'Ik weet van iedereen hoe ze hun eitje willen' 'Week van de Zee' zit barstensvol Vlissingen duikt nog dieper in rode cijfers Zeeuwse meisjes zijn nauwelijks te porren voor een toekomst in de techniek. 24 ZEEUWS-VLAANDEREN MEISJES EN TECHNIEK Liefs uit Walsoorden "T olanda Baart (45) uit Walsoor- I den weet veel. Heel veel. I Noem maar eens een wille- keurige medewerker van Pabo op en zij lepelt moeiteloos op hoe hij zijn spiegelei graag eet. En de krokettenliefhebbers? Zullen we er even een papiertje bij pakken en een lijstje opstellen? Baart bereidde met liefde maaltij den voor de medewerkers. Ze stond bekend om haar gerechten met scampies en torenhoge tosti's met verse groenten. Maar op een gegeven moment begon het toch te knagen; het werd tijd voor iets anders. „Op maandag was er to matensoep, op woensdag en vrij dag een gefrituurde snack. En op maandag ook een spiegelei. Op een gegeven moment wist ik pre cies hoe iedereen zijn ei wilde hebben. Dat eitje verraadde trou wens ook geheimen. Zodra een vrouw opeens geen snotterig ei meer wilde hebben, wist ik ge noeg: die was zwanger. De part ner wist dat, de huisarts. En ik. Ik zei er nooit iets over, soms gaf ik hooguit een knipoogje. Ik kan heel goed zwijgen over wat ik hoor en zie." Die eigenschap leidde haar ook naar een nieuwe rol bij Pabo. Ze werd gevraagd als administratieve kracht op de afdeling Personeel en Organisatie. Later breidde haar rol uit. Zo is ze nu onder meer verant woordelijk voor de urenregistratie van Pabo en Christine LeDuc. „Toen ik de overstap maakte, ben ik eerst nog een tijdje vliegende keep geweest. Op mijn verzoek, zodat ik alle afdelingen eens van dichtbij kon bekijken. Want eigen lijk zat ik vastgeroest aan de kanti ne. Ik kende de mensen van ons bedrijf wel, maar het bedrijf zelf na al die jaren nog niet. Daar waar het druk was, sprong ik bij. Dat doe ik trouwens soms nog. Ik vind het geweldig om te helpen in stands op de Huishoudbeurs en Karna Sutrabeurs. Als ik, als cij fertjesmedewerkster, dan ook nog eens een product verkoop kan ik mijn lol natuurlijk niet op." De sleur van soep, frikandellen en broodjes kaas heeft plaatsge maakt voor een bijzonder dynami sche omgeving. Met vijf krachten houdt Baart zich bezig met alle personele zaken. „Ons motto is 'never a dull moment'. Geen dag is hetzelfde. Of beter, geen uur is hetzelfde. Een telefoontje kan de hele dagplanning in een keer over hoop gooien. Dat maakt deze functie zo ontzettend boeiend." VLISSINGEN - Meiden in Zeeland kiezen veel minder vaak voor een technische studie dan meiden uit de rest van Nederland. Vandaag zetten bedrijven in het hele land de deuren open, in de hoop toe komstige vrouwelijke techneuten te werven. Mary Remijnse is coör dinator 'Zeeuwse meiden en tech niek' voor het Technocentrum Zeeland. Het centrum houdt van daag samen met de HZ een zoge heten 'high tech tea' voor meisjes. Hoe komt het dat in Zeeland weinig meisjes voor techniek kiezen? „Zeeland is een traditionele pro vincie. De klassieke rolverdeling tussen man en vrouw komt nog vaak voor. Daarnaast worden veel technische opleidingen die meis jes interessant vinden niet in Zee land aangeboden: mode en textiel bijvoorbeeld, of in de gezond- MEIDEN IN DE TECHNIEK heidszorg. Meisjes vinden het leuk om te ontwerpen, te commu niceren en samen te werken." In welke opleidingen zit het pro bleem vooral? „Hoe hoger het opleidingsniveau, hoe meer meisjes voor techniek kiezen. Op de technische vmbo- en mbo-opleidingen zitten heel weinig meisjes. Op havo en vwo kiezen veel meisjes een technisch profiel. Dat doen ze vaak om alle opties open te houden. Vervol gens kiezen ze toch voor bijvoor beeld geneeskunde. Ik ken zelfs een meisje met een technisch pro fiel dat communicatie ging stude ren. Terwijl daar geen werk in te vinden is! In de techniek heb je bijna gegarandeerd een baan." Waarom is het belangrijk om meis jes te interesseren voor techniek? „Er dreigt een groot tekort aan technici in Zeeland. Veel tech nisch personeel gaat over een aan tal jaar met pensioen. Om dat te kort op te vangen hebben we aan jongens alleen niet genoeg. Er zijn meer meisjes die techniek leuk vinden, maar ze weten vaak niet welke studies er zijn en wat die inhouden. Ze denken dat wer ken in de techniek zwaar en vies is. We willen voorkomen dat ze bij voorbaat zeggen: 'dat is niks voor mij'." Hoe pakken jullie dat aan? „Goed voorbeeld