Ruim vier procent van topsporters aan doping Kleine vooruitgang in herstelproces De Jonge 36 SPORT LUIK-BASTENAKEN-LUIK Wielerploeg van Astana houdt licentie Fiorentina bereikt de halve finale Friese wielrenner voelt zich op zijn gemak bij wielerploeg van Orica GreenEdge. De autoriteit stelde vijftig vragen aan 740 door sportkoepel NOCNSF ondersteunde topspor ters, van wie er 291 reageerden. Daarmee is het volgens onderzoe ker Olivier de Hon van de Doping- autoriteit betrouwbaar. „Alle spor ten zijn meegenomen in het on derzoek, behalve de profvoetbal lers. Die konden we niet berei ken. Het vaakst is er sprake van manipuleren van bloed, 3,7 pro cent. Dat is niet zo vreemd, want dat is lastig te vinden bij contro les", aldus De Hon. Het onderzoek wijst uit dat spor ters die zich eenmaal aan doping wagen, dat ook blijven doen. Het is dus vaak niet eenmalig. „Ik kan aan de ene kant zeggen dat 96 pro- De zeventienjarige Bevelander liep zondag bij een ongeluk op Brands Hatch ernstig hoofdletsel op. Hij verblijft momenteel in Royal London Hospital in Lon- cent van de Nederlandse topspor ters geen doping gebruikt, maar dat de valsspelers wel hardnekkig zijn." Het percentage van 4,2 ligt hoger dan jaarlijks daadwerkelijk aan dopingzondaars wordt be trapt. „Van de controles die we doen, is gemiddeld één a twee procent positief. De les is dus dat we niet alles vinden. Persoonlijk had ik gedacht dat uit ons vragen- onderzoek een hoger percentage aan bewuste dopinggebruikers zou komen. Dit onderzoek is uniek, dus hoe het in andere lan den is, weten we niet. Er zijn wel indicaties en die wijzen erop dat het percentage van 4,2 internatio naal gezien niet hoog is." Hoewel de dopingregels inmid dels voor alle sporters wereldwijd hetzelfde zijn, verschilt de uitvoe ring per land. In Nederland onder gaat een topsporter gemiddeld 2,5 dopingcontrole per jaar. De helft is verplicht dagelijks de verblijf plaats aan te geven om beschik baar te zijn voor een dopingcon trole. „Veertien procent vindt die impact op de privacy groot, maar sporters vinden het vooral belang rijk dat er een betere internationa le afstemming komt van het be leid", aldus De Hon. den. Woensdag werd er een drain in het hoofd van Jordy de Jonge geplaatst en daardoor nam de druk af. Volgens de professsor van het medisch team is dat een posi tief teken. Ondertussen is, na overleg met de familie, een initiatief gestart om de jonge motorcoureur te steu nen. Mensen die hun steun willen be tuigen kunnen dat per post doen (naar ABCO Motors aan de Pro- ductweg 6, 4387 PG in Vlissin- gen), of digitaal via het mailadres patrickvandesande99@gmail.com. HOEI/LUIK - Bij Orica GreenEdge denken ze te weten waarom Pie ter Weening zich er zo thuis voelt. Het moet de Australische 'no worries'-cultuur zijn. De fans kunnen echter gerust zijn: ook na vier jaar Orica is Weening nog al tijd die onvervalste nuchtere Fries, bij wie je niet al te diep moet graven. „Ach, ik vind dat allemaal te veel gefilosofeer", zo zegt hij schouder ophalend. „Deze ploeg past bij mij vanwege de manier van koer sen. Nooit afwachten. Want daar houd ik niet van. Gewoon koer sen." En al de rest? „Ach, denk niet dat ik plannen heb om later naar Australië te emigreren." Het is eind april, de maand van de Ardense klassiekers. De maand ook dat ze bij Orica blij zijn dat ze Pieter Weening nog altijd in hun midden hebben. Vorig jaar sleur de de voormalige Rabo-renner Si mon Gerrans naar de zege in Luik-Bastenaken-Luik. Een jaar la ter staat de inmiddels 34-jarige renner er weer om het team aan een volgend succes te helpen. In de Amstel Gold Race loodste hij Michael Matthews al naar de tweede plaats en in de Waalse Pijl leverde hij de latere nummer drie Michael Albasini keurig af in de fi nale. Zondag verdedigt Gerrans zijn ze ge in Luik-Bastenaken-Luik. Het is echter de vraag hoe fit de Au straliër is nadat hij dit voorjaar achtereenvolgens zijn sleutelbeen en elleboog brak. Voor Weening is dat geen reden om stiekem aan eigen gewin te denken. „Welnee, wij rijden voor Simon en anders wel voor Adam Yates." Zo zegt ploegleider Lorenzo Lapa- ge zijn Friese werkpaard te ken nen. „Pieter moet je met rust la ten. Die doet zijn werk toch wel." De Belg schetst het beeld van een man die je niets meer hoeft uit te leggen. „Tijdens de wedstrijdbe spreking hoeft zijn rol niet nader uitgelegd te worden. 