PZC MIJN PZC WORDT ONZE PZC 'Flutromannetjes' over de liefde tussen mannen komen eraan T00S 66 Ze moeten in Den Haag wel beseffen: wij geven juist hulp, geen dwang 2 IN HET NIEUWS BED-BAD-BROOD Zoals Sjany het doet in de Pauluskerk, zo moeten andere opvangcentra ook met asielzoekers omgaan. paul kusters T: 0118-43 4050 T: 0113- 31 5670 T: 0115- 64 5740 T: 0111-45 4650 ROTTERDAM - Sjany Middelkoop heet ze. Een lieve, tengere vrouw van 6t met een ernstige blik. En tot gisteren was Sjany nog een 'doodnormale', anonieme vluchte lingenwerkster in Rotterdam. Nu is ze ineens de vleesgeworden op lossing die het kabinet van Mark Rutte redde. Want zoals Sjany het doet, zo moet het straks ook in de vijf opvangcentra voor bed, bad en brood. In haar kantoortje aan het einde van de gang van de Pauluskerk, daar gebeurt het. De illegalen die in de stoel tegenover haar gaan zit ten, krijgen het recht-voor-z'n raap. Sjany zegt dingen als: „Je bent nog jong, je wil echt niet 50 jaar als illegaal leven." Ze benadrukt dat ze moeten te rugkeren. Voor 'hun eigen'. Dat er vaak écht meer toekomst in hun land van herkomst is. En zegt hen: „Het is jouw leven, maak er wat van. Wat je ook beslist, ik eet er geen boterham minder om." De cijfers spreken in het voordeel van haar aanpak. Terwijl men in de andere grote steden sappelt met luttele procenten aan illega len die alsnog meewerken aan te rugkeer naar eigen land, kan Sja ny betere resultaten overleggen. Vorig jaar nog ging meer dan 30 procent van de illegalen alsnog vrijwillig terug. En een handvol anderen wisten door haar betrok kenheid alsnog een verblijfsproce- dure te doorlopen. Ze is er beduisd van, dat 'haar' aanpak ineens model is. „Ze moe ten in Den Haag wel beseffen: het is juist hulp, geen dwang." Want dat steekt Sjany wel, dat men ineens doet alsof zij in Rot terdam de uitgeprocedeerde asiel zoekers het mes op de strot zet. Het is juist de warme sfeer, die van vertrouwen, waarin ze op recht kijkt naar wat het beste is voor de toekomst van illegalen. „Ik walg juist van dwang en drang. Dat werkt helemaal niet, die mensen zetten dan hun hak ken in het zand, nemen de benen en raken uit zicht", vertelt ze in de woonkamer van het verblijf. Het is direct duidelijk: ze waakt over de mannen die in de opvang komen, waaronder de 21 die er sinds drie jaar bed, bad en brood krijgen. Zachtjes tikt ze één van hen wakker, hij is weggedoezeld op een stoel. „Straks stoot je je hoofd nog, joh." Wat Sjany doet is juist luisteren. Enorm veel luisteren. Tijd geven. Een thuis bieden. „De mannen ko men uit moeilijke situaties, uit lange procedures. Die moeten eerst eens even tot rust komen en gaan nadenken over wat ze willen doen met hun leven. Als het in Nederland niet is gelukt, komen ze vaak vanzelf tot inzicht dat te rugkeer vaak beter is." Zoals Moussa (29). Toen hij thuis land Niger achterliet, leek Europa het paradijs. Maar na vier jaar pro cedures en maanden in vreemde lingendetentie, is hij eruit: hij wil toch nog terug. Sjany helpt hem met een opleiding lassen. „Als ik dat diploma haal, heb ik weer een toekomst in Afrika", zegt Moussa. „Dan kan ik in de industrie te recht, een leven opbouwen." Intussen waagt hij zich aan een potje dammen, nippend aan zijn thee. Soms gaat Moussa overdag naar vrienden, of maakt hij een ommetje. Vaker blijft hij in de buurt van de Pauluskerk. „Want de mensen zijn so nice. Dit voelt als een thuis, waar ik veilig ben en hulp krijg." Sjany knikt. „Som migen hebben gewoon tijd, rust en een beetje warmte nodig." Haar ogen speuren de ruimte weer af Ze mag een kabinet 'ge red' hebben, de mannen hebben haar harder nodig. Profiteer als abonnee van onze aanbieding. Draag nu een nieuwe abonnee aan en ontvang ieder 33% KORTING op het abonnement. Dit vindt meer dan een derde van de ruim duizend vrouwen die hebben meegedaan aan het grote romantiekonderzoek ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van uitgever Harlequin Holland van onder meer de Bouquetreeks, In tiem en Doktersroman. Opmerke lijk, omdat de lezeressen toch be hoorlijk traditioneel zijn. Zo vindt 73 procent dat romantiek van de man uit hoort te gaan. En bijna allemaal vinden ze dat hoffe lijkheid, bloemen en chocola erbij horen. Ze delen liever het bed met de romantische Mr. Darcy uit Jane Austens roman Pride and Pre judice, dan met hoofdpersoon Christian Grey uit 50 Tinten Grijs. Een brave 35 procent heeft haar grootste romantische held zelfs thuis op de bank zitten. En seks op een openbare plek? Een ruime meerderheid moet er niet aan denken. Hetzelfde geldt voor plas tische chirurgie. Zelfs als manlief erop aandringt, wil 91 procent er niet van weten. Harlequin geeft liefdesromans uit in dertig talen in meer dan hon derd landen. In sommige van die landen verschijnen al romans waarin liefdeskoppels van gelijke sekse centraal staan. In Italië bij voorbeeld, Spanje, de VS en Ja pan. In die landen zijn liefdesver halen tussen twee mannen trou wens veel meer geliefd dan tus sen twee vrouwen. De onder- zoeksresulaten zijn voor Harle quin Holland aanleiding te over wegen ook in Nederland dergelij ke romans uit te gaan brengen. SORRY LIMt>A. AFPERSER &E MOL VRIJ WESENS DEMENTIE toosenhenk.n D Ik vraag: 'Wil je 50 jaar als illegaal leven?' Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118-43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) aikroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Tobias den Hartog Sjany Middelkoop, vluchtelingenwerker Pauluskerk door Saskia Wassenaar AMSTERDAM - Heerlijk zo'n vurige Griek of verleidelijke Italiaan, wiens liefde een onopvallende deer ne helemaal doet opbloeien. Maar het mag in de liefdesromannetjes ondertussen ook best eens gaan over de liefde tussen twee mannen of twee vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 2