Betaalbare mode voor rolstoelers Brug voorkomt hinder Touwtrekwedstrijd in Croede serieuze zaak Volkstuin is er voor iedereen 26 ZEEUWS-VLAANDEREN JACHTHAVEN IN CADZAND-BAD Philippe Muylle van Yacht@Cadzand-Bad is blij met groot draagvlak voor aanleg van jachthaven. Rens Haanraads is één van de be zoekers. Hij is sinds zeven jaar aan een rolstoel gebonden. Voor de gelegenheid heeft hij een nette broek aangetrokken. „Kijk", wijst hij naar de achterkant van zijn broek, „die zakt vanzelf naar bene den. Thuis draag ik altijd jogging- kleding, maar je wilt ook wel eens wat anders aan." Jolanda Herman, door artrose vijf jaar geleden in een rolstoel te recht gekomen, heeft andere pro blemen. De mouwen van haar vestje zijn aan de onderkant aan het rafelen. Ze rolt haar rolstoel zelf, vandaar. Jolanda: „Dan is niet te voorkomen dat je mouwen gaan slijten." Marije van der Wint biedt uit komst. Ze deed mee aan een inno vatieproject van de provincie Gel derland, waaraan het idee is ont sproten goed zittende én betaalba- re mode te maken voor rolstoe lers. A Body Issue was geboren en De Zonnebloem werkt daar nu mee samen. Marije heeft een aan tal kledingstukken, ontworpen door Katja van Groningen, meege nomen naar Zuiddorpe. Een col bertjasje dat goed valt, dankzij een lange split aan de achterzijde. Broeken en jurken met extra plooien, waardoor ze beter zitten én blijven zitten. En, voor Jolan da, hemden met mouweinden van materiaal dat tegen een stoot je kan. A Body Issue kan de kleren ook nog tegen redelijke prijzen aanbie den, omdat ze in grote aantallen, als confectie, in China worden ge maakt. Dat beperkt wel het aantal maten. Die moeten dan ook heel goed kloppen. Marije trekt daar om met een scanner rond om de lichaamsopbouw van zoveel mo gelijk rolstoelers vast te leggen. Rens mag als eerste plaatsnemen. Hij juicht het initiatief toe, maar of hij de kleding ook iets voor hem is? „Ik heb het nooit aan ge had", stelt hij nuchter vast. Ik wil ook wel eens iets aan dat goed valt én netjes zit CADZAND-BAD - Opluchting. Zo omschrijft Philippe Muylle zijn gevoel nadat de Raad van State twee weken geleden de bezwaren tegen de aanleg van een jachtha ven bij Cadzand-Bad van tafel veegde. De laatste van vele hob bels werd daarmee genomen. Het zou ook wel heel erg zijn ge weest als de Raad van State een stokje had gestoken voor een ini tiatief dat zóveel draagvlak heeft in de regio, vindt Muylle. Hij is voorzitter van de raad van com missarissen van Yacht@Cadzand- Bad, een groep investeerders die de komst van de jachthaven finan cieel mogelijk maakte. „Die steun was echt een enorme stimulans. Er zijn momenten geweest dat ik dacht: dit lukt nooit." Complex was onder meer de poli tieke besluitvorming in de ge meente Sluis. Voor de aanleg van de haven was zo'n 4,5 miljoen eu ro nodig. De investeerders kregen ruim twee miljoen euro bij el kaar: de andere kosten moesten uit het Investeringsfonds Cad zand-Bad komen. Dat wordt ge voed door ondernemers en ont wikkelaars die bouwen in Cad- zand-Bad. De Sluise gemeente raad beslist echter, via een nogal ingewikkelde constructie, over de uitgaven ervan. „Het was span nend", blikt Muylle terug op die periode, zo'n drieënhalf jaar gele den. Uiteindelijk ging de raad, zij het niet unaniem, akkoord. En ook later, toen een groepje om wonenden naar de Raad van State stapte, zagen de initiatiefnemers een paar keer zwarte sneeuw. „De schouderklopjes en de bemoedi gende woorden waren op dat mo ment nét het duwtje dat ervoor zorgde dat we de handdoek niet in de ring gooiden", geeft Muylle aan. Het is wel logisch dat het draagvlak groot is, meent hij. Want de haven zorgt voor een enorme impuls. „Dat begint na tuurlijk met de jachteigenaren. Maar de aantrekkingskracht van de haven zal er ook voor zorgen dat er veel meer dagjesmensen naar Cadzand-Bad komen. Daar naast trekt het ongetwijfeld on dernemers die zich richten op de watersector. En het geeft de moge lijkheid om allerlei evenementen te organiseren." Al die zaken sa men bezorgen andere onderne mers weer net het benodigde duwtje om óók in de badplaats te investeren, vermoedt Muylle. De jachthaven krijgt zo'n 125 plek ken, voor vaste gebruikers en pas santen. De ruimte eromheen wordt uitdrukkelijk een publieke De schouder klopjes en de bemoedigende woorden waren nét het duwtje Cadzand-Maritiem De aanleg van Cadzand-Maritiem omvat kustversterking, de aanleg van een