De bril van Boutens DIZZIE 17 Ooit hadden alle Zeeuwse eilanden hun eigen streekdracht. In West-Zeeuws- Vlaanderen zijn ze er zuinig op. Fotograaf Louis Drent portretteerde de nostalgie. Vader en dochter Wagendorp komen in Goes De schaduw van Rusland Eindeloos ver is P.C. Bou tens in menig gedicht van onze aarde verwijderd. Het leven, het menselijk bedrijf is in zijn ogen een vergissing waarvan hij verlost wil worden. 'Liever vandaag dan morgen ga 'k/ Dees dool uit tusschen droom en vaak,' verklaart hij ergens. Het is niet eens het hooghartige idee maar de gezwollen formulering die zo afschrikt. Regel één voor deze dichter was: verstik iedere emo tie, zelfs elke observatie onder een deken van gekunstelde taal. Als hij kijkt, gewoon naar een schip op de Schelde, ziet hij niet wat u en ik zien, maar 'zwart blik- kerwater' en 'om 't roerelooze roer sproeisprankt het diamanten gruis'. Wat was dat toch met de bril van Boutens? Ik keek hem laatst nog eens goed in de blauwe ogen, in de eenzaamheid van de kluis van de Zeeuwse Bibliotheek. Daar hangt een portret van hem uit 1923, met veeldelig pak, sigaar, das speld. Het leek na een poosje of hij, door die alles vervormende bril net niet knipoogde, in elk ge val was er een soort grijns. De def tige dichter was handig in geldza ken en werd een soort vakbonds leider voor letterkundi gen. Voor de auteurs rechtenorganisatie BU- MA dichtte hij: 'Geen vogel kan van louter fluiten leven. Die van muziek geniet moet hier zijn penning ge ven.' Hij, die zoveel ver hevens had geleerd op het gymnasium in Mid delburg, had duidelijk ook iets opgestoken van zijn vader, een Middel burgse middenstander. Na die grijns herlas ik zijn Verzamelde lyriek en vond tussen al het dia manten gruis wel dege lijk echte edelstenen. Als je oplet, ontmoet je zelfs in plaats van een valse priester een echt mens, 'van huis een Zeeuwsche jongen'. Hij is de auteur van enke le van de opmerkelijkste Zeeuwse gedichten, vooral in Domburg mo gen ze hem dankbaar zijn vanwe ge onder meer 'Domburgsch uit zicht'. Maar het hoogtepunt is zijn 'Nieuw Zeeuwsch Geuzen lied' uit 1926, een nog steeds actu eel advies aan de agressieve Ant werpse havenbaronnen: 'Maar Zeelands polders ondergraven/ Is niets dan roekloos kinderspel.' Mag dat portret uit de kluis en mogen die regels ergens op een heel zichtbaar bord? P.C. Boutens stond en staat wel degelijk stevig op Zeeuwse bodem. broeken. Maar dat neemt niet weg dat die oude spullen voor desintegratie be hoed mogen worden. De fotoserie straalt op een speciale manier het ple zier en de huiselijkheid van vroeger uit. Een vertekend beeld ongetwijfeld - er was veel armoede - maar je krijgt toch het gevoel dat we maar zuinig op die ei gen dracht moeten zijn. Voor wie niet elke muts en boezeroen kan benoemen, zou wat uitleg best wel kom zijn geweest. Hoe heten al die kle dingstukken, van welke stoffen zijn ze gemaakt, bij welke gelegenheden wer den ze wel en niet gedragen? Elk Zeeuws eiland had een eigen dracht. Wat maakt de West-Zeeuws-Vlaamse anders? Door goed en lang te kijken kun je wel wat ontdekken. Maar wie zou hier nou niet het naadje van de kous willen lezen? Een fotoboek - qua formaat echt een boekje - vol met in dracht geportretteerde leden van de stichting tot behoud van de Cadzandse Dracht. Kneuterig, zou je denken. Maar dan hou den we geen rekening met Louis Drent. De in Oostburg gesettelde fotograaf weet - hoe geënsceneerd de situaties ook mogen zijn - toch heel natuurlijke portretten te maken. De leden van de Stichting zijn nogal kort van stof. Ze vertellen dat de club in 2010 werd opgericht, dat er wat werd rondgezeuld met een collectie oude kle ren en dat er nu onderdak is gevonden in museum De Karrekasse in Nieuw- vliet. Het is een dode verzameling, nie mand draagt meer die zware rokken en VRIJDAG 24 APRIL 2015 Wagendorp Bert Wagendorp DOE MEE MET UW EIGEN VADER-DOCHTER FOTO LEZING LAURA STARINK Bert en Hannah Wagendorp presenteren donderdag 7 mei hun Vader Dochter boek in boekhandel Het Paard van Troje in Goes. Ze vertellen vanaf 19.30 uur over vaders en dochters, beroemde vaders en dochters, vaders en dochters in poplied jes, en nog veel meer. Bert Wagendorp is bekend als columnist van de Volkskrant en auteur van het boek Ventoux. Hannah zit op de Schrijversvakschool en is colum niste. Anthoni Fierloos van het Paard van Troje roept iedereen op vader-dochter fo to's te sturen naar info@paardvantroje.nl. Onder de inzenders wordt een boek ver loot. De inzenders die de lezing bezoe ken ontvangen een afdruk van hun foto. Laura Starink (1954) geeft dinsdag 28 april een lezing in Porgy Bess Terneu- zen. Ze was journalist en schreef boeken over Rusland en haar Duitse wortels. Nu presenteert ze: De schaduw van de grote broer - over hoe de geschiedenis na dreunt in Poetins voormalige wereldrijk. Aanvang 20 uur, toegang 10,-. ZEEUWSE SCHRIJVERS door Mario Molegraaf P.C. Boutens (1870-1943) Verzamelde lyriek, 2 delen, 1968 De Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg heeft de grootste collectie Boutensiana Zuinig op de eigen dracht door Jan van Damme beeld Herinneringen in beeld Drukkerij Durenkamp en Stichting tot behoud van de Cadzandse Dracht fotografie Louis Drent formaat 15 x 15 cm 72 pagina's 13,50 euro Leden van de Stichting tot behoud van de Cadzandse dracht tonen hun collectie, foto's Louis Drent

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17