Omstreden expert MH17 uit team gezet 'Kabinet vergeet dat dit mensen betreft' Kerk verklaart alle Armeense slachtoffers volkerenmoord heilig IK" €6Ü- Voorbereiding van executies IN HET NIEUWS 3 DEN HAAG - Steeds meer gemeen ten keren zich tegen het compro mis van VVD en PvdA over de noodopvang van illegalen. Maar het kabinet heeft ze wel nodig om de plannen uit te voeren. De Tilburgse wethouder Mario Ja cobs ziet niets in het plan om de noodopvang voor uitgeprocedeer de asielzoekers te sluiten en daar voor in de plaats zes locaties te openen waar ze worden gestimu leerd terug te gaan naar het land van herkomst. Wie weigert mee te werken, komt op straat. „Ze vergeten in Den Haag dat dit mensen betreft", briest de Groen- Links-bestuurder. „Deze construc tie gaat niets oplossen en is in hu manitair opzicht een stap terug. Er zijn asielzoekers die buiten hun schuld helemaal niet terug kunnen naar hun land van her komst. Zij worden na een beperkt aantal weken weer gewoon op straat gezet. Zij zijn dan terug bij af." In Tilburg blijft de opvang voor zo'n tien uitgeprocedeerde asiel zoekers daarom bestaan, zegt Ja cobs. Dat kan de Brabantse stad evenwel op een korting van het rijksbudget komen te staan. „Schandalig. Ik heb een zorg plicht voor deze mensen en daar hebben ze met hun poten vanaf te blijven." Tilburg is niet de enige gemeente die kritisch is over het bad-bed- broodcompromis van de coalitie. Zeker dertien van de twintig grootste gemeenten zeggen door te gaan met de opvang van illega len, waaronder Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Arnhem, Nij megen, Haarlem en Leiden. Ook VVD-prominent Hans Wiegel laat zich hard uit over de deal: hij noemt het 'broddelwerk' en vindt dat zijn partij zich laat piepelen door de PvdA. Het maakt bij de coalitie op het Binnenhof weinig indruk. „Het is een automatische reflex om kri tisch te reageren", zegt VVD-Ka merlid Malik Azmani laconiek. „Gemeenten moeten zich realise ren dat we mensen niet tot in lengte van dagen kunnen opvan gen. Ik vind het inhumaan om mensen vast te houden in een per spectiefloos bestaan." Toch zal staatssecretaris Klaas Dijkhoff (Asiel) nog flink zijn best moeten doen om de gemeen ten daarvan te overtuigen. Hij wil namelijk een bestuursakkoord met de gemeenten sluiten, waar in het compromis verder wordt uitgewerkt. Dan moet bijvoor beeld duidelijk worden hoe lang illegalen gebruik mogen maken van de opvang op de vijf nieuwe locaties en wie bepaalt of ze op straat worden gezet. Dat zei minister Ard van der Steur (Veiligheid) gisteravond. Maat was woensdag al op non-ac tief gesteld. Hij speculeerde tij dens de openbare bijeenkomst voor studenten ook over de da ders achter de ramp. „Het tonen van de foto's van lichaamsdelen heeft veel nabestaanden onnodig pijn gedaan", aldus Van der Steur. „En zijn uitspraken waren on juist, speculatief en buiten zijn terrein. De samenwerking met hem wordt beëindigd." Van der Steur debatteerde gistera vond voor het eerst sinds zijn aan treden met de Kamer over de MHi7-ramp. Zijn voorganger, Ivo Opstelten, was symbool gewor den voor de moeizame informatie verstrekking van het kabinet, die steeds vaker riekte naar vaagheid. Opstelten oogstte steeds meer kri tiek op zijn optreden, dat volgens veel Kamerleden vooral bedoeld leek om zo min mogelijk te vertel len over het onderzoek en even tuele fouten van het kabinet. Van der Steur begon gisteravond met de belofte dat hij 'alles zal doen om de daders te laten be rechten'. Hij vertelde over zijn oud-collega, de advocaat John Allen, die met zijn gezin om het leven kwam bij de ramp. „Ik heb toen gezegd dat ik als Ka merlid alles zou doen om de ver antwoordelijken te laten berech ten", aldus Van der Steur gistera vond. „Als minister van justitie herhaal ik dat. Het proces na de Locker- bie-ramp heeft laten zien hoe moeilijk het is, en dat is in dit ge val zeker ook zo. Maar ik ga alles doen wat ik kan." De plechtigheid had gistermid dag plaats op het plein voor de ka thedraal in Etsjmiadzin, de hoofd zetel van de kerk in Armenië. Sinds de achttiende eeuw is er binnen de kerk niemand heilig verklaard. Armeense kerken, waaronder de Surp Hoki in Amsterdam, waren gedurende de dienst live met Etsj miadzin verbonden. De dienst duurde tot 17.15 uur. Dan is het in Armenië 19.15 uur, een verwijzing naar het jaar (1915) waarin de mas samoord op de Armeniërs in het toenmalige Ottomaanse Rijk plaatshad. Daarbij werden naar schatting tussen de 600.000 en 1,5 miljoen mensen vermoord. Ar meniërs en historici spreken van genocide, maar Turkije, erfge naam van de Ottomanen, spreekt van de 'Armeense kwestie'. De kwestie werd weer actueel nadat het Vaticaan onlangs ook van ge nocide sprak. Gisteren werden in alle kerken, behalve die in Turkije, de Armeen se kerkliederen Surb Surb en Hayr Mer (Onze Vader) gezongen, waar na de klokken honderdmaal wer den geluid. De Armeens-Apostolische Kerk is in 301 gesticht en daarmee een van de oudste kerken in de we reld. De kerk heeft in totaal onge veer 6 miljoen leden, van wie er circa 25.000 in Nederland wonen. JAKARTA - De executie van zeker tien terdoodveroordeelden in In donesië wordt voorbereid. De aan klagers zijn gesommeerd de voor bereidingen te treffen. Onder an deren twee Australiërs en een Fransman zullen binnenkort voor een vuurpeloton moeten verschij nen, omdat ze zijn veroordeeld voor drugsdelicten. Wanneer dat precies is, is onduidelijk. De ge vangenen moet minstens drie da gen voor hun executie worden in gelicht. 3 dagen in het Teutoburgerwald! HOTELDEAL.NL KRANT424 088-0331506 VRIJDAG 24 APRIL 2015 door Deborah Jongejan en Cyril Rosman DEN HAAG - Forensisch anatoom George Maat wordt uit het MH17-identificatieteam gezet, om dat hij onlangs tijdens een lezing li chaamsdelen van slachtoffers van de MH17-ramp toonde. Van der Steur vertelde in het debat over zijn oud-col lega John Allen, die met zijn gezin bij de ramp omkwam ETSJMIADZIN - De Armeens-Aposto- lische Kerk heeft de honderddui zenden slachtoffers van de bloedba den in Turkije honderd jaar gele den tot martelaar verklaard. Daar mee worden ze binnen de kerk als heilig beschouwd. In 1915 zijn naar schatting tussen de 600.000 en 1,5 miljoen Armeniërs vermoord Arcadia Hotel Bielefeld 2 overnachtingen incl. ontbijt Late check-out tot 14.00 uur Outletshoppen in Bielefeld Tussen Münster& Hannover gelegen voor p.p. voor meer informatie: De methode van Sjany Middelkoop: veel luisteren, foto Sanne Donders

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3