jachthaven en aankleding van de openbare ruimte in één project. In deze serie volgen we de ontwikkelingen. Vandaag: de jachthaven. plek, waar iedereen welkom is. „Op die manier hoort de haven straks ook écht bij Cadzand-Bad", legt Muylle uit. Eigenaar Yacht@Cadzand-Bad geeft de exploitatie van de jacht haven uit handen aan de Royal Yacht Club België (RYCB). Die heeft nu twee jachthavens in Ant werpen en één in Wolphaartsdijk onder haar hoede. Muylle: „Bij ons ontbreekt de kennis om een jachthaven te beheren, dus heb ben we eens goed om ons heen ge keken. Het voordeel van de RYCB is dat die ervaring heeft in zowel Nederland als België. Bovendien is het een stichting. Het belang van de leden gaat dus boven winst maken." Als de aanleg volgens planning verloopt, is de haven over een jaar klaar. De Combinatie Cad zand-Bad voltooide be gin deze week de tijdelij ke brug tussen de twee bestaande strekdammen op het werkterrein van 'Cadzand Maritiem'. Zo hoeft vrachtverkeer richting de westelij ke strekdam niet over de openba re weg te rijden. Voordat de aan leg van de nieuwe strekdammen kan beginnen, moet eerst het on derzoek naar niet-gesprongen ex plosieven zijn afgerond. Dat is nog steeds bezig. Tussen die nieu we dammen wordt later de jacht haven aangelegd. Ondertussen worden wel regelmatig stenen aangevoerd. Die worden aan wal gebracht via de tijdelijke losdam, die net onder de kust is aange legd, en opgeslagen in depots op het strand. Daarnaast is ook de vernieuwing van de duinpaden rond het toekomstig havengebied in volle gang. Er komen geschei den paden voor voetgangers en fietsers. Het westelijk deel, ter hoogte van de hotels Noordzee en De Wielingen, is bijna klaar. Aan de oostkant wordt volop gewerkt. Kinderen geven zaterdagmiddag alvast een voorproefje. Voordat ze het strijdtoneel op de velden van voetbalvereniging Groede mogen betreden, worden ze eerst gewo gen. Elk team mag zeker niet meer dan tweehonderd kilo we gen. Om 14.00 uur klinkt het eer ste startsignaal. Aan het einde van de middag, van af 17.00 uur, komt het er echt op aan. Volwassen teams moeten dan paraat staan om gewogen te worden. De limiet per team is 450 kilo. Voor iedere vrouw mag daar vijftien kilo bij. Zo hebben vrou wen een streepje voor. Om 18.00 uur begint het spektakel. De Grote Groese Touwtrek Straat Prijs vindt gewoonlijk op Ko ningsdag plaats. Daar is dit jaar niet voor gekozen, 'vanwege de moeilijke maandag waarop Ko ningsdag 2015 plaatsvindt', meldt de organisatie. Door te kiezen voor zaterdag 25 april, kan ieder een dinsdag weer fit naar het werk, wordt ook nog aangegeven. Zo serieus is het dus. HULST - Burgemeester Jan-Frans Mulder heeft gisteren op het Gal genveld in Hulst de Volkstuin voor Elkaar geopend. De tuin is een initiatief van stichting Hulst voor Elkaar en is er voor iedereen die wil tuinieren. Ieder die wil, kan een perceeltje grond adopteren en er groente verbouwen, aldus Ellen Verstra ten van Hulst voor Elkaar. „Er doen ook verschillende instanties aan mee, zoals Emergis." Op een gedeelte van de tuin worden krui den verbouwd en bloemen ge plant. Ook is er een waterpomp, gemeenschappelijk tuinhuis en zijn er insectenhotels en bijenkas ten. Er zijn nog tuintjes beschik baar. Wie interesse heeft, kan zich melden via 0114-684700. SP WUsrU'Nl% Om de juiste maten voor confectiekleding voor rolstoelers vast te kunnen stellen, maakt Marije van der Windt scans van de lichaamsopbouw van rol stoelers, zoals woensdag in Zuiddorpe van Rens Haanraads uit Axel; rechts assistente Rosalie van Essen, ROC-studente mode. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf ZUIDDORPE - Hè, hè, eindelijk wordt er aandacht besteed aan kle ding voor mensen die elke dag in een rolstoel moeten zitten. In het gebouw van SOKA Plus in Zuiddor pe heerst woensdag haast een op gelucht gevoel. De Zonnebloem-af deling Axel heeft de Zeeuwse pri meur. Marije van der Windt uit Arn hem presenteert kleding, speciaal ontworpen voor rolstoelers. 'Af en toe dacht ik: door Martijn de Koning Rens Haanraads Philippe Muylle CROEDE - In Croede vindt zaterdag niet zomaar een touwtrekwedstrijd plaats. De felbegeerde Grote Groe- se Paptoarte wacht de winnaars als prijs en dat vraagt een serieuze aan pak. ontmoeting Burgemeester Jan-Frans Mulder opent de Volkstuin voor Elkaar. Achter hem Ellen Verstraten van Hulst voor Elkaar, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69