ADRZ gaat slachtoffertjes met hersenletsel volgen Kinderen die mogelijk een hersenletsel hebben opgelo pen, worden voortaan nauw lettend gevolgd. Samantha had daar na haar aanrijding baat bij kunnen hebben. 32 ZEELAND NIET-AANGEBOREN HERSENLETSEL Hee! Dat is Ginger! Dat zei Samantha toen ze de foto van haar paard zag, naast het zieken huisbed. „Toen wist ik: we krijgen haar terug", zegt haar moeder nu. Na dat Samantha uit haar coma ontwaakt was, vroeg haar moeder of ze zich nog herinnerde wat er gebeurd was. „Ja hoor", antwoordde haar toen veertien jarige dochter: „Ik ben door kabouters van de trampoline gegooid." Samantha (nu 18) houdt zich tijdens het gesprek afzijdig. Voor haar is het, om acht uur 's avonds, al bijna bedtijd. Extreme vermoeidheid: het is één van de veel voorkomende symptomen van NAH, ofwel niet-aangeboren hersen letsel. De Kruiningse liep het op toen ze op een druilerige dag van school naar huis fietste. De automobilist zag haar niet, zij zag de auto niet. Een paar uur later lag Samantha in het Rotter damse Erasmus Medisch Centrum, waar haar moeder Anne Marie van Uden niet van haar bed week. Anne Marie pakt er een schriftje bij: een dagboekje, waarin ze in die bange dagen naast het ziekenhuisbed opmer kelijke uitspraken bijhield van haar dochter. Uitspraken die aanvankelijk aan verwardheid door de coma kon den worden geweten. Logisch, en min der ernstig dan de fystieke verwondin gen, leek het aanvankelijk. „Samantha brak bij het ongeluk haar sleutelbeen en haar voet. De artsen maakten zich ook ernstig zorgen over haar nieren, die gekneusd waren. Ze kwam in coma binnen en het was al snel duidelijk dat er hersenkneuzin- gen waren. Aanvankelijk werd ze ie der uur wakker gemaakt. Dan keken ze met een lampje in haar pupillen, maar al snel was dat over; toen raakte het hersengedeelte op de achtergrond. Staat haar sleutelbeen wel recht? Dat soort dingen, daar ging de aandacht naar uit." Ondertussen zei Samantha de gekste dingen. „Dit is ook een leuke: kreeg ze yoghurt, zei ze bloedserieus dat ze de Ik weet nu dat bij kinderen met hersenletsel de eerste 2,5 jaar met oefening veel kan verbeteren bodem van het bakje wilde opeten. Een andere keer was opa op visite. Sa mantha wees naar de muur en zei: 'Dat schilderij heb ik gemaakt.' Er hing helemaal geen schilderij! En dan die keer dat ik tegen haar zei: 'je bent nu op de intensive care in Rotterdam, en iedereen zorgt voor je'. Waarop Sa mantha antwoordde: 'Nah. Ik heb nog niemand gezien vandaag'." Samantha slaapt de eerste tijd na het ongeluk veel. Heel veel. En als ze wak ker is, kan ze zich moeilijk concentre ren en zijn er motorische problemen. „Mijn dochter was vóór ze het onge luk kreeg vrolijk, energiek, gezond. Het viel me op dat ze zoveel sliep. Ze ker een halfjaar was ze hoogstens een paar uur per dag wakker. Er is destijds niet genoeg gekeken naar het hersen letsel. Naast de zichtbare schade zijn er ook dingen verkeerd gegaan in haar hoofd. Er is wel onderzoek naar ge daan, en het is ook geconstateerd: be paalde delen van de hersenen zijn zo gekneusd dat ze niet meer herstellen. Je ziet witte vlekken op de hersen scan. Daar wordt geen informatie meer opgeslagen of doorgegeven. Bo vendien had Samantha de pech dat ook een stukje van de hersenstam be schadigd was, de informatiesnelweg van de hersenen, zeg maar. Na een halfjaar is er een neuropsychologisch onderzoek gedaan bij het ziekenhuis. Met als conclusie dat het allemaal rede lijk goed gekomen was. En daarna kun nen ze eigenlijk niet zo veel meer." „Iemand die er echt verstand van heeft, had dat moeten oppakken", zegt Samantha nu. „Die vermoeid heid: was dat een normaal onderdeel van het genezingsproces? Wij wisten het niet. Als je het vroeg, gaven ze aan: ja, dat hoort erbij. De herstelperio de van kinderen kan wel 2,5 jaar du ren. Dan ga je naar de huisarts, en die laat