Lagere hypotheek treft starters op huizenmarkt In Zeeland iets minder huizen verkocht 2 WONEN Verdere verlaging van het maxi male hypotheekbedrag zal voor al starters op de woningmarkt treffen. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) op haar website op ba sis van een rapport van de Am sterdam School of Real Estate (ASRE). Het onderzoek draait om de ver houding tussen het maximale be drag dat mensen mogen lenen en de waarde van de woning, de zogeheten loan to value. Die mag nu 103 procent zijn. Het per centage daalt elk jaar tot 100 pro cent in 2018. Dat betekent dat een koper de komende jaren steeds meer eigen geld moet meenemen voor overdrachtsbe lasting en andere bijkomende kosten. Verlaging van de 'loan to value' leidt volgens de NVNM ook tot welvaartsverlies, omdat huishoudens minder te beste den hebben. In Zeeland zijn vorige maand 282 woningen verkocht. Dat zijn er 18 minder dan in februari. Daarmee wijkt de provincie af van het lan delijke beeld. In heel Nederland wisselden in maart 13.393 wonin gen van eigenaar. Dat zijn er bijna 1700 meer dan in februari. De huizenprijzen liepen in maart verder op. Koopwoningen zijn nu al twaalf maanden achter elkaar duurder ten opzichte van een jaar eerder. Dat maakten het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster deze week be kend. De huizenprijzen lagen vori ge maand 2,7 procent hoger, verge leken met dezelfde maand vorig jaar. Het gemiddelde verkoopbe drag bedroeg 225.024 euro. Daar mee liggen de prijzen ongeveer op het zelfde niveau als in augus tus 2003, maar nog altijd ruim 18 procent onder de piek van augus tus 2008. De woningmarkt lijkt de weg omhoog te vinden. Stadstuinieren is een hype. Hoe teel je aardappelen op je balkon of prei op een betegelde binnenplaats? Begin eens met de teelt van keukenkruiden. Dat kan makkelijk in potten, kuipen en bloembakken. Peterselie Peterselie is makkelijk zelf te zaaien, maar je hebt wel geduld nodig. Het zaad kiemt pas na een week of drie. Een oude volkswijsheid wil dat peterseliezaad eerst zeven keer naar de hel heen en weer moet voor dat het kiemt. Houd de potgrond vochtig, maar maak hem niet te nat. Zaai peterselie nooit binnenshuis; het zaad heeft juist kou nodig. Grof weg kun je peterselie in twee variëteiten verdelen: krulpeterselie en 'platte', grofbladige peterselie. De laatste heeft volgens kenners de bes te smaak. Maar voor gefrituurde peterselie, de traditionele begeleider van garnalenkroketten, kun je beter krulpeterselie nemen. Basilicum Basilicum houdt van warm te. Je kunt de zaadjes beter binnen zaaien. Wie geen zin heeft om te zaaien, kan ook een potje basili cum kopen in de super markt. Als je de plant jes voorzichtig uit el kaar trekt, kun je die apart oppotten. Zo haal je uit één pot wel dertig planten. Basilicum houdt van warmte, maar ook van vocht. Zet de planten in de zon, maar vergeet niet water te geven. Om goed vertakte planten te krij gen, is het aan te raden de top er uit te knijpen. Er zijn tegen woordig veel soorten basilicum; de paarsbladige variëteiten zijn mooi om te zien, de gewone grootbladi- ge basilicum heeft de beste smaak. Rozemarijn Basilicum is eenjarig, peterselie is tweejarig, maar rozemarijn is een vaste plant. Het is een aardig, groenblijvend struikje, dat al tegen het einde van de winter bloeit, met grijsblauwe bloemen. Het blad is heel aromatisch; soms wordt een tak rozemarijn in de open haard gehouden om de kamer te vullen met de geur van brandende rozemarijn. Rozemarijn houdt van zon en is goed in een pot te kweken. In de volle grond kun je de struik het best tegen een zuidmuur planten. De plant is winterhard, maar als rozemarijn in een pot staat, moet je de potkluit 's win ters tegen vorst beschermen, bijvoorbeeld met noppenfolie. Kruiden van eigen balkon door Romke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50