1245 kpn Elk EU-land voert Bram en Vim Automatisch GB's delen met collega's Met Zakelijk Mobiel MU LTICU LTI KAART 4 IN HET NIEUWS GOEIE DEAL Waar wonen de 1,8 miljoen in het buitenland geboren Nederlanders? Dat laat de multicultikaart zien. FERRY MINGELEN Bram bewondert Pim. Toen Pim Fortuyn eind 2001 de actieve politiek in ging, had hij al jarenlang over politiek en samenleving ge schreven. Boeken, politieke co lumns, ideeën, rijp en groen. Kinderbelasting in plaats van kinderbijslag tegen overbevol king kwam er niet, en ook niet de voorspelde ondergang van D66. Maar Fortuyns verzet tegen de euro, tegen de islamisering en zijn pleidooi voor sluiting van de Europese grenzen voor vluch telingen, zijn onverminderd ac tueel. Eens of niet; Fortuyn had er in ieder geval over nagedacht toen hij zich als politiek leider presenteerde. Geldt dat ook voor Bram Mosz- kowicz, de kersverse voorman van de partij Voor Nederland (VNL)? Hij weet als ex-topadvocaat on getwijfeld veel van het recht. Fortuyn polste hem indertijd niet voor niks voor de post van minister van Justitie. Maar voor de rest: wat wil Mosz- kowicz, wat drijft hem? Zijn presentatie deze week leek meer op een AA-meeting, waar anonieme alcoholici (of afgewe zen advocaten) hun hart uitstor ten. Hij was diep gevallen, zei hij, maar nu sterker dan ooit. Sinds hij geschrapt is als advo caat, heeft hij weer oog voor zijn en andermans kinderen. Voor hen doet hij het. En hij is niet meer bang door het esta blishment en de media neerge sabeld te worden. Bram leeft uit een koffer, zijn politieke bagage neemt nog wei nig ruimte in. Maar wat betreft stijl heeft hij veel met Fortuyn gemeen. Moszkowicz is ook een dandy achtige mediapersoonlijkheid die zijn emoties niet verbergt. Pim sprak graag over zijn moe der, Bram over zijn vader. En net als Pim wentelt Bram zich graag in de rol van underdog, want dat scoort. Rechtse kiezers wantrouwen de Bram Moszkowicz leeft uit een koffer, zijn politieke bagage neemt nog weinig ruimte in. Maar wat betreft stijl heeft hij veel met Pim Fortuyn gemeen. media en de gevestigde orde. Het is niet moeilijk om de beke ring van Bram van topadvocaat tot politieke kindervriend te ri diculiseren. Dat overkwam For tuyn ook. Soms lijkt het in Den Haag op een kaste die vindt dat buitenstaanders geen recht heb ben op een plek op het Binnen hof. Maar Pim Fortuyn stond na twee maanden al op ruim twin tig zetels in de peilingen. Hij had het tij mee. Kiezers hadden genoeg van het paarse beleid waarin het verschil tussen WD en PvdA onzichtbaar geworden was. Die klacht hoor je nu ook over het WD-PvdA-kabinet van Rut- te. Maar na Fortuyn kwam Wil- ders om de ontevreden rechtse kiezers te mobiliseren. Geert is niet bang voor Bram, gering schattend spreekt hij van 'PW light'. Maar wie weet houden de kiezers, na drie nederlagen van Wilders, wel van een beetje 'minder, minder, minder PW', dus van een beetje light. Wil Moszkowicz serieus een kans maken, dan zal hij wel zijn huiswerk moeten gaan doen. Met gladde praat zonder inhoud red je het niet in de politieke arena. En anders blijft deze politieke coming-out toch een vorm van psychotherapie in het openbaar. Misschien goed voor de mens Bram, maar wat heeft de kiezer daaraan? Samsung Galaxy S6 32 GB w kpn.com/zakelijk 0800 0105 kpn XL winkel ENSCHEDE - Zet willekeurig tien in woners van Nederland op een rij en de kans is groot dat één van hen niet geboren is in ons koude kikkerlandje. Nederland telt na melijk ruim 1,8 miljoen mensen van wie de wieg buiten de lands grenzen stond. Op basis van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) heeft deze krant de Multicultikaart van Nederland sa mengesteld. Daarop zijn niet al leen maar Turken, Marokkanen, Surinamers en Antillianen te vin den. In Nederland leven bijna tweehonderd nationaliteiten