, want de afgelopen jaren heb ik zelf wel wat verbeterd: dak geïsoleerd, overal dubbel glas, een zuinige cv-ketel." Hij weet: met een aantal extra maatregelen kan hij tot 400 euro energiekosten per jaar extra bespa ren. „Maar ik ben niet van plan er dieper in te duiken. Ik ben niet van plan dit huis te verkopen. En zo praten meer mensen hier in de buurt. Wat moet ik verder met dit energielabel? Ik woon hier prima en zal hier nog wel langer wonen. Deze brief komt netjes in de map en verder zal het wel, die G. Als ik het huis moet verkopen, kan ik al tijd nog actie ondernemen." Dat adviseert de onafhankelijke Commissie MER de ministeries van Economische Zaken en Infra structuur en Milieu. Beide willen een milieueffectrapportage laten „Als er nu nog iemand is die géén brief heeft gehad, moet hij maar even bellen met 0900-8080", ver klaart woordvoerder Frank Wasse naar van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Tenzij diegene al een energielabel voor zijn huis had, natuurlijk: dat blijft tien jaar geldig, haast hij zich te zeggen. Voor Zeeland verliep de omvang rijke operatie niet rimpelloos. Maar de vertraging door compu terproblemen heeft ook iets maken voor de aansluiting van het windpark op het ontvangststa tion van Tennet bij Borssele. Mo menteel staan vier mogelijke tra cés op de kaart. Twee gaan over land, dwars door Walcheren. Een loopt bijna volledig via de Wester- schelde en een grotendeels via het Veerse Meer. De Commissie MER vindt dat de vier tracés goed moeten worden gewogen als het gaat om de gevol gen voor het milieu. Er dient dus duidelijk in kaart te worden ge- moois gebracht, vertelt Wasse naar. „We hebben lering getrok ken uit de ervaringen in andere provincies. Daar werden bijvoor beeld overleden mensen aange schreven. Dat soort missers is er hier tevoren uitgevist." Ook is in middels de - aanvankelijk overbe laste - helpdesk 0900-8080 goed bemand. De meest voorkomende vraag, daar: waarom kan ik niet in loggen met mijn Digid? „We kre gen telefoontjes van mensen die met een ander een huis hebben, op beider naam, en ieder voor de helft eigenaar zijn. Die kregen de gegevens van het huis niet te zien. Nu blijkt het zo te zijn dat al leen de oudste persoon dan kan inloggen en alles inzien." bracht welk tracé weinig en wel ke verbinding veel schade toe brengt aan natuur en milieu. In een reactie op het kabinetsbe sluit om een grootschalig wind molenpark voor de Zeeuwse kust aan te leggen, hebben de provin cie, de drie Walcherse gemeenten en de gemeente Borssele hun voorkeur al duidelijk gemaakt: leg de stoomkabel in de Westerschel- de of in het Veerse Meer. Ze heb ben hierover binnenkort bestuur lijk overleg. Alle huizen zijn nu gelabeld Cuido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok VLISSINGEN - De Walcherse ge meenten en de gemeenten Sluis en Hulst overwegen om na 2016 uit de inkooporganisatie voor jeugd- hulp in Zeeland te stappen. Ze be kijken of het gunstiger is om afzon derlijk of per regio afspraken te ma ken met zorgverleners. Jo-Annes de Bat door Ondine van der Vleuten door Frank Balkenende MIDDELBURG - Kijk goed naar de ge volgen voor natuur en milieu als je een elektriciteitsleiding van het toekomstige windpark voor de kust van Walcheren naar het Sloe- gebied aanlegt. Eric Vos foto Lex de Meester www.energielabel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26