doet volgen. Meisjes hebben daarom meer rol modellen nodig in de techniek. We leiden techniekambassadeurs op. Zij werken bij bedrijven en ge ven rondleidingen aan scholen. Daarnaast geven we de glossy Girl's Future uit, die we uitdelen op middelbare scholen. In het blad vertellen meisjes over hun technische opleiding. Het zijn leu ke, normale meisjes die maar een paar jaar ouder zijn dan de doel groep. Ik ken een meisje dat door die glossy de opleiding maritiem officier is gaan doen. Het aantal Zeeuwse meisjes in de techniek is licht gestegen. Percentueel is het weinig, maar in de afgelopen vijf jaar kozen toch bijna driehonderd meisjes extra voor een technische opleiding." De voornaamste oorzaak is dat de rijksoverheid volgend jaar aan zienlijk minder geld (1,15 miljoen) aan Vlissingen geeft. Dat is het ge volg van een herverdeling van de uitkeringen uit het landelijke ge meentefonds. Vlissingen krijgt - net als andere Zeeuwse gemeen ten en de provincie - ook een for se tegenvaller voor de kiezen, om dat nutsbedrijf Delta slechter pres teert. Dat scheelt 1,1 miljoen euro aan winstuitkering. Terwijl Vlissingen fors moet be zuinigen, heeft de gemeente wel tien vacatures opengesteld voor hoge beleidsfuncties, onder meer op financiën, verkeer en juridi sche zaken. Dat lijkt minder te genstrijdig dan het is, volgens wet houder Dick Verboom. „Als je eni ge boekhouder op de afdeling fi nanciën wegvalt, heb je een nieu we nodig", stelt hij. Ondertussen ligt er wel een opdracht om vijf tien procent op personeelskosten te besparen. In 2016 moet die uit gevoerd zijn. Komende zaterdag en op 2 en 9 mei zijn er begidste wandelingen door de Zwarte Polder bij Nieuw- vliet. Aanstaande zaterdag en zon dag en op 9 mei kan iedereen op eigen gelegenheid een puzzel- tocht lopen langs het brillenpad in de Cadzandse duinen. Zondag vanaf 14 uur kunnen liefhebbers vogels spotten in de Sophiapolder bij Oostburg. Op 29 april om 19 uur wandelt een gids over de wal len van Retranchement. Op 29 april en 6 mei kunnen kin deren strandjutten bij Cad- zand-Bad, en diezelfde dagen is er sleepnetvissen vanuit de haven in Breskens. Vanaf daar vertrekt op 1 mei ook een vaartocht over de Westerschelde. Diezelfde dag gaat een gids met 'vroege vogels' vanaf 5 uur 's ochtends op zoek naar nachtegalen in de buurt van Het Zwin. Hobbyfotograferen kunnen zich 2 mei uitleven tijdens een work shop bij Nieuwvliet, en op 3 en 10 mei zijn er strandwandelingen bij Groede. Een gids neemt 3 en 8 mei wandelaars mee op een tocht door de Zwinduinen, en 10 mei over het strand bij Cadzand-Bad. Kinderen kunnen 6 mei een zand- schilderij maken. Op 7 mei kan ie dereen haaientanden zoeken na bij Het Zwin. Verder kan van 24 april tot 10 mei elke dag vanuit Sluis een fietsroute langs Het Zwin worden verreden. Wie lie ver wandelt, kan vanuit Groede dagelijks een puzzeltocht van tien kilometer lopen. Het volledige Zeeuws-Vlaamse programma en alle informatie is te vinden op de website www.na- tuurenzo.nl. In België doen alle kustgemeen- ten mee aan de 'Week van de Zee'. De Vlaamse activiteiten, waaronder een aantal net over de West-Zeeuws-Vlaamse grens, zijn te vinden op www.weekvan- dezee.be. In de polder bij Walsoorden werken zo'n 200 mensen bij Beate Uhse, een van de grootste erotiekbedrijven van Europa. Wij geven u in deze rubriek een kijkje achter de schermen, door Raymond de Frel Het is zwaar en vies, denken ze door Cornelleke Blok ■I Mary Remijnse van het Technocentrum Zeeland. Landelijk Zeeland In Zeeland kiezen minder meiden voor technisch onderwijs dan landelijk Cijfers la ten het percentage zien van de meiden die voor techniek kiezen od vmbo od havo op vwo Jolanda Baart had het na vijftien jaar wel gezien in de kantine en greep haar kans op de afdeling Personeel en Organisatie, foto Camile Schelstraete op mbo totaal infographic Rolant Quist bron DUO VLISSINGEN - Het ging financieel al slecht met de gemeente Vlissin gen, maar het kan kennelijk nog er ger. Het begrotingstekort voor 2016 komt veel hoger uit dan ver wacht, op ruim 7,8 in plaats 4,3 mil joen euro. door Martijn de Koning RETRANCHEMENT - Tijdens de jaar lijkse 'Week van de Zee' - die overi gens ruim twee weken duurt - is er aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust voor bijna iedereen wel wat te doen. Natuur Zo tekent voor de regionale organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67