Overlast vanuit oude Ter Schorre m m Cent breidt 30-kilometerzone fors uit; boetes te hard rijden niet mals 1 HE 3SE 13 Sli HE 3ESË 3SDS13S3SIEBSSSSSBSEl 28 ZEEUWS-VLAANDEREN TRAGELGROENTE In en rondom de kas van Tragel Zorg ruimen bloemen en planten het veld voor groenten, fruit en kruiden. De Vereniging van Eigenaren van de dichtstbijzijnde Scheldeflat aan de Westerscheldedijk klopte tot nu toe tevergeefs aan bij aan nemingsbedrijf Van der Poel, de huidige eigenaar. Die zette de plannen voor sloop van het ver pleeghuis onlangs op een laag pit je. Op de plek van Ter Schorre zouden drie nieuwe appartemen tencomplexen komen, maar de de belangstelling daarvoor bleek te gering. De appartementen zou den 450.000 euro of meer moeten gaan kosten, maar er kwamen in een jaar tijd niet meer dan een Er zijn ramen ingegooid, jongeren feesten er en vernielen de boel vijftal kandidaat-kopers op af. Sloop van het voormalige Ter Schorre is nu niet op korte ter mijn nodig. Na de verhuizing van de bewo ners van het 'oude' Ter Schorre (het nieuwe zorgcomplex staat aan de Alvarezlaan) naar onder meer het nabijgelegen wooncom plex Maxima, staat het gebouw nu al een tijd leeg. Een woordvoerder van de Vereni ging van Eigenaren van de belen dende Scheldeflat: „Sindsdien is het een zooitje. Er zijn ramen in gegooid, jongeren houden er ken nelijk feestjes en richten vernielin gen aan. Er brandt 's nachts licht en pas een week geleden is, na een brandje, het gas afgesloten. Overal ligt troep. We hebben er enorm veel last van, maar tele foontjes naar de eigenaar hielpen tot nu toe niets." De gemeente Terneuzen weet van de problemen, maar kan er weinig aan doen. Woordvoerster Saskia de Vries: „Het is in de eer ste plaats de verantwoordelijk heid van de eigenaar, aannemer Van der Poel dus. En verder kan bij klachten de politie optreden." Aannemer Van der Poel liet eer der deze week weten eventueel een anti-kraakbedrijf in te huren. Van sloop is voorlopig nog geen sprake. CLINCE - Hoogwaardig voedsel te len de tuinmannen van De Sterre. In de kas én er buiten. Vers en zo veel mogelijk biologisch, werft cliëntbegeleider André IJsebaert in de kas op het Sterreterrein. Het roer is volledig omgegaan bij De Sterre. Bloemen en planten hebben het veld moeten ruimen voor verse, onbespoten groenten, kruiden en fruit. De eerste oog sten aan bloemkolen en spinazie zijn al in zorgwoningen van Tra gel - op en buiten het Sterreter rein - geserveerd. IJsebaert: „En cliënten vinden het lekker hoor. Niet alleen omdat het onbespoten is, uit de vollegrond komt en dus echt vers is. Maar ook omdat ze het zelf hebben geteeld." Met enkele andere begeleiders én tientallen cliënten, die van enkele dagdelen tot de hele week meehel pen, stak IJsebaert bijna een kwart eeuw zijn ziel en zaligheid in het laten groeien van bloemen en planten. Maar hij heeft geen moeite met de koerswijziging. „Tien jaar geleden kwamen hier 250 mensen per dag voorbij. Toen woonden er veel meer cliënten op het Sterreterrein en waren er ook veel meer begeleiders. Dus wan delden er ook meer bezoekers langs, die wel eens de kas binnen wandelden om plantjes te kopen. Er kwamen ook echt mensen naar de kas om planten te kopen die je in het tuincentrum niet vond", legt hij uit. Nu die tijd voorbij is, vindt IJse baert het fantastisch om over te stappen op groenten en fruit. „Het is mooi om na 24 jaar een nieuwe uitdaging te hebben. Niet alleen voor mij, ook