Topvoordeelcruises Noord-Nederland Psychische problemen teisteren Oekraïense leger 3- t/m 8-daagse cruises per MS Allegro BUITENLAND 11 L,ast-min^e NIEUW: StipvandeDqg.nl Gespaard Extra ingekocht en slechts beperkt pUatsi normaalJé^ nu v.a. Om zijn compagniegenoten te hel pen, probeerde Anton het lijk van zijn vriend weg te trekken van de bestuurdersplaats. „Het lukte me niet, hij zat vast. Toen begon ik zijn lichaam met mijn handen weg te duwen, maar ook dat werk te niet. Ik heb zijn lijf moeten bre ken, voordat ik het kon verwijde ren. Zo heb ik de uitgebroken een heid alsnog bijgestaan." Het zijn dit soort gruwelijke ver halen die Oekraïense militairen geestelijk breken; zeker nu door het bestand van Minsk, dat in fe bruari inging, de relatieve rust in Oost-Oekraïne is weergekeerd. De ervaring met zijn vriend blijft als een film in Antons hoofd draaien. Hij zocht hulp bij Aleksej Karatsjinski (25), een militair psy choloog die vaak naar het oorlogs- Mary Jane Veloso is uitgesteld. Er zal vermoedelijk een nieuw proces komen tegen een andere verdachte. Widodo voer deze executies niet uit!", pleitte een hartstochtelijke Todung Lubis, een van de advoca ten van de twee Australiërs giste ren. „Na de executies zal het drugsprobleem in Indonesië er niet minder om zijn", waarschuw de hij. Het is al lang geen geheim meer dat politie en leger tot aan hun nek toe bij de handel in ver dovende middelen zijn betrok ken, zelfs in de gevangenissen ver kopen ze de drugs door. De Filippijnse Mary Jane Veloso, gepakt met 2,6 kilo heroïne, had vlak voor haar terechtstelling, die uiteindelijk niet doorging, nog maar een wens: haar 6-jarige zoontje nog zien. „Als mama niet thuiskomt, ben ik in de hemel", waren haar afscheidswoorden. Zij is voorlopig gespaard omdat een vrouw op de Filipijnen heeft ge zegd dat zij schuldig is aan de drugssmokkel en niet Veloso. machtige man met het grootste geld. „Je kun beter iemand ver moorden dan met een zak drugs worden opgepakt. De straf is ge heid lichter", klinkt het cynisch op straat. De veroordeelde drugscriminelen zijn kleine vissen. Ze zijn een ge makkelijk prooi voor politici die zich willen profileren. Volgens po litieke analisten is aan de herin voering van de doodstraf een machtsstrijd voorafgegaan tussen voorzitster Megawati Soekarnopu- tri van de Strijdende Democrati sche Partij en president Joko Widodo. Haar partij benoemde hem tot presidentskandidaat. „Ik ben de baas, dus voer die execu ties uit", snauwde zij Widodo on langs op een partijcongres toe. „Als je niet naar mij luistert, kun je vertrekken", beet ze hem toe. De president heeft toegegeven. „Laat het recht zegevieren. Joko De executie van gebied in Oekraïne terugkeert om de troepen geestelijk bij te staan. „Ik leef met de jongens, om zelf beter te kunnen begrijpen wat ze doormaken", vertelt de tweede luitenant. En dat is nogal wat. „Afscheid ne men van vrouw en kinderen, een scherfvest op de kop zien te tik ken, allemaal geen vrolijke za ken", weet Karatsjinski. Daarna - aan het front - wordt het pas echt moeilijk: comman danten die zich niet verantwoor delijk voelen, dronkenschap, maar bovenal het geweld. „Jongens die zijn beschoten, krijgen paniekaan vallen, trillen of worden juist vol strekt apathisch bij terugkomst. Sommigen vervallen in depressie of beginnen te lijden aan posttrau matisch stresssyndroom. Anderen krijgen last van schuldgevoe lens", vertelt Karatsjinski. De situatie wordt nog be moeilijkt, doordat Oek raïne sinds zijn onafhan kelijkheid in 1992 geen ervaring heeft met oor log. Rusland had zijn brandhaarden in Tsjetsjenië, maar voor Oek raïense dienstplichtigen was oorlog iets volkomen onwen nigs. „En collegapsychologen kennen het slechts uit de theo rie, maar hebben geen enkele praktijkervaring", zegt Ka ratsjinski, die zelf een aanvullen de opleiding deed om militairen in nood te kunnen helpen. Verder moest hij het allemaal in de prak tijk leren. Volgens de statistieken valt bij 90 procent van de terugkeerders van het front het huwelijk in duigen, waar dat in landen als Israël - ge wend aan oorlog - slechts 3 pro cent is. „Daarom raadpleegt Oek raïne nu experts uit Israël, om het gebrek aan kennis op te vangen. Er is dus beweging." Een paar dagen na het gesprek, plaatst Karatsjanski een bericht op Facebook. „Vandaag vroeg een kerel die armen en benen verloor, me om hulp. Zijn lichaam, of wat daarvan over is, is voor 60 procent verbrand. Het enige dat hij wil, zijn protheses. 'Dan kan ik mezelf ophangen'." WOENSDAG 29 APRIL 2015 Harlingi Sneek Harlingi 3 dagen v.a. 99 4 dagen v.a. 110 vertrek mei en juni keuze uit 3 prachtige routes: - 3 dagen: Medemblik en Volendam of - 4 dagen: Sneek, Leeuwarden en Franeker of - 5 dagen: Texel, Harlingen en Volendam 4 5 dagen ook te combineren als 8-daagse cruise cruise o.b.v. halfpension zie stipreizen.nl/crrzv Kijk dus snel opstïpvandedag!ru door onze correspondent Joost Bosman KIEV - Anton en zijn eenheid waren omsingeld, ergens in de Donbass dat vecht voor afscheiding van Oek raïne. „Mijn vriend, chauffeur van een pantservoertuig, moest een compagnie dekken die net was uit gebroken", vertelt de Oekraïense rekruut. Er ontplofte onder zijn voertuig een granaat, de wagen stopte. „Ik rende erheen om hem eruit te trekken. Toen ik het luik opende, zag ik dat hij al dood was." Sylvester Obiekwe Rodrigo Gularte Okwuduli Oyatanze Zainal Abidin Mary Jane Veloso De naam Anton is om privacyredenen gefingeerd Aleksej Kara tsjinski. foto Joost Bosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11