Het is de kunst om een zieke bol te herkennen 26 APRIL 30 SCHOUWEN-DUIVELAND Lamb Weston investeert in Bergen op Zoom weekenddiensten Met de solo-expositie 'Een verborgen schat' krijgt het werk van de 86-jarige Sonja Toebes eindelijk verdiende aandacht. Hij is momenteel elke dag te vin den in de bollenvelden. Lang zaam lopend langs de rijen bloe men om te kijken of er zieke tul pen tussen zitten. Die worden er gelijk tussenuit gehaald. „Kijk, de ze is niet goed", zegt hij en hij buigt de bloembladen iets op zij. „Hier zie je dat het blad gevlamd is, dat is een virus." Ook de mis kleuren (een gele tulp tussen de rode) worden er gelijk uitgehaald. „Als je rode tulpenbollen koopt wil je geen gele. Die moeten er tussenuit", zegt Goudzwaard. Vader Bart en zoon Eric kweken de tulpen voor de bollen. De gro te worden verkocht en door bloemkwekers gebruikt om bloe men van te trekken voor de ver koop. De kleintjes gaan het vol gende seizoen weer de grond in om te vermeerderen. Daarom is het van groot belang de zieke exemplaren er tussen uit te halen. Er kunnen verschillende virusziektes in de tulpen terecht komen. Het is de kunst ze alle maal op tijd te herkennen. „Dat moet je leren, je moet leren kij ken. Er zijn bepaalde soorten ziek tes die vind je door drie meter vooruit te kijken. Voor andere Op de akker ziekten moet je juist in de bloem kelk kijken. En dan zijn er ook nog mutanten die zich pas laten zien als de tulpen gekopt zijn. Hoe je dat doet? Je moet het zo zien; als je een groot parkeerter rein hebt met allemaal Mercedes- sen en één VW Golf dan ga je niet al die Mercedessen bekijken maar zoek je de Golf." De bollen gaan bij Goudzwaard in oktober de grond in. „We plan ten in kunstof netten." Dat zijn twee smalle netten en daar tus sen worden de bollen gelegd. Over de netten met bollen komt de grond; het grote voordeel is dat bij het oogsten geen grond meer meekomt. „Wij kunnen niet bere genen en in de zomer is het droog met als gevolg dat er dan bij de oogst veel kluiten meekomen. Daar kunnen de bollen van be schadigen en het is moeilijk schoon te maken." De bollen bloeien nu nog, maar binnenkort worden ze gekopt. Dan worden de bloemen er afge sneden. „En dan gaan ze pas ver meerderen." In juni of juli wor den de bollen geoogst. Dan moe ten ze nog gepeld en zijn ze klaar voor de verkoop. ZIERIKZEE - Sonja Toebes (1929) was begin jaren zestig een veelbe lovende leerlinge aan de Amster damse Rijksacademie voor Beel dende Kunsten. Ruim vijftig jaar na dato krijgt zij eindelijk de ten toonstelling die haar toekomt. Het heeft vooral met eigen keuzes in haar leven te maken dat dit zo lang heeft geduurd. Toebes woont als sinds 1964 in Zierikzee, maar trad nooit als beeldend kunstena res naar buiten. Pas een paar jaar geleden leerden enkele vakgeno ten haar kennen als een zeer be scheiden lid van het Schou- wen-Duivelands Tekencollectief. Onder hen ook beeldend kuns- stenaar Christiaan Keulemans, die eerder dit jaar deelnam aan de BERGEN OP ZOOM - De eerste vijf tien medewerkers heeft Lamb Weston/Meijer al aangenomen. Na het nodige voorwerk begint nu de uitbreiding van de fabriek in Bergen op Zoom. Lamb Weston, dat zijn Europese hoofd vestiging heeft in Kruiningen, in vesteert daar 120 miljoen euro. „We zijn hier heel blij mee na het banenverlies dat we vorig jaar had den", zegt wethouder Ton Lins- sen, doelend op de sluiting van Philips Morris. De vestiging Ber gen op Zoom wordt de modern ste van Lamb Weston. Het bedrijf maakt voorgebakken frites en spe ciale aardappelproducten. winterexpositie in het Stadhuis museum in Zierikzee. Hij over tuigde interim-museummanager Albert Scheffers van de noodzaak het werk van Toebes uit de verge telheid