4 WONEN VATsfi[k5®[j) ffcmsEco 225.000 euro Steenweg 6c, Schore €225.000 DE VERBOUWING José (57) en Ludo (63) bewonen een ruim vrijstaand huis met wolfskap in de Nieuwe Karnemelkpolder bij Koe wacht; een hoekperceel van een halve hectare met uitzicht op wuivende po pulieren. Het prefab huis, gebouwd in 1994/1995, bevalt het stel prima, maar José had toch nog een grote wens: een fijne grote woonkeuken. Er zijn meer wegen die naar Rome leiden wat dat be treft; een gewone aanbouw, een serre of een erker. Het stel koos ervoor de uitbrei ding te realiseren middels de laatste optie; een erker. Tot niet zo heel lang geleden, werd op het erf gewerkt vanuit de loods die even ver derop het perceel staat. Nu wordt de grond steeds meer ingericht als siertuin en daar wilde José graag ten volle van genieten door er een ruim uitzicht op te hebben. In de oude situatie was dat niet goed moge lijk. „De keuken was niet zo groot, had wel iswaar openslaande tuindeuren, maar je kon er geen grote tafel met fijne stoelen neerzetten om er gezellig lang te verblij ven, en dat wilde ik zo graag." Samen met Ludo (zelf bouwkundige) gin gen ze er medio vorig jaar eens voor zitten. „We wilden een uitbouw die recht doet aan de stijl van de woning. De uitbouw mocht absoluut geen 'puist aan het huis' worden." Uiteindelijk heeft het stel ervoor gekozen het ontwerp van de erker te base ren op de kleine erker dat altijd al aan een andere gevel van het huis zat. „Zodat het één geheel lijkt." Noem de uitbouw vooral géén serre. „Het grote verschil tussen een erker en een serre is dat bij een serre het dak ook van glas is. En dat wilden we nadrukkelijk niet. Met de bouw op het zuiden zou dat ook een slecht idee zijn, het zou er in de zomer veel te warm worden. In het zonnetje zitten is heerlijk, maar je hoeft niet gebraden te wor den." Uiteindelijk is gekozen voor een halfronde erker met plat dak, van drie meter diep en 6,5 meter breed, netjes binnen de door de gemeente Terneuzen gestelde bouwvoor schriften zodat er geen extra tijd verloren ging aan het aanvragen van extra vergun ningen of vrijstellingen. Aannemer De Ca- luwé-Broekaart uit Graauw werd in de arm genomen om de klus te klaren. Die kreeg het meteen flink voor de kiezen, want de bouwvakkers kregen te maken met een on herroepelijke deadline. „Uiterlijk op 1 de cember moest de erker klaar zijn, want op die dag werd de nieuwe keuken geleverd. De aannemer is gaan rekenen en becijferde dat hij acht weken nodig zou hebben. De ploeg is op 1 oktober begonnen. De man nen hadden dus exact twee maanden om al het werk af te krijgen. Ludo: „En dat is ze ook perfect gelukt!" Het stel had zich er min of meer op voorbe reid twee maanden in de rotzooi te zitten, maar dat viel ontzettend mee. Om te voor komen dat het huis een bouwplaats werd én om tijd uit te sparen, is gekozen voor een grotendeels prefab erker. De aannemer had in zijn werkplaats het dak al helemaal op maat gemaakt, evenals de staalconstruc tie waarop het dak rust. Samen met de aan nemer kozen José en Ludo voor een hou ten dakconstructie en kunststof kozijnen. Ludo: „De hele verbouwing is voorspoedig verlopen, maar ik heb er destijds wel een nachtje wakker van gelegen of alles wel naadloos zou passen. Er was immers wel zes meter gevel uitgebroken en er was wei nig tijd om eventuele foutjes terug recht te breien. Achteraf gezien had ik die slaap niet hoeven missen, want alles paste pre cies. Omdat we tijdens de verbouwing prachtig weer hadden en er dus geen verlet was, verliep alles gesmeerd." De aannemer heeft volgens José en Ludo heel goede afspraken gemaakt met de on deraannemers zoals de loodgieter, tegelzet ter en de schilder. Zij konden, na de opleve ring van de ruwbouw, meteen aan de slag met de afwerking van de erker. Omdat zij zich ook goed aan de gestelde deadline hiel den, kon de keuken op 1 december ook echt geplaatst worden, maar toen konden José en Ludo al van hun zonnige tuinka mer genieten. De strakke en kleurrijke keuken maakt de verbouwing helemaal af. De erker is dan ook het favoriete plekje in huis geworden. „We kunnen er echt uren in doorbrengen en we kijken dan ook al uit naar onze eer ste zomer. We hebben wel rondom sereens geplaatst om de felste zon tegen te houden, want anders zou het misschien wel eens té warm kunnen worden achter het glas." De verbouwing is het stel dus alles meege vallen. Het huis is nu helemaal naar wens en daarom zijn er nu al vergevorderde plan nen om de loods aan te gaan pakken. Ludo: „We denken eraan om het dak te vernieu wen, zodat de loods straks meer een geheel vormt met het huis. Daarnaast zijn we van zins zonnepanelen op het dak te leggen. De loods wordt in elk geval onze eerstvol gende klus, samen met het verder inrich ten en aankleden van de siertuin." De kinderen zijn het huis uit en dus hebben José Braem en Ludo de Munter het rijk alleen. Een pri ma gelegenheid om de droomwens van José te ver wezenlijken: een erker op het zuiden om van de keuken een echte woonkeuken te maken. Binnen acht weken ging haar wens al in vervulling. Prefab-uleuze erker Deze woning uit 2007 heeft de uitstraling van een woonboerderij. Op vallend zijn de grote boerderijluiken, het zes- pits fornuis in de hoog glans keuken en de vloerverwarming. De woning ligt op een per ceel van 163 vierkante meter en is volledig geï soleerd. De combiketel is van 2007. door Sheila van Doorsselaer De beginsituatie is nog goed te zien, maar de fundering is al gelegd voor het grote werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 52