bloed prikken. Daar komt niks uit, natuurlijk. Ze zeiden tegen ons: bij échte, onoverkomelijke problemen, mag je terugkomen naar het Erasmus MC. Als je écht vastloopt. Maar écht vastlopen doe je niet." Had het verschil gemaakt, als Saman tha toen direct een goede diagnose had gekregen en betere begeleiding? Anne Marie: „Ik weet nu dat er met oe fening de eerste 2,5 jaar - bij kinderen - of 1,5 jaar - bij volwassenen - veel kan verbeteren in de hersenfuncties. Allemaal met beleid, want het hangt ook erg af van de plek waar hersen- schade is opgetreden en je moet uitkij ken voor overbelasting." Vier jaar na dato is die kans verkeken. „Nu kan Samantha, voorzichtig aan, halve dagen actief zijn. De rest van de tijd ligt ze te slapen. Zoals ze nu is, zal ze waarschijnlijk blijven. Er zijn nog volop mogelijkheden, maar er zijn veel dingen om rekening mee te hou den. Activiteiten plannen gaat alleen als we daar flink in begeleiden. In het begin moest ik zelfs vragen: zou je niet eens naar de wc gaan? Maar we hebben wel onze dochter terug, al is ze niet dezelfde van vóór het ongeluk. Slechter? Het klinkt misschien raar, maar in ons geval kan ik zeggen dat ze er juist positiever door in het leven is gaan staan. Ze relativeert enorm, is vroegwijs geworden, lacht om dingen die er niet toe doen, en is dankbaar voor wat er wel is. Bewonderenswaar dig. Wij zijn er als gezin alleen maar hechter door geworden." WELK DEEL DOET WAT? In 2013 kwamen landelijk 7800 kinderen op de Spoedeisende Hulp (SEH) met traumatisch her senletsel. In Zeeland zijn het er jaarlijks zo'n honderd. Vandaag wordt in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis een voor Neder land uniek samenwerkingsverdrag ge tekend. Dat garandeert dat kinderen en jongeren die (mogelijk) trauma tisch hersenletsel hebben opgelopen en in het ziekenhuis zijn behandeld, na hun ontslag kunnen worden ge volgd. Vanaf 1 april 2015 krijgen ouders van deze kinderen een folder thuisgestuurd met uitleg over deze na zorg. Ouders die dat willen, kunnen hun kind aanmelden bij de Jeugdge zondheidszorg (JGZ) van de GGD Zee land. De JGZ zal dan deze kinderen via het reguliere (gewone) kindzorg systeem extra in de gaten houden. Ze worden gescreend op mogelijke lange- termijngevolgen van hersenletsel en zo nodig terugverwezen naar specialis ten in de regio. Het is de bedoeling zo eventuele problemen vroegtijdig te signaleren. Een specialist kan dan snel verder onderzoek doen, een diagnose stellen en zorgen voor een passende behandeling en ondersteuning. In de ketenzorg die met het convenant bekrachtigd wordt, werken samen: ADRZ, VeiligheidNL, GGD Zeeland/Jeugdgezondheidszorg, Reva lidatiecentrum Revant 'Reigersbos', Gors, het expertisecentrum voor slechtziende en blinde mensen VISIO en de stichting voor speciaal onder wijs De Korre. Ondersteuning is er van Vilans, Nederlands Centrum Jeugdgezondheid (NCJ) en Stichting Ketenzorg Midden- en Noord-Zee land. O Kijken Q Seksuele rijping Q Kleuren Kabouters gooiden me van de trampoline door Ondine van der Vleuten Anne Marie van Uden Het gaat hier om de belangrijkste gebieden. Vaak doen grotere en ook andere gebieden mee bij een bepaalde functie. infographic Rolant Quist Bron Hersenstichting (D Gezichtsspieren bewegen Voelen Ruiken Proeven Voorbereiden activiteit Pijn ervaren Pijn waarnemen Visuele aandacht Ogen bewegen l^j Logisch redeneren W Ruimtelijk geheugen Ruimte inschatten Pijn verwachten Ruiken Aanraken Rationeel schatten (y Beslissen (jfo Spreken Hormoonproductie Evenwicht en gehoor Als je hersenletsel oploopt, maakt het nogal wat uit waar de schade zich bevindt. Elk deel van de hersenen heeft een eigen functie. O Prikkels doorgeven Q Functies als temperatuur, slaap en ademhaling Q Voortbewegen, evenwicht, geheugen Q Herkennen Bewegen Q Snelheid Visuele aandacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32