4ÖT iSLi ECONOMIE 15 WONINGMARKT Ooit was een huis in Amsterdam of Utrecht goedkoper dan elders. Nu zijn die steden schier onbetaalbaar. Ben je single? Koop dan nu! Gezin moet goed rondkijken Drenthe heeft alles tegen UTRECHT - Amsterdam en Utrecht groeien uit tot haast onneembare vestingen op de Nederlandse wo ningmarkt. Beide steden zijn nu al veel duurder dan de rest van Ne derland, en het verschil zal alleen maar groeien. Dat voorspelt ING Bank. De ko mende jaren stijgen de prijzen in de noordelijke Randstad door, met minimaal 2 procent per jaar. Het wordt daarom steeds moeilij ker om met een modaal inkomen nog een huis te kopen in Amster dam of Utrecht, zegt ING-eco- noom Rico Luman, zeker in het centrum. De stadscentra worden uitvalsbases voor de rijken. Ook in andere steden zal de prijs van woningen stijgen, maar het verschil is dat Amster dam en Utrecht nu al heel duur zijn. Een doorsnee woning in Amsterdam is 43 procent duur der dan het Nederlands gemiddel de, en een woning in Utrecht 9 procent. Huizen in Den Haag zijn juist 21 procent goedkoper, en in Rotterdam zelfs 28 procent. Een gemiddeld huis in Amsterdam kost ruim een ton meer dan in Rotterdam; 292.000 om 184.000 euro. ING voorspelt dat dat ver schil de komende tijd nóg groter wordt. Er was een tijd dat een gemiddeld huis in 'de grote stad' goedkoper was dan een gemiddelde woning in Limburg of Brabant. In 1995 la gen de huizenprijzen in de stad Utrecht 9 procent lager dan in de rest van Nederland, en in de pro vincie Limburg juist 1 procent ho ger. Niet zo vreemd: huizen in de stad zijn kleiner, en de tuin er omheen al helemaal. Hoe anders zijn de cijfers nu, twintig jaar later. Utrecht is in middels een stuk duurder dan de rest van Nederland, en Limburg bijna 20 procent goedkoper. ING voorspelt in een gisteren gepubli ceerd rapport dat de verschillen tussen stad en achterland alleen maar groeien. De belangrijkste reden zit in de bevolkingsontwikkeling. In ste den zijn mensen gemiddeld vrij jong. Daardoor neemt het aantal huishoudens de komende jaren sterk toe, soms met meer dan 10 procent. Dat leidt tot meer vraag naar huizen en hogere prijzen. Op het platteland is de trend om gekeerd. „Het zou goed kunnen dat een appartement in Utrecht op een gegeven moment duurder is dan een vrijstaand huis in Over ijssel", zegt Rico Luman, eco noom bij ING. „Je zult zien dat er mensen zijn die ervoor kie zen om daarom juist in de provin cie te gaan wonen. Je moet dan misschien verder reizen, maar hebt veel meer waar voor je geld." De trend is overigens niet alleen in de Randstad zichtbaar. Neem Groningen: waar de stad de ko mende jaren zal floreren, blijft de rest van de provincie achter. Ook in Gelderland nemen de verschil len tussen de steden Arnhem en Nijmegen en de rest van de pro vincie toe. In de écht dure steden - Amster dam en Utrecht - komt de betaal baarheid van woningen ondertus sen steeds meer in het geding. Ook fatsoenlijke huurwoningen zijn er schaars en duur. Wonen in die steden is niet meer voor ieder een bereikbaar. „Of dat erg is? Daar gaan de be leidsmakers over", zegt Luman. „Maar ik kan me voorstellen dat betaalbaarheid wel onder werp van gesprek wordt." VERSCHILLEN OP DE WONINGMARKT GROEIEN 2% Nijmeegse starter, alleen staand, nog geen idee waar hij over tien jaar woont, maar kan nu wel een woning kopen. Je bent jong, de wereld ligt aan je voeten en je bent helemaal klaar met die Nijmeegse studenten