Strak ritme in road novel zonder poespas Een indirecte biografie ytvv 18 DIZZIE Dizzieni In Alleen maar helden liegt Charles Lewinsky de waarheid. Of is het omgekeerd? „Elk verhaal heeft zijn eigen regels." De mooiste titels ontdek je samen! THEO HAKKERT In het voorwoord is het verschuiven van de be langstelling schitterend te volgen. Van Guus Mid dag verscheen het boek Met een bevroren jas en een ge leend tientje. Daarin staan de door Middag opgeschreven her inneringen van Thérèse Cor- nips. Zij is vooral bekend als vertaler van A la recherche du temps perdu van Proust. Nadat ze 25 jaar had gedaan over de delen 2 tot en met 7 van deze onovertroffen romanreeks wil de ze 'de hele Proust' op haar naam hebben en vertaalde ook nog deel 1. Dat was al eens door anderen gedaan. Ook was zij echtgenote van de dichter Chris J. van Geel. Guus Middag laat er in het voorwoord van zijn boek geen misverstand over bestaan dat, toen hij contact zocht met Thérèse Cornips, zijn belang stelling eigenlijk Van Geel gold. Hij redigeerde Van Geels verzamelde gedichten. Chr. J. van Geel (1917-1974) was Hij ging voor een boek over Chris van Geel, maar ontdekte Thérèse Cornips een van beste en tegelijkertijd ongrijpbare of zelfs enigmati sche dichters van na de oorlog. Ooit moet er een allesomvat tende biografie over Van Geel komen. Of een doorwrocht werk over de gelijkgestemde dichters uit die tijd, opdat ook Jan Emmens de plek in de ge schiedenis krijgt die hij en zijn poëzie verdienen. Thérèse Cornips is een voorna me bron voor zo'n werk. Hoe belangrijk zij voor Van Geel was, blijkt uit de titel van zijn debuut: Spinroc en andere verzen. Spinroc: haar achternaam ach terstevoren. 'Het eerste gesprek,' schrijft Middag in het voorwoord, 'ging ook over het dagelijks le ven met Van Geel. En ook over Thérèse Cornips' eigen leven van daarvoor en daarna.' In die volgorde dus. Maar dan ver schuift heel langzaam zijn be langstelling. 'Tijdens de gesprekken diende zich vanzelf de gedachte aan om het oorspronkelijk bedach te boek over de bundel Spinroc uit te breiden tot een boek over het leven van Cornips zelf.' Zo werd dit ongewone boek niet de indirecte biografie van Van Geel, waar Middag voor op pad was gegaan. Het zijn de memoires geworden van de vrouw wier verhaal minstens zo intrigerend is. Het was in de nadagen van de punkrage, begin jaren tachtig dus, dat Fons Dellen voor het eerst op de radio te horen was. In korte tijd bouwde hij een sterke reputa tie op als gedreven presentator van VPRO-programma's op wat toen nog Hilversum 3 heette. Een reputatie gestoeld op een ei genzinnige muziekkeuze, in de tijd dat personality-radio nog zorgde voor avontuur op de zen der. Nu is er een eerste roman van Fons Dellen, Echte vrienden, waar dat verleden luid in doorklinkt. Het is het verhaal over hoe de le den van de legendarische Zwolse punkband Schmucks44 elkaar na jaren weer tegenkomen. Tom Derkcx, het alter ego van Del len, is bevriend gebleven met Bon- no, maar de vrijgevochten Ri chard en de knappe bassiste Mar va heeft hij uit het oog verloren. In de hoop hulp en steun te vin den, zoeken ze elkaar weer op. Ri chard zit in een Duitse gevange nis, Marva heeft een zoon die niet deugen wil. Veel misère; de Welt schmerz kent geen genade. In korte, elkaar snel afwisselende hoofdstukken serveert Dellen een lekkere road novel. Geen preten ties, weinig poespas en even recht toe rechtaan als een jukebox met Ramones-singles. Win nieuwe thriller van Nicci French Sportverhalen op het witte doek De zon schijnt er