Chilenen vluchten voor Calbuco Westerse gijzelaars gedood Petitie tegen vereren bij drone-aanval Amerikanen fascistoïde Oekraïners 10 BUITENLAND Zo'n duizend kilometer van de hoofdstad Santiago zorgde dat voor een enorm schouwspel, in clusief elektrische ontladingen. Maar ook voor vluchtende men sen. Vierduizend Chilenen wer den uit een gebied tot 20 kilome ter van de berg geëvacueerd. Er zijn nog geen meldingen van slachtoffers of vermiste personen. De Calbuco heeft de afgelopen tijd niet laten blijken op het punt van uitbarsten te staan. Gevolg van de eruptie is een kilo- metershoge aspluim die in ooste lijke richting, naar Argentinië, drijft. Vliegmaatschappijen heb ben vluchten van en naar Puerto Montt, de grootste stad in de om geving, voorlopig gestaakt. De as kan in de motoren van vliegtui gen een ravage aanrichten. De Canadees Trevor Moffat woont tien kilometer van de vul kaan. „Het geluid leek op dat van een enorme traktor die voorbij kwam", vertelt hij. „Veel dingen beefden, er was een diep gerom mel in de aarde. We lieten alles uit onze handen vallen en gingen er met kinderen en de hond van- door in de auto. Veel buren ston den buiten te kijken, het voelde beetje aan als Armageddon (einde der tijden)." Chilenen zijn gewaarschuwd voor lahar. een snel bewegende modderstroom die ontstaat als het gestolde of gesmolten magma in contact komt met rivieren. Er wordt ook gewaarschuwd voor he te as die uit de hemel komt vallen als de aswolk op zijn plek blijft hangen en instort. De temperatu ren in die wolk kunnen extreem hoog zijn en alles vernietigen. De actie vond plaats bij de grens tussen Afghanistan en Pakistan. De dode gijzelaars zijn een Ameri kaan en een Italiaan. Ze waren ontvoerd door strijders van al-Qaeda en werden vastgehou den in een kamp dat door de VS werd aangevallen. Het Amerikaan se leger wist niet dat de gijzelaars daar werden vastgehouden, aldus het Witte Huis. Hoe de aanval in zijn werk ging, is niet bekendgemaakt. The Wall Street Journal berichtte gisteren dat het om een aanval met een of meer onbemande vliegtuigjes (drones) ging. Het zou voor het eerst zijn dat door een dergelijke aanval ook gijzelaars zijn getrof fen. De Amerikaanse regering heeft haar spijt betuigd voor de dood van de Amerikaan Warren Wein- stein en de Italiaan Giovanni Lo Porto. Ze werden respectievelijk sinds 2011 en 2012 door de terreur beweging vastgehouden. Wein- stein werkte voor een Ameri kaans adviesbedrijf toen hij in de Pakistaanse stad Lahore werd ont voerd. President Barack Obama zei gisteren dat hij contact met de familie heeft gehad. „Ik neem als opperbevelhebber de volledige verantwoordelijkheid hiervoor", zei Obama. Van Lo Porto (39) is sinds 19 ja nuari 2012 niets meer vernomen. Hij verdween toen in de Paki staanse provincie Khyber Pakh- tunkhwa. Hij werkte voor de Duit se hulporganisatie Welt Hunger- Hilfe in die provincie. Door de actie van het Amerikaan se leger kwam ook een Ameri kaanse leider van al-Qaeda om het leven, Ahmed Farouq. Door een andere actie werd een andere Amerikaan, Adam Gahahn, uitge schakeld die zich bij al-Qaeda had aangesloten. Bijna zestig wetenschappers uit Duitsland, de VS, Canada, Oekraï ne, Turkije, Oostenrijk en Rus land verzetten zich tegen een drei gend verbod op het bekritiseren van historische, fascistoïde Oek raïense rebellenleiders. Boven dien veroordelen zij een wet, die het strafbaar maakt het 'criminele karakter van het communistische totalitaire regime in Oekraïne tus sen 1917 en 1991' te ontkennen. Volgens de opstellers is de vrij heid van meningsuiting in het ge ding. Bovendien dreigt een 'politi sering van de geschiedenis', schrij ven zij, waardoor het imago van Oekraïne schade kan oplopen. Het parlement wil ultra-nationa listische leiders, van wie Stepan Bandera, Andrii Melnyk en Ro man Sjoechevitsj de bekendsten zijn, uitroepen tot nationale hel den en hun organisaties vrijwa ren van kritiek. Zij gaven leiding aan de Oekraïense opstandelin- genlegers OOeN en OePA, die bij massaslachtingen in 1943 en 1944 in de regio's Wolhynië en Oost-Galicië vele tienduizenden - mogelijk honderdduizend - Polen vermoordden. Ook maakten zij zich, in collaboratie met de nazi's, schuldig aan pogroms. Volgens Oekraïnedeskundige Mare Jansen weerspiegelt de wet geving vooral de opvattingen van een meerderheid in West-Oekraï- ne. „Daar worden die nationalisti sche opstandelingen, die nog na het einde van de oorlog doorvoch ten tegen de communisten, ge zien als vrijheidsstrijders. Hun oorlogsmisdaden worden er geba gatelliseerd." De kwestie, die in Polen bijzonder gevoelig ligt, dreigt de betrekkingen tussen Warschau en Kiev te schaden. De uitbarsting van de Calbuco levert spectaculaire beelden op, mede door de elektrische ontladingen, foto Francisco Negroni/AFP SANTIAGO - Hij is 42 jaar stil ge weest, maar woensdagavond laat (Nederlandse tijd), kwam hij in eens tot uitbarsting: de Chileense vulkaan Calbuco. Uit een gebied tot 20 kilometer van de berg zijn circa 4.000 Chile nen geëvacueerd om dat het te gevaarlijk is. WASHINGTON - Bij een antiterreur actie door het Amerikaanse leger blijken in januari per ongeluk twee westerse gijzelaars te zijn gedood. Dat heeft de Amerikaanse regering gisteren laten weten. De omgekomen gegijzelde Warren Weinstein in 2009. foto EPA Obama betuigt spijt voor de dood van Amerikaan Warren Weinstein en Italiaan Giovanni Lo Porto door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Internationale Oekraï- ne-deskundigen roepen de Oek raïense president Porosjenko op twee wetten, die onlangs werden aangenomen door het Oekraïense parlement, te vetoën.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10