kamer waar je nu al veel te lang in zit. Een eigen keuken en douche, dat is wat je zoekt. Een tuin? Hoeft niet per se. Het ad vies op basis van de voor spellingen van ING is in dit geval kraakhelder: koop een woning, doe dat snel, en doe dat in een stad van allure. Dat kan Amsterdam of Utrecht zijn, maar net zo goed ho metown Nijmegen: ook daar wordt een prijsstij ging voorspeld van meer dan 2 procent per jaar. Jon ge (studenten)steden heb ben de toekomst. Huishou dens worden hier kleiner en dat stuwt de vraag naar compacte woningen. Huren is duur en er is niet genoeg nieuwbouw om de extra vraag op te van gen. Bezitters van een klei ne woning zitten dus in een gunstige positie. De starter in kwestie doet er, als dat kan, goed aan zo'n woning te bemachtigen. „In dit geval is een wo ning nog echt een investe ring", zegt ING-econoom Thijs Geijer. „Binnen een paar jaar kan het huis met winst worden doorver kocht." Utrechts stel van in de der tig, met kind en uitbrei- dingswensen. Heeft finan ciële ruimte om een stap te maken. Wie al iets ouder is en een gezin wil, heeft meer noten op zijn zang. Een fijne stad is leuk, maar het huis moet meer bieden dan een krap balkon en twee slaapkamer tjes. Een tuin, bijvoorbeeld, en een parkeerplaats. Nog een vereiste: het moet geschikt zijn voor een lange periode. Verhuizen met op groeiende kinderen heeft niet de voorkeur. In dat ge val is het niet onverstandig om wat verder te kijken dan de eigen stad. Utrecht is populair en daarom duur. „Een normale tussenwo ning in Utrecht-Oost kost inmiddels tussen de drie en vier ton", zegt Mark Renke- ma, makelaar in Utrecht. „Als je zo'n exemplaar te koop zet, kun je bij de tele foon gaan zitten. De men sen staan in de rij." Gevolg: de prijzen lopen al leen maar verder op. Zo'n 60 kilometer naar het noor den, rond Apeldoorn, kun je voor dezelfde prijs nu al een vrijstaand huis kopen. Of hetzelfde huis voor véél minder geld. Drenths echtpaar van in de vijftig, kinderen zijn het huis uit, wil kleiner gaan wonen. Je zult maar in Klaziena- veen wonen en een groot vrijstaand huis hebben dat je wil verkopen. Dan weet je één ding zeker: de kans dat je de jackpot vangt is voorlopig verke ken. Drenthe heeft alle de mografische trends te gen, en de woningprijzen zullen het huidige niveau in de nabije toekomst niet ontstijgen, voorspelt ING. Zeker vrijstaande woningen hebben het moeilijk. Dat geldt niet al leen voor Drenthe. Alle krimpregio's, alle platte landsregio's eigenlijk, zit ten in hetzelfde schuitje. Waar het aantal singles, jonge paren en alleenwo nende ouderen de komen de jaren groeit, neemt het aantal gezinnen met kin deren juist af. Daarbij is er ook nog eens een trek naar de stad, die voorlo pig niet zal stoppen. Het maakt de perspectie ven voor de woning markt op het platteland erg matig. Die bestaat na melijk voor een bovenge middeld groot deel uit vrijstaande koopwonin gen. Wie zo'n huis heeft en wil verhuizen zal daarom zeer bescheiden moeten blijven bij het vaststellen van de vraagprijs. Betere tijden zijn niet in zicht. VRIJDAG 24 APRIL 2015 Huizenprij s steden loopt steeds verder uit de pas door Sander van Mersbergen I foto's Robin Utrecht/ANP, Stijging van de gemiddelde huizen prijs per jaar tot aan 2025 Meer dan 2% Circa 2% Minder dan 2% ftt Tot 2025 stijgt de gemiddelde huizenprijs met 2% per jaar VMID VdiHïM FRAGILE ERKEND VERHUIZER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15