f m 7 ic-f! WONEN 3 'M VRAAG ANTWOORD Schuilen onder blad I] De pest waart rond Dol op (gele) bloemen Tijm Net als rozemarijn is tijm een vaste plant. Er zijn nogal wat soorten. De mooiste bloemen vind je bij kruiptijm, maar voor de keuken is die waardeloos. Daarvoor plant je keukentijm. Aan één plant in een pot heb je voor jaren verse tijm, die veel geuriger smaakt dan de gedroogde tijm die je in zakjes bij de supermarkt koopt. Er bestaat ook citroen- tijm, die vooral goed tot zijn recht komt bij visgerechten. Zet tijm in een pot met luchtige potgrond; meng er desnoods wat scherp zand door. En zet de plant vooral in de volle zon. Het is moeilijk voor te stellen dat de meeste mensen 25 jaar geleden nog nooit van rucola hadden gehoord. Nu ontkom je er niet aan, soms tot vervelens toe. Rucola is een kruid - of is het een groente? - voor ongeduldige tuiniers. Drie dagen nadat je het zaad hebt gezaaid, staan de plantjes al boven de grond. Na acht weken kan de rucola al bloeien. De bloemen zijn ook eetbaar, net als het blad. Maar het kan geen kwaad een paar planten zaad te laten vormen. Op die manier kweek je je eigen zaad en ben je volledig zelfvoorzienend. Rucola VRIJDAG 24 APRIL 2015 In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. L. Arts heeft dringend hulp nodig. Ten eerste bij het benoemen van een plant en vervolgens bij de gewenste behandeling van de plant. „Want als u bekend bent met deze plant, kunt u ons wellicht ook informeren over de wijze waarop deze plant het beste ge dijt in een Nederlandse tuin." In beide gevallen is het een volmon dig 'ja' voor deskundige Romke van de Kaa. „De naam van de plant is Gunnera manicata. Een Nederlandse naam is er niet bij mijn weten. De plant komt uit Brazilië en is bij ons op het randje van winterhardheid. Het is aan te raden hem in de winter af te dekken. Op de foto is het blad rela- Gunnera manicata. tief klein. Het wordt later in het sei zoen zo groot, dat je bij een regenbui onder één blad kunt schuilen. De Gun nera manicata houdt van vocht." T. Siccama-van Lemel was zo trots op haar buxushegje. „17 jaar oud, zelf ge kweekt en zo mooi. Maar nu... Hele plekken dood uitziende takjes en veel blaadjes geel. Een keer per jaar krijgt- ie buxusmest en in het najaar eigen compost. Is er nog hoop?" Romke van de Kaa heeft goed nieuws en slecht nieuws. Om met het goede te beginnen: „De buxus is aangetast door één of meer schimmelziektes, maar u doet niets verkeerd hoor. De schimmels waren als de pest door het hele land." Het slechte nieuws kan niet uitblijven: „Er is geen hoop op ge nezing. Kies een ander haagje, bijvoor beeld van Lonocere Maigrün." In de tuin van M. Huibers staan Tête- a-Tête-narcissen in volle bloei: „Aan bepaalde bloemen is vraat te zien, ronde hapjes uit kroon en bijkroon. Wie of wat eet daarvan? Ik heb een paar keer met de zaklamp naar slak jes gezocht, maar geen resultaat." „Het zijn hoogstwaarschijnlijk mus sen", zegt Romke van de Kaa. „Om een of andere reden zijn die dol op gele bloemen." Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl 1 'j, vi X reageren? wonen@depersdienst.nl foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 51