Verlaging maximum hypotheek valt slecht Verslijten Utrechtenaren meer matrassen dan Brabanders? 8 BINNENLAND RECHTSZAAK DIERENHANDEL Tophandelaar of topcrimineel? Woerdense dierenhandelaar staat terecht in megaproces. Dit blijkt uit onderzoek van de Amsterdam School of Real Estate (ASRE) in opdracht van make laarsvereniging NVM. Nu de Nederlandse woningmarkt amper een middensegment kent in de huursector, vallen starters die niet kunnen kopen tussen wal en schip, zegt hoogleraar woning markt Johan Conijn van de ASRE. Om de hoge hypotheekschuld in Nederland te beteugelen, wordt het maximaal te lenen hypotheek bedrag ten opzichte van de waar de van het onderpand in 2018 ver laagd naar 100 procent. Momen teel loopt een discussie of een ver dere verlaging wenselijk is. De koopstarter zal door een verde re verlaging veelal worden ge noodzaakt eerst te sparen, zegt Conijn. „De lengte van deze spaar periode hangt van verschillende factoren af. Een verlaging van het hypotheekbedrag naar 80 procent zal voor de gemiddelde starter lei den tot een spaarperiode van ruim vier jaar." Eerst sparen vereist ook alternatie ve huisvesting. Conijn: „Dit alter natiefis voor de gemiddelde koop- starter niet beschikbaar. Voor de sociale huursector gelden inko mensgrenzen. Het aanbod van ge liberaliseerde huurwoningen is te beperkt om de extra vraag van koopstarters op te vangen." Dat er een maximering bestaat is logisch om risico's op wanbeta ling te verminderen, beaamt Co nijn. „Maar het beperkt het con sumptiepatroon van huishou dens. Vooral bij starters." UTRECHT - Hij heeft naar eigen zeg gen connecties over de hele we reld en handelt al bijna 40 jaar in de meest uiteenlopende diersoor ten. Grote vraag is of hoofdver dachte Willem P. uit Woerden (53) wel op de juiste manier han delde in vogels zoals ibissen, fla mingo's en toerako's. Maar ook bijvoorbeeld in apen, eekhoorns en lijgers (kruising leeuw en tijger). En huisvestte hij alle dieren die hij thuis hield wel op de juiste manier? In het megaproces rond de dieren handel duiken de meest uiteenlo pende plaatsen van handeling op. Sommige dieren gingen vanuit Afrika richting Hongkong. Andere verkasten vanuit dieren tuinen in Bulgarije en Duitsland naar Dubai. En weer andere vlo gen uit Bahrein, Indonesië of Oe ganda naar onder meer Neder land. Volgens het Openbaar Ministerie (OM) verhandelden vier verdach ten wereldwijd zo duizenden die ren. Het OM verdenkt de mannen van heling en witwassen. Niet al leen inheemse, maar ook uitheem se en beschermde soorten zou den zijn verkocht. Honderden die ren die tijdens het onderzoek in beslag zijn genomen, verblijven op geheim gehouden locaties. Spil bij die handel zou P. zijn ge weest. De Woerdenaar was giste ren volop aan het woord, tijdens de eerste zittingsdag op de Utrechtse rechtbank. Waarschijn lijk zijn vier dagen nodig om de bijna 15.000 pagina's en 20.000 ge tapte telefoongesprekken over de periode van bijna drie jaar, tussen 2010 en 2012, te bespreken. De Woerdenaar heeft geen goed woord over voor de pogingen van het OM om hem opnieuw in de cel te krijgen. Hij gaf onder meer toelichting op het transport van veertig toerako's (vogels) die via Oeganda naar Hongkong moes ten. Bij dit transport, dat in Turkije strandde, kwam ook de 65-jarige vogelfanaat, medeverdachte Mat hijs van der S. uit Reuver in beeld. Hij ontkende betrokken heid en zou slechts een voor hem bekende vrouw in Oeganda heb ben geholpen met adviezen bij vo- gelhandel. Bij een ander vogeltransport naar Nederland zou sprake zijn van De onderzoekers brachten in kaart waar het aangeboden afval bij de milieustraat uit bestaat. Rot terdam en Utrecht werden verge leken met Roosendaal, Bergen op Zoom en Halderberge. Wat blijkt: in de twee grote steden bestond zo'n 20 procent van het aantal ki lo's afval uit matrassen, tegenover nog geen 14 procent in de Bra bantse gemeenten. Vanwaar die verschillen? Beleven inwoners van grote steden meer avonturen tussen de lakens? Of komt het omdat inwoners van kleinere steden minder slapen en daardoor langer met hun matras doen? Volgens Joke Henschoten van de landelijk opererende beddenstunt- keten Henschoten en Zonen moet de oorzaak worden gezocht in de inkomensverschillen tussen stad en platteland. „In grote ste den hebben de mensen geen cent te makken. Ze kiezen daarom vaak noodgedwongen voor een spotgoedkoop matras. Als dat een jaar meegaat, is het lang. Logisch dus dat in Rotterdam en Utrecht meer matrassen worden wegge daan." Directievoorzitter Ton Anbeek van beddengigant Beter Bed, waaronder ook Beddenreus valt, stipt nóg een andere mogelijk heid aan. „Mensen buiten de stad zijn over het algemeen ruimer be huisd en misschien bewaren ze daarom hun oude matras nog eventjes." Volgens Bart-Jan van der Stelt van INretail, de branche-organisatie voor onder meer slaapwinkels, speelt ook nog mee hoe makkelijk iemand van een oude matras af komt. In de ene gemeente haalt de vuilophaal 'm gratis op, in de andere is inleveren bij de milieu straat gratis en in wéér een ander moet daarvoor worden betaald." Nog altijd verdwijnt tussen de 65 en 75 procent van al het vuilaan- bod in de vuilverbrander. Dat per- centage kan volgens de onderzoe kers worden teruggeschroefd door het sorteerproces verder te verfijnen. Het achterliggende doel van de steekproef is na te gaan of en, zo ja, hoe de afvalinzameling beter kan worden ingericht. In milieu straten wordt afval zo veel moge lijk gesorteerd op materiaal. Toch eindigt nog altijd tussen de 65 en 75 procent van al het aanbod in de vuilverbrander. Dat percentage kan volgens de onderzoekers wor den teruggeschroefd door het sor teerproces nog verder te verfij nen. Hier hangt echter wel een prijskaartje aan, simpelweg om dat het in veel gevallen duurder is spullen te recyclen, dan ze te ver branden. De rechtbank in Utrecht tijdens de eerste zittingsdag. De man met de baard is Willem P. Helemaal links Mathijs van der S. illustratie Petra Urban Dierenhandelaar bijt NIEUWEGEIN - Een verdere verla ging na 2018 van het maximaal te lenen hypotheekbedrag voor wo ningen zal vooral potentiële koop- starters hard treffen. Afhankelijk van de mate van die verlaging zul len starters een groot aantal jaren moeten sparen voordat ze tot de koopsector kunnen toetreden. De koopstarter zal door een verdere verlaging veelal worden genoodzaakt eerst te sparen door Marco Gerling door Dénis van Vliet ROTTERDAM - Inwoners van Rotter dam en Utrecht zijn grootverbrui kers van matrassen. Tot die opmer kelijke bevinding komt adviesbu reau Tauw na een steekproef in op dracht van het Rijk. I foto Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8