te halen. „Wij bieden het publiek hier echt iets heel bijzonders mee. De teke ningen van Toebes overstijgen ver uit het gemiddeld niveau van wat je hier in de provincie ziet", ju belt Keulemans. Hij had overi gens wel wat overtuigingskracht nodig om Toebes zelf zover te krij gen haar werk beschikbaar te stel len voor deze solo-expositie. On der de voorwaarde dat zij zelf niet in de publiciteit zou behoeven te treden, werden zij het eens. Sonja Toebes viel als studente al op met haar tekeningen waarin zij het innerlijke leven van haar modellen wist weer te geven. Bij haar afstuderen kreeg zij een prijs in de vorm van een beurs voor de Koninklijke Academie voor Scho ne Kunsten in Antwerpen. Daar kreeg zij een jaar lang de beschik king over een atelier en modellen. Na haar terugkomst in Amster dam nam zij deel aan enkele groepstentoonstellingen en ver kocht zij werk aan onder meer de Rijksdienst Verspreide Kunstcol lecties. Sinds haar vestiging in Zie rikzee in 1964 maakte zij alleen nog maar werk in de besloten heid van haar eigen atelier. Het resultaat daarvan is nu einde lijk te zien in deze solo-expositie op de bovenzaal van het Stadhuis museum. De titel 'Een verborgen schat' blijkt treffend gekozen. Toe bes tekende met verbluffend tech nisch inzicht niet alleen prachtige portretten en sferen, maar vertelt de toeschouwers daarmee ook veel over persoonlijke levens en emoties. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR GEZELLIG WINKELEN DOE JE IN #ECHTGOES.NL Verborgen schat in Stadhuismuseum Bart Goudzwaard tussen de tulpen. Verschillende virusziekten kunnen de tulpen teisteren, het is de kunst die allemaal op tijd te herkennen: „Je moet leren kijken." foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting zonnemaire - Lange strepen fel rood, knalgeel en teer roze kleuren de akkers van Bart en Eric Goud zwaard uit Zonnemaire. De tulpen staan in bloei en dat betekent top drukte op het bedrijf. „Dit is het moment om de zieke bollen er tus senuit te halen", zegt Goudzwaard. We rijden er langs, maar wat groeit er nou eigenlijk op de akkers? door AM Pankow zaterdag 25 en zondag 26 en maandag 27 april 2015 Huisartsen HAP Zierikzee, Borrendamme, (Schelde- straat 2) Zierikzee, tel: 0900- 1585. Bereikbaar op werkdagen van 18.00-8.00 uur. Tijdens weekend en feestdagen 24 uur bereikbaar. Alleen na telefonische af spraak. Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Boots-apotheek Zierikzee, Mol 15, 0111-412906, za. 9.00-17.00 uur. Apotheek Borrendamme Zierikzee, Bor rendamme 11, 0111-870037, dagelijks 8.00-23.00 uur. Van 23.00-8.00 uur via dienstdoende apotheker. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena T/m 31 juli, Stadhuismuseum, Zierik zee, di. t/m za. 11 -17 u., zo 13-17 u. 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Thuiszorg Allévo, Schouwen-Duiveland tel. 0113- 249111. Buurtzorg: Midden Schouwen 0653673432, Duiveland 0622331441, Burgh-Haamstede 06-54688525, Zierik zee Mid-Oost 0653671600, Mid- West 0653412827, Renesse 0653674446. Eilandzorg Schouwen-Duiveland, tel: 0111-453480. Iriz thuiszorg, 0113-232529. Dierenartsen Gezelschapsdieren: weekenddienstartsen Schouwen-Duiveland. Voor spoedgevallen 0111-412180. Spreekuur uitsluitend op af spraak 9.30-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenartsencombinatie Overschelde, voor landbouwhuisdieren en paarden (24 uur bereikbaar) 0111-412180. Dierenambulance 24 uur bereikbaar. 06-43727125. Duitse bezoekers in het Stadhuismuseum bekijken aandachtig het werk van de inmiddels 86-jarige kunstenares Sonja Toebes. Tot eind juli is in de bovenzaal van het museum een solo-expositie ingericht, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 59