Verkeerschaos blijft uit bij Kamp tegen omkeren bewijslast na beving 66 Elke gemeente moet een 6 BINNENLAND Tienduizenden medewerkers in de thuiszorg dreigen hun baan kwijt te raken. Een extra pot geld is niet genoeg. Ta DEN HAAG - Grote thuiszorgorgani saties willen dat staatssecretaris Martin van Rijn (Volksgezond heid, PvdA) ingrijpt in de thuis zorg. In een gezamenlijke open brief wijzen zij er op dat extra geld alleen geen soelaas biedt. Van Rijn 'mag niet langer wegkij ken van het sociale slagveld', stel len zij. Door bezuinigingen is het budget dat veel gemeenten beschikbaar hebben voor thuiszorg flink ge kort. Thuiszorgorganisaties zien zich genoodzaakt de tarieven te verlagen of mensen te ontslaan. Gisteren bleek dat de grootste thuiszorgorganisatie in Neder land, TSN Thuiszorg, het mes zet in het personeelsbestand. In ge meenten die bezuinigen op thuis hulp verliezen 650 medewerkers met een vaste functie. Daarnaast voorziening bieden voor mensen die het nodig hebben raken zo'n 1500 medewerkers met een tijdelijk contract hun baan kwijt. Circa 4300 van de 13.000 thuis zorgmedewerkers van TSN gaan er financieel op achteruit, soms fors. Wordt deze maatregel niet genomen, dan kan het bedrijf om vallen, stelt de directie. Volgens directeur Zion Jongstra gaat het om medewerkers die werk uitvoeren waarbij het door gemeenten geboden tarief veel la ger ligt dan de loonkosten. „TSN moet hier nu ruim 5 euro per ge werkt uur op toeleggen. Wij heb ben geen andere keus dan de lo nen te verlagen." Jongstra vindt dat veel gemeen ten de overheidsbezuinigingen doorvoeren 'op de meest schadelij ke wijze'. Hij en zijn collega's leg gen de schuld vooral neer bij het kabinet. In de open brief aan Van Rijn roepen vier thuiszorgreuzen hem op 'reële minimumtarieven' vast te stellen, zodat ze kostendek kend kunnen zijn. Ook moet Van Rijn gemeenten verbieden de een voudige thuiszorg te schrappen. Plaatsen als Kampen en Stadska naal hebben besloten de huishou delijke zorg de nek om te draaien. Maar het kan ook anders: Rotter dam wordt juist genoemd als ge meente die burgers blijft voor zien van huishoudelijke hulp. Vanavond gaan meerdere partijen om tafel met de staatssecretaris. Van Rijn: „TSN geeft aan dat ont slagen dreigen omdat er gemeen ten zijn die geen huishoudelijk hulp aanbieden. Dat kan echt niet het verhaal zijn, want elke ge meente moet een voorziening bie den voor mensen die het nodig hebben." Van Rijn benadrukt dat er een pot van 190 miljoen euro is, de Huishoudelijke Hulp Toela ge, om banen te behouden. Vol gens de organisaties biedt dat ech ter geen soelaas als gemeenten de hulp totaal schrappen of niet kos tendekkend werken. 1 De agenten voeren al weken actie voor een nieuwe cao met betere arbeidsvoorwaarden. De vakbon den willen een loonsverhoging van 3,3 procent en een hogere on regelmatigheidstoeslag. Daarnaast moeten agenten eerder met pen sioen kunnen vanwege het zware werk. Gisteren reden de actievoerders in een protestcolonne vanuit Gro ningen naar Limburg om aan dacht te vragen voor hun cao-con flict met minister Ard van der Steur (Justitie, WD). De politiewagens en -motoren re den met een gangetje van 60 kilo- meter per uur over de snelwegen. Omdat de voertuigen de hele breedte van de weg gebruikten, kon niemand passeren. Op som mige plaatsen ontstonden files tot zo'n 15 kilometer lengte. Wel kon den automobilisten langzaam blij ven doorrijden. PvdA en Partij voor de Dieren wil len de bewijslast omkeren, zodat de aardbevingsschade van men sen in Groningen sneller en beter zou kunnen worden afgehandeld. Nu moeten gedupeerden nog be- wijzen dat schade aan hun wo ning is ontstaan door een beving. Door de bewijslast om te keren zou de NAM (Nederlandse Aardo lie Maatschappij) moeten bewij zen dat schade niet is veroorzaakt door een aardbeving die het ge volg is van de gaswinning. De minister spreekt daar liever la ter dit jaar over als hij ook komt met voorstellen als reactie op de aanbevelingen van de Onder zoeksraad voor Veiligheid om za ken rond de gaswinning in Gro ningen anders aan te pakken. In de Tweede Kamer staan veel partijen sympathiek tegenover het plan van PvdA en Partij voor de Dieren, maar onder meer SP en D66 willen wel een oordeel van de Raad van State. Kamp wil dat ook en hij geeft aan dat hij mo gelijkheden blijft zoeken om de schadeafhandeling te verbeteren. 23 mannen bekennen seks met 16-jarige In de zedenzaak Valkenburg hebben 23 mannen bekend seks te hebben gehad met een toen 16-jarig meisje. Dat ge beurde in een hotelkamer. Tot nu toe heeft het OM zo'n zestig mannen verhoord. Minder dan tien mannen moeten nog ge hoord worden. Oorzaak explosie flat nog onbekend De oorzaak van de explosie van de flat afgelopen maandag in Heerlen is ook na twee da gen onderzoek door de politie nog niet bekend. Het onder zoek ter plekke is nu afgerond. Politie, justitie en gemeente be sloten tot verder diepgaand on derzoek. Toch geen 'Brits' vragenuurtje in Kamer Er komt toch geen vragenuurtje naar Brits voorbeeld, met de pre mier die elke week in de Tweede Kamer vragen beantwoordt. Plan nen daartoe zijn van tafel gehaald door het bestuur van de Tweede Kamer. Het was de bedoeling dat de premier voortaan in debat zou gaan met Kamerleden. 'Koningsontbijt nog steeds ongezond' Consumentenorganisatie Food- watch en het Voedingscen trum noemen het Koningsont bijt voor basisschoolleerlingen ongezond. Jumbo levert het ontbijt van onder meer volko renbrood, chocoladehagelslag, aardbeienjam, appelstroop, smeerkaas en smeerworst. Brand mogelijk aangestoken De brand in Purmerend die in de nacht van zondag op maan dag enkele panden verwoestte, is mogelijk aangestoken. De po litie heeft camerabeelden waar op te zien is dat iemand weg rent van de brand. Een aantal panden met woningen en win kels zijn verwoest. Slagveld in thuiszorg door Edwin van der Aa Martin van Rijn, staatssecretaris liakEi mrM DRIEBERGEN - Wel veel files, maar nergens echte problemen. De lang- zaamaan-acties van de politie op de snelwegen hebben niet tot de vooraf gevreesde verkeerschaos ge leid. De langzaamaan-acties waren wel merkbaar, maar zorgden niet voor chaoti sche taferelen Politiebureaus in heel Nederland gaan vandaag twee uur dicht DEN HAAG - Minister Henk Kamp (Economische Zaken) wil een ad vies vragen aan de Raad van State over het plan voor het omkeren van de bewijslast bij schade na aardbevingen in Groningen door de gaswinning. Kamp schrijft dat hij geen voordelen ziet in het om keren van de bewijslast. NAM zou moeten bewijzen dat schade niet is ontstaan door een aardbeving die het gevolg is van gaswinning MAASTRICHT HEERLEN foto Getty Images DEN HAAG AMSTERDAM PURMEREND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6