'Pieter je weet wat je moet doen he?' Meer is niet nodig. Dat hij tijdens de koers soms te ver van achteren zit, is niet langer iets waar we ons over opwinden. Omdat we weten dat Pieter precies weet wanneer hij naar voren moet. Hij weet ge woon wat hij moet doen op elk moment van de koers. Wat dat be treft is Pieter een op en top profes sional." Geen wonder dat de ploeg vorige week liet weten zijn contract te willen verlengen. „Zijn beste ja ren moeten nog komen", laat teambaas Matthew White met on verholen Australisch positivisme weten. De in Lanaken wonende twitterloos door het leven gaande coureur ('Ik zit ook niet op Face- book') raakt bepaald niet opge wonden van dat soort teksten. „Eerst het eerste gedeelte van het seizoen maar eens afwachten. Dat doe ik altijd. Daarna bekijk ik wel wat ik ga doen." Redenen om te vertrekken, lijken er niet te zijn. Weening mag zich ongestoord uitleven bij Orica. „En niet alleen in een diende rol", zegt Lapage. „Er komen ook mo menten dat we hem gaan uitspe len. Zoals vorig jaar in de Giro." Daar won de Fries na een lange aanval de bergetappe naar Sestola. „Dit jaar hopen we met hem weer een rit te winnen in de Giro", zegt Lapage. Welke? „Zo werkt dat dus niet bij ons en met Pieter. Dat hangt af van het moment. Als dat er is, moet je je kans pakken." Weening kijkt zelf ook al uit naar de begin mei startende Giro. „Om dat de Giro perfect aansluit op de ze klassiekers. Als je je dan toch in vorm hebt gereden voor deze wedstrijden, kun je daar net zo goed nog even van profiteren in de Giro." NICK VAN DER LIJKE RIJDT LUIK-BASTENAKEN-LUIK AlCLE - De Kazachse wielerploeg Astana houdt zijn licentie voor de World Tour, maar blijft onder streng toezicht staan. De licentie commissie van de internationale wielerunie UCI heeft dat gisteren besloten na een hoorzitting met vertegenwoordigers van de UCI en Astana. De UCI dreigde de ploeg te weren uit de grote koersen, onder meer omdat het antidopingbeleid en de structuur niet overeenkwamen met het eerder door de ploeg ge schetste beeld. Rond de ploeg is altijd rumoer over doping geweest. Huidig teambaas Aleksandr Vinokoerov werd in 2007 uit de Tour de Fran ce gezet wegens bloeddoping. Vo rig seizoen werden de broers Mak sim en Valentin Iglinski ontsla gen nadat ze op epo waren be trapt. FLORENCE - Fiorentina heeft ten koste van Dinamo Kiev de halve finale van de Europa League be reikt. De Italiaanse ploeg won gis teravond in eigen huis met 2-0 via doelpunten van Gomez en Vargas. De eerste wedstrijd was in 1-1 geëindigd. Jeremain Lens van Dinamo Kiev kreeg in de eerste helft van het duel zijn tweede gele kaart na een vermeende schwalbe. Club Brugge ging in de slotfase van het duel met Dnejpr onder uit. Shakhov werd in de 82e mi nuut de matchwinnaar. Sevilla ontsnapte bij Zenit. Pieter Weening mag zich uitleven PAPENDAL - Van de Nederlandse topsporters die ook die officiële status hebben, zegt iets meer dan vier procent doelbewust doping te gebruiken om de prestaties te ver beteren. Dat komt uit een onder zoek van de Nederlands Dopingau- toriteit en de Universiteit van Utrecht, die de sporters hebben on dervraagd. De uitkomst van het on derzoek werd gisteren gepresen teerd op een dopingconferentie op Papendal. LONDEN - In het herstelproces van motorcoureur Jordy de Jonge uit Heinkenszand is een kleine vooruit gang geboekt. Het lichaam bleek donderdag zelfstandig te functione ren bij het afvoeren van vocht uit het hoofd, meldt Patrick van de Sande. Hij voert namens de familie het woord. De toestand blijft kri tiek maar wel stabiel. door Ad Pertijs Nick van der Lijke rijdt zondag de klassieker Luik-Bastenaken-Luik. De uit Middelburg afkomstige ren ner is opgenomen in de selectie van LottoNL-Jumbo. Naast Van der Lijke maken ook Wilco Kelderman, Paul Martens, Laurens Ten Dam, Jos van Emden, Bert-Jan Lindeman, Bram Tankink en Mike Teunissen deel uit van de ploeg. Kelderman en Martens zijn de kopmannen. Kelderman debuteert in La Doyen ne. Hij maakte woensdag met een tiende plaats een redelijke indruk in de Waalse Pijl. Martens kwam lelijk ten val in die wedstrijd. „De fysieke schade valt mee. Ik had wel wat pijn, maar heb dat los kun nen rijden", laat de Duitser weten. Zenit-Sevilla 2-2 (0-1). Carlos Bacca 0-1, Rondon 1-1, Hulk 2-1, Cameiro 2-2 Dnejpr-Club Brugge 1-0 (0-0). Shakhov 1-0. Fiorentina-Dinamo Kiev 2-0 (1-0). Go mez 1-0, 40. Rood (twee keer geel) Lens. Napoli-Wolfsburg 2-2 (0-0). Callejon 1-0. Mertens 2-0. Klose 2-1. Perisic 2-2. Max Verstappen blijft kalm, maar niet minder verrukt onder alle aandacht voor hem. foto Sander Koning/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36