door elkaar. Van Duitsers tot Dominicanen en van Canadezen tot Kaapverdiërs. Zelfs vanuit de kleinste eilandjes op de Stille Oceaan trekken men sen naar Nederland. Zo wonen er een Tuvaluaan, een Guamees en een Palauer in ons land. Ze kwamen in de afgelopen jaren allemaal naar Nederland. Als uit vlucht, voor werk of voor de lief de. Eigenlijk is immigratie van al le tijden. In de 17e eeuw lokte de economische voorspoed al arbei ders uit heel Europa. En nog veel verder terug, toen Nederland nog niet eens bestond als land, ver huisden de Saksen, Bataven, Fran ken en Friezen er lustig op los. Het aantal buitenlanders in Ne derland zoals we het nu kennen, groeit sinds het begin van de 20e eeuw gestaag. En nog altijd neemt het aantal jaarlijks toe. Tussen 1996 en 2014 kwamen er zo'n half miljoen geboren buiten landers naar Nederland om zich er - al dan niet tijdelijk - te vesti gen. Vooral vanuit Oost-Europa is er de laatste jaren een flinke im migratiestroom op gang geko men. Polen, Roemenen en inwo ners van de voormalige Sov jet-Unie zien kansen op de Neder landse arbeidsmarkt. De toename van het aantal Bulgaren was het grootst. In 2014 waren er zestien keer zoveel als in 1996. Veel immigranten vestigen zich in de grote steden. Het liefst dicht bij elkaar. Mensen wonen graag bij familie in een omgeving waar hun tradities, gewoonten en ge bruiken niet als vreemd worden gezien, constateerden onder meer socioloog Wilfred Uunk in zijn onderzoek 'Concentratie en ach terstand' uit 2002 en het Sociaal Cultureel Planbureau in 2009. Bo vendien zijn de mogelijkheden op de woningmarkt voor immi granten met een geringe beurs vaak beperkt. Eigenlijk heeft elke gemeenschap zijn eigen verhaal. Wie de Multi cultikaart bekijkt kan een aantal opmerkelijke enclaves ontdekken. Zo staat Amstelveen bekend als Little Asia en woont meer dan driekwart van de ruim 11.000 Ne derlandse Kaapverdiërs in Rotter dam. Zij kwamen ooit als havenar beiders vanuit de eilandengroep voor de kust van West-Afrika naar de Maasstad om er - op een enkeling na - niet meer weg te gaan. Ook de Indonesische ge meenschap is geconcentreerd over het land verspreid. Dat is dan weer het gevolg van regerings beleid. Molukse militairen wer den na de onafhankelijkheid van KAART ONLINE Dat moet, het staat zo in de spelre gels die alle EU-landen (plus enke le meer), hebben afgesproken. Je kunt niet aanspoelen in Italië en in bijvoorbeeld Denemarken je asielvraag indienen. Het is moge lijk dat Italië je aanvraag anders behandelt en beoordeelt dan de autoriteiten in Denemarken. De 28 EU-lidstaten voeren allemaal hun eigen asiel- en migratiebe leid, met verschillende normen voor opvang en uitzetting van on gewenste vreemdelingen. Asiel zoekers, constateert Amnesty In ternational, hebben per land dus ongelijke kansen, ondanks VN-cri- teria die rekening houden met ge zinshereniging of andere nauwe banden met een bepaald land. Wat niet kan, is een asielaanvraag in meerdere lidstaten tegelijk in dienen. Vingerafdrukken van de vluchtelingen worden opgeslagen in een databank die dat moet voor komen. Ook is het niet mogelijk na een afgewezen verzoek het in een andere lidstaat te proberen. Dat is in de zogenaamde Dublin- Kleurrijk Per collega 3 GB onderling te delen Onbeperkt bellen en sms en Op het betrouwbare 4G netwerk van KPN door Martijn Bekhuis en Jasper Bunskoek Hoeveel en welke nationaliteiten zijn er in jouw gemeente? De Mul ticultikaart van Nederland en de bijbehorende longread met dui ding zijn te vinden op: /multicultikaart door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Het gaat grofweg zo: Je bent je thuisland, zeg in Afrika, ont vlucht en je bereikt na een lange, gevaarlijke reis Europa. In het land waar je arriveert, vraag je asiel aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4