Zorg voor naaste nog erg veel rompslomp Schikking Gaykrant en Henk Krol zit er niet in 66 Ik denk dat ik nog steeds niet echt besef hoe snel het allemaal met me gaat hier 8 BINNENLAND NEDERLANDSE ACTEUR De in Hattem opgegroeide Ewout Rischen breekt door in de showbusiness dankzij de 'Telenovelas'. Instanties geven geen duidelijk heid of geen betrouwbaar ant woord en verwijzen onderling niet goed door. Dit blijkt uit een peiling van Mezzo, de landelijke vereniging voor mantelzorgers en vrijwilligers. Mantelzorgers zijn dagen aan het rondbellen naar ge meenten, zorgaanbieders, verzeke raars, Sociale Verzekeringsbank (SVB) of het Centraal Administra tie Kantoor, stelt Mezzo. „Kan degene voor wie ik zorg straks nog steeds naar de dagbe steding? Blijft het aantal uren zorg hetzelfde? Wanneer is alles goed geregeld met het persoonsge bonden budget (pgb)? Dat zijn en kele onderwerpen waar mantel zorgers zich mee bezighouden", aldus woordvoerster Fleur Kus- ters van Mezzo. Ook zijn volgens Mezzo meer mantelzorgers in financiële pro blemen geraakt. Dit komt door extra kosten, zoals de verhoging van eigen bijdragen voor bijvoor beeld een scootmobiel of andere voorzieningen en zorg. Ook speelt mee dat een bijstandsuitke ring voortaan wordt verlaagd als volwassenen een woning delen. Mantelzorgers worden bovendien getroffen door problemen met het uitbetalen van pgb's. Omdat ruim 60 procent van de mantel zorgers de administratie voor hun naaste regelt, zijn zij druk met bel len en paperassen insturen. Som migen worden zelf uit een pgb be taald en wachten nog op geld. Nederland telt volgens Mezzo 3,5 miljoen mantelzorgers. Daarvan verlenen er 2,6 miljoen intensieve of langdurige hulp. MEXICO-STAD - Amper is Ewout Ri schen (27) de set opgelopen, een nagebouwd koffiehuis in de chi que wijk Polanco in Mexico-Stad, of hij wordt al omringd door tie nermeisjes. Giechelend vragen ze om selfies en de handtekening van de Nederlandse acteur. „Ik ken hem nog van een andere se rie, van Canal Once", zegt een van de meisjes verlegen. „Hij was heel goed. Ik ben fan van hem." Omzwermd worden door bewon deraars en herkend worden op straat; het is nog altijd wennen voor Rischen. Hij wordt steeds po pulairder in de Mexicaanse show business, zeker nu hij definitief lijkt door te breken in de wereld van de Telenovelas, de massaal be keken Mexicaanse soapseries. De ze week is hij op de set van Como Dice el Dicho ('Zoals het gezegde zegt'), een soapserie geprodu ceerd door mediagigant Televisa. Iedere aflevering van 50 minuten heeft een ander verhaal en een an dere hoofdrolspeler. Ewout Ri schen is één van hen en zal wor den gezien door meer dan 12 mil joen Mexicanen. „Ik denk dat ik nog steeds niet echt besef hoe snel het allemaal met me gaat hier. Maar vrienden hier vertellen me ook: wat jij in een paar jaar voor elkaar hebt gekregen, dat kan gewoon helemaal niet." Inderdaad is de ster van de enige Nederlandse acteur in de Mexi caanse showbusiness snel rijzen de. Drie jaar geleden besloot Ri- De stichting, de SVGK, moet dat geld terugbetalen aan het Rijk, dat drie ton subsidie aan de stich ting gaf toen Henk Krol daar voor zitter was. De verantwoording van de gelden bleek niet in orde te zijn; de accountant heeft zijn goedkeuring daarover zelfs terug getrokken. De boekhouding zou uit niet meer bestaan dan anderhalf plas tic tasje papier, waarbij alle be langrijke afrekeningen ontbraken. Geen btw-verrekening, geen uur verantwoording, geen offertes en zeker geen verklaringen voor het heen en weer schuiven van grote bedragen tussen de SVGK en de (uitgever van de) Gaykrant. De SVGK houdt Krol daarvoor verant woordelijk. De stichting is in li quidatie en heeft geen cent, waar door het huidige bestuur vreest dat ze zelf hoofdelijk aansprake lijk wordt gesteld. In een comparitiezitting voor de economische rechtbank deden beide partijen hun verhaal. Op heftige beschuldigingen van het bestuur volgden grootogige ont kenningen van Krol. Volgens hem was er regelmatig contact met de accountant en het ministerie en was alles in orde. Maar geen van de partijen kon een hard bewijs op tafel leggen. De boekhouding, waar alles uit moet blijken, is immers groten deels foetsie. Hoe dat komt of waar hij is gebleven weet nie mand, zo bleek. Tot verdere verbazing van de rech ters heeft het ministerie ook nog geen echte rekening gestuurd, ze dringt alleen maar aan op beta ling. Het is dus ook niet bekend wie aansprakelijk wordt gesteld. Het bestuur wil dat de rechter Krol daarvoor aanwijst, maar die vindt dat prematuur, zolang er nog geen vordering ligt. Het SVGK-bestuur, bijgestaan door advocaat Oscar Hammer- stein, herhaalde beschuldigingen dat Krol met het geld lopende re keningen van de noodlijdende Gaykrant had betaald en andere kosten gedekt, in plaats van het uit te geven aan een website voor homo-jongeren. Krol trok volgens het bestuur al les naar zich toe en gaf geen dui delijkheid. De rechter vroeg meer malen waarom het zelf niet in greep toen ze doorkreeg dat de boekhouding niet klopte. „Gezien het onderlinge vertrouwen en de voortvarendheid van Krol is het daar niet van gekomen", zei pen ningmeester Peter Derksen. De beslissing van de rechtbank kan zes tot twaalf weken duren. De stichting heeft ook aangifte ge daan van verduistering, oplich ting en valsheid in geschrifte te gen Krol. Het OM moet nog beslis sen of ze die zaak doorzet. door Wilma de Cort UTRECHT-Vier maanden nadat zorgtaken zijn overgedragen aan gemeenten, weet 80 procent van de mantelzorgers nog steeds niet wat dit voor hen betekent. Instanties geven geen duide lijkheid of geen betrouw baar antwoord en verwijzen onderling niet goed door door onze correspondent Jan-Albert Hootsen Een fan maakt een selfie met Rischen. foto Jan-Albert Hootsen Ewout Rischen door Max Steenberghe DEN BOSCH - De rechtbank gaat be slissen of politicus Henk Krol ruim twee ton aan de Stichting Vrienden van de Gay Krant moet betalen. Een minnelijke schikking tussen de partijen is een gepasseerd station, zo bleek gistermiddag. Stichting SVGK eist ruim twee ton van Krol; subsidie geld van het Rijk dat moet worden terugbetaald

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8