zelden. Maar op deze voorjaars dag heeft de nevel de strijd al vroeg verloren. Charles Lewinsky moet er nog aan wennen. Ter wijl hij zijn gezelschap slenterend rondleidt door zijn geboorte stad Zürich, houdt hij de winterjas aan. De wandeling voert door smalle straatjes, langs de geur van koffie en versgebakken brood. En kijk: de schrijver houdt even stil bij een statig huis. Wisten we wel dat Lenin hier in 1916 een jaar heeft gewoond? Verder, want hij weet nog een plein op een heuvel vanwaar het uitzicht over de stad, die wordt doorsneden door de rivier, adem benemend is. Even pauzeren op een muurtje, een tussen stop op weg naar Museum Strauhof. In het kleine literatuurmuseum gaat hij voor naar de eerste verdieping. Hier is een expositie ingericht rond Het lot van de familie Meijer, het vuistdikke familie-epos waarmee Char les Lewinsky bijna tien jaar geleden inter nationaal doorbrak. Zürich is de stad van Charles Lewinsky (69). Hij komt graag in Nederland, vertelt hij een middag eerder aan de koffie bij café Chez Andy. Een onverwacht vrolijk hippie café in een van de statigste buurten van de stad; hij woont om de hoek. Jammer eigen lijk dat het gesprek niet in Amsterdam plaatsvindt, bedenkt hij ineens. „Had ik lek ker kunnen joggen langs de grachten." Hij droomt even weg. „Vroeg in de mor gen, als de stad nog slaapt. Ene gracht op, terug via de ander. Precies een half uur." Hij meet de tijd af aan zijn mp3-speler. „Ik luister altijd naar een aflevering van een Engelse comedy tijdens het lopen. Die duurt precies een half uur. Ik moet wat en tertainment hebben. Joggen is zó saai." Lewinsky toont zich niet alleen in zijn ro mans een groot verteller. Met hetzelfde ge mak zet hij zijn talent ook in voor toneel, televisie of film. In zijn roman Alleen maar helden, die vandaag verschijnt, combineert hij alles. Het verhaal draait om een kleine filmploeg die Berlijn ontvlucht, zoge naamd om een propagandafilm voor de na zi's op te nemen. De ploeg trekt naar Kas- telau, een dorpje in de Beierse Alpen dat al snel door sneeuw van de buitenwereld is af gesneden. Als de nederlaag van de Duitsers zich begint af te tekenen, wordt de film een verzetsfilm. Maar wordt er wel ge draaid of moeten de dorpsbewoners dat al leen geloven? Wat is waar en wat is gelogen? In een ver haal dat uiterst geraffineerd is gecompo neerd, onderzoekt Lewinsky de kracht van de leugen. Een verhaal verteld in puzzel stukjes. Werkelijk alles draait en draait in zijn jongste roman. Hij weet zelfs de vraag op te werpen of Alleen maar helden is geïn spireerd op een werkelijk verhaal, of dat hij de werkelijkheid naar zijn hand heeft ge zet. De constructie noemt hij zelf het zwaan-systeem. „Als je een zwaan ziet Op de online boekencommunity Dizzie.nl vind je nieuws, tips, inter views en informatie over boeken en schrijvers. Je kunt er je mening delen. Naast recensies en blogs tref je er ook de nieuwste titels aan. Ga naar Dizzie.nl ROMAN ACTIE door Theo Hakkert Fons Dellen - Echte vrienden. 224 blz. De Geus, 17,95 euro. Van auteurspaar Nicci French is de nieuwe thriller Denken aan vrijdag verschenen. In dit boek, uit de Frie da Klein-reeks, wordt de psycho therapeute aan een moord gekop peld. Win deze thriller via Dizzie.nl NIEUWS Sportverhalen doen het niet alleen goed op papier, maar ook op het wit te doek. De verfilming van Ventoux gaat komende maand in première. Het succesboek Kieft volgt later. Op Dizzie.nl meer daarover. Een verhaal in door Marjon Kok •7K

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18