voor cliënten, die meer voldoening uit hun dag besteding halen. Het is prachtig om iemand te zien groeien van trots als ik aan medebewoners ver tel dat hij de groente die ze die dag eten, zelfheeft geteeld." Het spreekt voor André IJsebaert voor zich dat groenten en fruit 'zo veel mogelijk biologisch' worden geteeld. Pragmatisch: „We zullen groenten en fruit niet bespuiten. Maar als er een veld vol onkruid staat, spuit ik dat wel eerst plat voor ik er aardappels of uien plant." André hoopt over een jaar of drie - 'als we echt helemaal zijn overgeschakeld' - een 'aan zienlijk deel' van de benodigde aardappels en uien aan de centra le keuken en de individuele Tra- gelwoningen te leveren. Daarnaast kunnen keukenmede werkers en bewoners bijna altijd verse kruiden plukken en regel matig rekenen op onder meer ver se bloemkool, boontjes, sla, spina zie, wortel en radijs. Ook appels, peren, kiwi's, aardbeien, sinaasap peltjes en druiven zijn binnen af zienbare tijd voorradig. Het komt er op neer dat bijna het gehele gebied binnen de stads- ring 30-kilometerzone is gewor den. „We hebben daarvoor 520 ac ties uitgevoerd zoals het plaatsen en vervangen van borden en het aanbrengen van markeringen," zegt Hannelore Bonami, woord voerder van schepen Mobiliteit Fi- lip Platteeuw. „De uitbreiding van de zone is er in de eerste plaats vanwege de verkeersveilig heid. Daarnaast willen we er meer uniformiteit mee aanbren gen. Er waren straten waar het snelheidsregime drie keer wijzig de, 50 kilometer per uur, bij een school 30 kilometer per uur en verderop weer 50. Dat was niet duidelijk." De pakkans bij snelheidsovertre dingen was tot dusver niet groot in Gent. Maar dat gaat verande ren. Vanaf juni wordt er streng ge controleerd: snelheidsovertreders kunnen een gepeperde rekening tegemoet zien. Voor de eerste tien kilometer per uur te hard geldt een boete van 50 euro. Voor iede re kilometer per uur daar boven op, wordt nog eens 10 euro in re kening gebracht. Wie dus 50 rijdt in de 30-kilometerzone, riskeert een boete van 150 euro. Automobi listen krijgen tot juni de tijd om aan het nieuwe regime te wen nen. „De politie zal in de maand mei mensen die nog te hard rij den daarop aanspreken, maar niet bekeuren. Vanaf juni wordt er ge flitst", zegt Bonami. Met de actie 'Gent daagt uit' roept het gemeentebestuur bewo ners op om automobilisten te be lonen die zich aan de snelheidsbe perking houden. Beste groente groeit in en om Sterre-kas Het oude Ter Schorre verpaupert, tot verdriet van omwonenden; maar ge sloopt wordt er vooralsnog niet. foto Peter Nicolai door Wout Bareman TERNEUZEN - Bewoners van flats aan de Churchilllaan in Terneuzen klagen over overlast, veroorzaakt door jongeren die feestjes houden in het leegstaande verpleeghuis Ter Schorre, vlakbij hun apparte ment aan de Scheldedijk. Ze heb ben daarover, volgens een woord voerder, al verschillende malen ge klaagd bij de eigenaar. Bewoner Scheldeflat door René Hoonhorst André IJsebaert bij enorme Schlumbergera's. „Met veertig jaar oude fuch sia's zijn deze reuze lidcactussen topstukken van de voorjaarsmarkt." schade herstellen is vaak goedkoper dan je denkt utoschadeteam.nl Kijk op www.checkjeschade.nl door Peter van den Assem CENT (B) - In een groot gedeelte van de stad Cent gold al een snel heidsbeperking van dertig kilome ter per uur; die zone is per direct fors uitgebreid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 71